Медия без
политическа реклама

МВР отчете близо 140 000 проверки на карантинирани граждани

Почти 20 000 са глобите за неносене на предпазна маска досега

01 Дек. 2020
Илияна Кирилова

От началото на ноември служителите на Министерството на вътрешните работи са извършили 138 046 проверки на адреси на поставени под карантина граждани, отчете пресцентърът на силовото ведомство. Освен това полицията е оказала 18 295 пъти съдействие на Регионалните здравни инспекции за установяване на карантинирани лица с положителен резултат. 21 871 са случаите на оказано съдействие за връчване на предписание за поставяне под карантина.

От 13 март, когато официално беше обявено извънредното положение заради пандемията от Covid-19, досега за неспазване на ограничителните мерки са образувани 3180 досъдебни производства и 1627 преписки. Произнесени са 653 присъди.

хиляди акта е издало МВР от март досега за нарушаване на противоепидемичните мерки. Данните бяха съобщени от вътрешния министър Христо Терзийски в парламента. Данни за това колко от наказателните постановления издържат съдебната проверка не бяха огласени.

За същия период полицейските служители са съставили 19 154 предупредителни протокола за констатирано неносене на предпазна маска. Общият брой на съставените актове за установено административно нарушение по Закона за здравето са 25 045, като преобладаващата част от тях - 19 709, са за неносене на предпазна маска.

Първоначално санкцията за нарушаване на мерките срещу коронавирус, като забраната за посещаване на паркове и градини, можеше да достигне 5000 лв. Заради общественото недоволство след поправки в закона глобата стана между 300 и 1000 лв.

Но междувременно глобите за неносене на маски започнаха да падат в съда. Преди дни Софийският районен съд (СРС) отмени наложена глоба от 300 лева за неносене на маска в градския транспорт. Но не заради липсата на нарушение, а защото заповедта за носенето на маските не е обнародвана в "Държавен вестник"

"Лoшaтa зaĸoнoдaтeлнa тexниĸa и пълнoтo нepaзбиpaнe нa нopмoтвopчecĸия пpoцec oт cтpaнa нa изпълнитeлнaтa влacт, пocтaвят cъдa в cитyaция, в ĸoятo пo вpeмe нa cвeтoвнa пaндeмия oт зapaзнa бoлecт, нoceщa cмъpтни cлyчaи, дa избиpa мeждy въpxoвeнcтвoтo нa пpaвoтo и cпaзвaнeтo нa пpoтивoeпидeмични мepĸи", казва в peшeниeтo си съдия Николай Урумов.

Освен това "Сега" откри десетки актовете и наказателните постановления, които са отменени от съда, защото служителите на реда са сгрешили текстове от наредбите или са се позовали единствено на Закона за здравето, регламентиращ обявяването на извънредната епидемична обстановка. И магистратите отменят на килограм с мотива, че на нарушителите е накърнено правото на защита. То е висша ценност без значение от епидемията.

 

Нито Министерството на вътрешните работи, нито Националната агенция за приходите могат да отговорят каква е събираемостта на глоби по Закона за здравето, наложени за нарушаване на противоепидемичните мерки.

 

Още по темата