Медия без
политическа реклама

Гешев обяви края и на циганските барони

Вие ги наричате тартори, а аз криминални авторитети, коментира зам. главният прокурор след акция срещу лихвари

БГНЕС
Зам. главният прокурор Иван Гешев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов се похвалиха пред журналисти с поредната спецакция срещу битовата престъпност преди местните избори.

След като преди седмица зам. главният прокурор Иван Гешев обяви края на държавните чиновници, които "щавят" бизнеса, в понеделник единственият кандидат за ръководител на държавното обвинение през следващите 7 години сложи точка и на организираната престъпност за телефонни измами, лихварство и рекет. Това се случи по време на акция на спецпрокуратурата и МВР в столичния квартал "Христо Ботев", при която бяха задържани петима души, част от банда за лихварство. "Времената за свободно функциониране на такива групи, ако не са свършили, ще свършат. И най-слабата държава е по-силна от всеки, който извършва такива престъпления", коментира Гешев пред журналисти.

Няколко дни по-рано пък държавното обвинение удари със зрелищна спецакция в гр. Левски група, чиято основна дейност са били телефонните измами. От думите на Гешев става ясно, че подобни криминални структури функционират на принципа на една и съща "матрица". "За никого не е тайна, че в определени райони, където населението е с нисък социален статус, има лица, които вие наричате тартори и цигански барони, а аз ще нарека криминални авторитети", уточни зам. главният прокурор и добави, че тези престъпни групи често "се свързват и с купуване на гласове по време на избори".

По информация на разследващите задържаните при двете акции на прокуратурата са извършали престъпна дейност в продължение на години. "Ало" измамниците от Левски са работили от 2018 г., а групата от кв. "Христо Ботев" се е занимавала с лихварство и рекет още от 2015 г. Не е ясно обаче защо чак сега службите са се активизирали. Главният секретар на МВР Ивайло Иванов оправда бездействието на силовото министерство и прокуратурата с това, че "в тези райони е по-затворено обществото и се страхуват да подават сигнали и да свидетелстват". За липса на доказателства въпреки дългия период на разследване намекна и адвокатът на двама от обвинените за телефонни измами от гр. Левски. "Как ви звучи това - 2019 г. ние образуваме дело за престъпна дейност от 2018 г. По делото няма едно доказателство в тази насока. Единственото доказателство, за което прокуратурата се е хванала, е свидетел със скрита самоличност", коментира той, цитиран от bTV.

Все още предстои прокуратурата да повдигне обвинения на петимата задържани от кв. "Христо Ботев". Главен комисар Ивайло Иванов уточни, че някои от тях са в родствена връзка, а трима са криминално проявени. "Освен с лихварство тази група се е занимавала с разпространение на наркотици в района, при претърсването е намерено малко количество. След тази реализация тази група е в миналото", категоричен бе главният секретар на МВР.  Зам. главният прокурор Иван Гешев от своя страна добави, че може да има по-значителни резултати в борбата с битовата престъпност. "Остава усещане, че в някои райони държавата се е оттеглила. МВР и прокуратурата са в дълг пред българските граждани, който трябва да бъде платен по сегмента битова престъпност", коментира той.

Гешев не успя да уточни какъв е броят на жертвите, пострадали от въпросната група за лихварство. "Ще бъде ясно във вторник колко хора са пострадали, когато бъдат повдигнати обвинения. Но едва ли някой може да сметне хората, които са изгорели от 2015 г.", заяви той. Зам. главният прокурор посочи, че хората, взели пари от групата, на практика са били превръщани в "бели роби", тъй като за тях е било непосилно да върнат сумата заради голямата лихва. Той уточни още, че по случая с телефонните измамници и лихварите ще бъдат сигнализирани и други служби извън досъдебното производство като Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и ДНСК. "Казвам го за всички, които предстои да се сблъскат с нас", натърти Гешев.

Още по темата