Медия без
политическа реклама

Само ГЕРБ не искат комисия за ремонт на Изборния кодекс

От БСП обявиха, че възнамеряват до следващия вот да прокарат текстове за изцяло машинно гласуване

13 Ноем. 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
Илияна Кирилова
Зам.-председателят на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев заяви след разговорите по новите промени в изборното законодателство, че обединение имало само около предложението да се изчистят проблемите, станали ясни след приключилите местни избори. Кой ще го прави и как - тепърва ще се уточнява.

БСП ще удари на камък и въпреки "амбицията" на лидера й Корнелия Нинова, най-вероятно няма да бъде сформирана нова временна комисия за ремонт на Изборния кодекс. На организираната от левицата във вторник работна среща в парламента не се отзоваха депутати от ГЕРБ. По-късно председателят на парламентарната група на управляваща партия Даниела Дариткова даде да се разбере, че няма нужда от нова комисия, тъй като и правната можела да се справи с поредните поправки в изборното законодателство. Идеята на опозицията е комисията да е на паритетен принцип, а поправките да не са в последния момент, както обикновено става, а доста по-рано.

Според Дариткова БСП са избързали със срещата, а Нинова отворила темата дори преди президента Румен Радев, който по време на балотажа обяви, че ще свика среща с всички парламентарни сили за "пороците" в изборния процес. Дариткова смята, че законодателните промени трябва да започнат, след като всичко е било анализирано и след докладите на изборната администрация (ЦИК). Поредният ремонт трябвало да бъде "без пристрастия и прибързаност".

Шефът на депутатите на ГЕРБ обясни бойкота на срещата с това, че времето й било сменяно няколко пъти, а депутатите били в "бюджетна процедура".

След разговорите между представителите на БСП, ДПС, "Воля" и ВМРО, които бяха закрити за медиите, стана ясно, че като основна мярка срещу манипулации при избори отново ще бъде предложено въвеждането на машинно гласуване. Не е ясно обаче какво да е - настоящето, което бе проведено тази година на евровота, при което след гласуването устройството отпечатва и хартия, или различно. То можело да бъде, като в машината се поставя бюлетина и вотът да отива автоматично в общата система, която да го отчете.

Според депутати от левицата така ще се ограничат до минимум грешките с протоколите, както и времето за отчитане на резултата. Разговорите са в самото си начало, но крайната ни цел е да бъде въведено машинно гласуване, коментира пред в. "Сега" представител на ръководството на БСП. Засега няма яснота и консенсус кой ще сертифицира машините, кой ще ги одитира, дали устройствата отново ще се наемат, или ще са на държавата и пр.

На срещата лидерът на "Воля" Веселин Марешки и представителят на ВМРО повдигнали въпроса за въвеждането на образователен ценз при гласуването, което е противоконституционно. ДПС отново заложили на отпадането на забраната за агитация на чужд език, премахване на уседналостта, както и на ограничение на броя на секциите извън страната.

НА НИВО

На фона на исканията за касиране на изборните резултати в София, Шумен, Ловеч, Горна Оряховица, Дупница и др., говорителят на ЦИК Александър Андреев коментира, че липсвала информация за "тежки нарушения, които биха могли да опорочат изборния процес в София или да са незаконосъобразни". "Административният съд трябва да реши дали внесените от Мая Манолова жалби и доказателства към тях са достатъчни за касирането на вота в София", посочи  Андреев пред Би Ти Ви във вторник. Коментара си той направи по повод на внесеното искане на неуспелия кандидат за кмет на столицата за касиране на вота заради "манипулации" на протоколите, множество сбъркани и невалидни бюлетини, както и сигнали за "купуване" на гласове. Андреев уточни, че в ЦИК нямат представа какви документи е представила Манолова, тъй като те се предават към съда от Общинската избирателна комисия. Според говорителя на ЦИК разминаванията в някои от изборните протоколи са заради това, че при прехвърлянето на данните от черновата на оригиналния протокол числата не са били правилно записани. Андреев оправда проблема с преференциите, тъй като те или не са били отчетени правилно, или са отбелязани грешно. Според него обаче организацията на местните избори е била на ниво.

Още по темата