Медия без
политическа реклама

Локдаунът се удължава до 31 януари с някои изключения

Началните класове се връщат на училище от 4 януари, отварят се ресторантите в хотелите, музеите, галериите и кината

16 Дек. 2020Обновена

ℹ️ Противоепидемичните мерки да продължат да действат до 31 януари 2021 г. Това предложиха здравният министър и Националният оперативен щаб на работно съвещание в Министерския съвет. 📉 Само за една седмица броят на излекуваните българи е 18 907 души. Заболеваемостта в страната спадна и вече е под 600 на 100 000 души население. Натискът върху здравната ни система обаче остава висок. Затова по мнението на експертите не е препоръчително да има разхлабване на мерките. ‼️ Министър Ангелов и НОЩ предлагат да бъдат направени следните изключения: да се разреши на учениците от 1 до 4 клас да посещават училище от 4 януари догодина, да се отворят детските градини и яслите, от 1 януари да се отворят галерии, музеи, кина, както и театрите, които не са затваряни, като работят при капацитет от 30% и през седалка; да се разреши местата за хранене в хотелите да могат да работят с до 50% заетост само за гости на хотелите с въведен вечерен час до 22 ч. ➡️ На фона на затегнатите мерки в Европа и света, България продължава да има най-либералния режим. Така щадим психиката на хората. Винаги съм взимал своите решения на база мнението на специалистите. Ако мерките се удължат до 31 януари догодина, трябва да осигурим нови 250 милиона лева. С тях ще компенсираме временно затворените бизнеси. С отговорност и дисциплина вярвам, че заразените ще продължават да намаляват и ще се справим.

Posted by Boyko Borissov on Wednesday, December 16, 2020

Действащите противоепидемични мерки, въведени на 27 ноември 2020 г., да продължат да действат до 31 януари 2021 г. като изключения да бъдат направени за учениците от 1-ви до 4-и клас, детските градини, местата за хранене към хотелите и част от културните институции. Това предложиха здравният министър Костадин Ангелов и членовете на Националния оперативен щаб на работно съвещание при министър-председателя Бойко Борисов, съобщи правителствената пресслужба.

По повод предложението, премиерът е цитиран да казва, че при взимането на решения винаги се е облягал на становището на експертите. „При настоящата ситуация и при тази натовареност на здравната система можем да удържим със сега действащите мерки и да се надяваме след празниците новите случаи да продължат да намаляват“, е подчертал Борисов. Според него на фона на затегнатите мерки в Европа и света, България продължава да прилага най-либералния режим, който щади психиката на хората и им дава възможност за свободно движение.

Здравният министър докладва, че за една седмица броят на излекуваните българи от новия вирус е 18 907 души. „Другото положително като резултат от въвеждането на мерките е, че заболеваемостта в страната спадна и вече е под 600 на 100 000 души население. Нямаме области, оцветени в черно, където тя е над 1000 на 100 000 души“, изтъкна министър Ангелов.

Въпреки посочените тенденции обаче България запазва мястото си по заболеваемост в ЕС, продължава да държи 10-а и 11-а позиция, а по показателя смъртност страната ни е на първо място, посочват от правителствената пресслужба. Както "Сега" писа вчера, България си върна черната позиция на страната с най-висока смъртност в ЕС, след като за кратко я бе отстъпила на Словения. Словения обаче се възстановява по-бързо от нас от пика през последните 2 седмици. У нас смъртните случаи са 26.8 на 100 000 за изминалите 14 дни, в Словения са 25.6, но при двойно по-голяма заболяемост от нашата - 1006 на 100 000. У нас потвърдените случаи за последните две седмици са 528 на 100 000.

В този контекст и след проведените редица срещи със съсловните организации и компетентните структури, министърът на здравеопазването предложи на премиера всички разписани мерки, които спират да действат на 21 декември 2020 г., да продължат да се прилагат до 31 януари 2021 г. Изключение се прави само за следните мерки:

- разрешаване на учениците от 1-ви до 4-и клас да започнат да посещават училище от 4 януари догодина, както и отваряне на детските градини и яслите;

- от 1 януари да се отворят галерии, музеи, кина, както и театрите, които не са затваряни, като работят при капацитет от 30% и през седалка;

- разрешаване местата за хранене в хотелите да могат да работят с до 50% заетост само за гости на хотелите с въведен вечерен час до 22 ч.

Здравният министър подчерта, че поради продължаващия силен натиск върху здравната системата е немислимо да се говори за още по-голямо разхлабване на ограниченията у нас. „Затова всички останали мерки, които и към момента действат, предлагаме да продължат да се прилагат до 31 януари 2021 г. като следващото им преразглеждане да бъде на 21 януари, отнасящо се за периода след 1 февруари“, добави здравният министър.

Министър-председателят е посочил, че удължаването на мерките до 31 януари 2021 г. изисква държавата да осигури нови 250 милиона лева, с които да се компенсират временно затворените бизнеси или тези с ограничена дейност. „Трябва да преминем през тези дни. Пандемията е непредсказуема, затова - колкото може да се пазим с дисциплина, дистанция, дезинфекция“, заяви премиерът Борисов. Той изиска всекидневно да се прилага строг контрол по изпълнението на противоепидемичните мерки, а на нарушителите – да се налагат санкции.

„Направеното предложение за удължаването на мерките е много балансирано, така ще укрепим крехката тенденция към намаляване на случаите на COVID-19, а след празниците ще обсъдим възможност да смекчим допълнително мерките“, заяви в хода на работното съвещание при премиера главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Председателят на НОЩ и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски допълни, че предвид заболеваемостта към момента не може да има по-голямо разхлабване на ограниченията.

Подробности с финално уточняване на направените предложения за мерките и съответните срокове ще бъдат съобщени утре на редовния брифинг на министъра на здравеопазването и представителите на НОЩ.

 

Какви са мерките, които са в сила до 21 декември

 

АПЕЛ

С апел към премиера, здравния и образователния министър да бъдат отворени след 4.01 се обърнаха и ръководителите на частни учебни центрове, школи и занимални. В свое писмо, подписано от Жаклин Кунович, председател на Българска Асоциация Неформално Образование - БАНО, те настояват да възобновят след Нова година присъствения работен процес, изтъквайки редица мотиви за това - работят в малки, постоянни групи и при абсолютно спазване на всички противоепидемични мерки, подпомагат и допълват учебния процес, работят против апатията сред децата, която нараства с всеки изминал ден без контакти, грижат се за психо-емоционалния им живот и др. От БАНО изчисляват, че заедно с локдауна от пролетта т.г. учениците през 2020 г. са прекарали повече от 1/3 от цялата календарна година "затворени вкъщи, изложени на екрани, лишени от движение, както и от социални контакти със свои връстници".

"За едно дете това е огромен период от време! За период от 4 месеца едно дете на възраст до 10 г. придобива фундаментални умения за живота, от което ние тази година вече лишихме българските деца! Това, което наблюдаваме сред децата, особено в предучилищна възраст и в начален етап, е изключително тревожно! Изолацията вкъщи, без възможност за естествено общуване и в съчетание с притеснени по ред причини родители, останали у дома отново по принуда, вече дава своите негативни резултати върху психиката и на малки, и на големи. Дистанционното обучение е ефективно за кратък период от време, не постига резултати в дългосрочен план, напротив - вреди сериозно на психо-емоционалното състояние, особено в крехката детска възраст", посочват от организацията. "НЕ МОЖЕМ ПОВЕЧЕ ДА ПОЗВОЛИМ присъствената работа с деца да бъде ограничавана! При продължително прекъсване последиците са сериозни, губи се дълго трупан напредък, наблюдава се регрес и натрупване на стрес. Убедени сме, че дори ДО продължи в училище, учебният процес може да бъде много по-добре контролиран, следен и подпомаган, ако се извършва присъствено в частните учебни центрове и занимални от квалифицирани преподаватели, отколкото вкъщи с родителите/баба/дядо", казват оттам.