Медия без
политическа реклама

МВР преброи 160 фалшиви новини за половин година

Коронакризата създава среда за хибридни операции в ЕС, отчете силовото министерство

24 Септ. 2020
Pixabay

Световната криза с коронавируса е създала добра среда за разпространение на дезинформация, фалшиви новини, пропаганда и хибридни операции на територията на Европейския съюз. Това пише отчета за дейността на МВР за първите шест месеца на годината. МВР е преброило фалшивите новини - 160. "Установени са основните сайтове, които разпространяват неистинска информация и публикации", твърдят от силовото ведомство, но не ги посочва.

"Пандемията нанесе щети върху единството на ЕС, но в дългосрочен план само наднационалните решения могат да осигурят ефективен и интегриран отговор на последиците от настоящата криза. По време на разпространението на COVID-19 се наблюдава интензифициране на потока от дезинформация, пропаганда и фалшиви новини, а кризата се използва като инструмент за провеждане на хибридни операции и кампании на територията на съюза. Рискове за стабилността и единството на ЕС продължават да са разрастването на популизма и евроскептицизма. По време на пандемията в някои страни се наблюдава намаляване на престъпността, но с облекчаването на ограничителните мерки тя започва да се връща към предишните си размери и обхват", се казва в доклада.

В него се отчита се спад на битовата престъпност за сметка на тази в онлайн пространството, пише mediapool.bg. Наред с фалшивите новини и пропагандата се увеличават измамите, спекулата с цените на лекарства и медицински продукти, както и призиви за "деструктивни действия".

МВР цитира данни на Международната организация по миграция, че за поредна година има намаляване на миграционните потоци към Европа, включително и към нашата страна. "Ефектите от пандемията засилват социалните и икономическите проблеми в държавите, източници на миграция към ЕС, което може да доведе до увеличаване на миграционния натиск по границите на съюза", твърди отчетът.

Във вътрешен план МВР отбелязва, че пандемията е задълбочила проблемите на здравната и социалната системи. Повишената безработица и лошата икономическа среда са предпоставки за недоволство и напрежение. То се увеличава и от дезинформационни кампании.

Ограничителните мерки, наложени през март, и призивите всички да останат по домовете си за няколко седмици са повлияли положително върху битовата престъпност. МВР отчита спад по този показател. Но признава, че с отпадането на ограниченията броят на престъпленията отново е тръгнал нагоре. Регистрира се и увеличаване на престъпленията, извършвани в онлайн средата. Става дума за измами и спекула, предимно с цените на лекарства и медицински продукти.

Още преди няколко месеца главният прокурор Иван Гешев обяви, че спекулата се превръща в приоритет за държавното обвинение. След това започнаха съвместни проверки на няколко институции. Те бяха съсредоточени предимно по аптеките. Бяха открити няколко случая на изкуствено завишени цени, но за сериозни нарушения не е съобщавано. Според отчета на МВР за първите шест месеца на година са установени 52 случая на спекула с цени.

"От началото на здравната кризата се наблюдава неколкократно увеличение на киберпрестъпността - сигнали за онлайн измами и сайтове, разпространяващи фалшиви новини и създаващи дезинформация в обществото. Дейността на организираната престъпност се преориентира в онлайн пространството, социалните мрежи и тъмната мрежа "Dark Net". Голяма част от тях засягат уязвимости, причинени от пандемията, като например продажби на завишени цени на лекарствени продукти, лекарства срещу COVID-19 и медицински изделия (тестове, предпазни ръкавици, маски и т.н.)", обяснява отчетът.

Затова в ГДБОП била създадена организация за всекидневен мониторинг в Интернет пространството за разпространение на фалшиви новини, спекулации с цени на медикаменти и предпазни средства, както и за призиви и подбуди към деструктивни действия. 

Намалели са количествата на контрабандния алкохол заради пренасочването на големи количества спирт за производство на дезинфектанти, пише още МВР. 

Отчетът на МВР официализира и постоянните хвалби на Гешев за успехите срещу телефонните измами. Според документа тези престъпления са намалели с над 90% спрямо същия период на миналата година. За шестте месеца на 2020 г. са регистрирани 41 измами, а година по-рано – 439.

Още по темата