Tennis Australia наказа Медведев за скандала със съдията

Ашли Барти донесе първа титла за Австралия при жените след 1978 г.

29 Яну. 2022Обновена

Световният №2 в тениса Даниил Медведев бе наказан от австралийската федерация по тенис (организатор на Australian Open) за конфликта му със съдията Хауме Кампистол по време на полуфиналния мач срещу Стефанос Циципас (Гър). На руснака са наложени едновременно две глоби за инцидента, които са на обща сума $12 000.

Медведев отстрани Циципас със 7:6 (5), 4:6, 6:4, 6:1, но в края на втория сет, загубен от него, влезе в остър конфликт със съдията на стола. 25-годишният руснак крещя и се кара на испанския арбитър задето не отправя официално предупреждение към гърка за т. нар. коучинг - неправомерна комуникация с треньора, който в случая е и негов баща - Апостолос Циципас.

Шумен скандал беляза втория 1/2-финал в мъжката схема на Откритото първенство на Австралия по тенис в Мелбърн. В него Даниил Медведев надделя над Стефанос Циципас със 7:6 (5), 4:6, 6:4, 6:1, след като в края на втория сет влезе в остър конфликт със съдията на стола Хауме Кампистол.

Едната глоба е $8000 и е за "непристойно поведение", а втората - от $4000, за "неспортсменско поведение".

Циципас на свой ред бе глобен с $5000 за коучинг, с което Tennis Australia на практика признава, че Медведев е бил прав да настоява за наказание на гърка по време на мача. Впрочем, това не е първата глоба за Циципас за подсказване от треньора и негов баща, защото за предишните мачове той също бе глобяван за същото и така общо трябва да плати за подсказвания от трибуните $13 000.

Глоба е наложена и на канадеца Денис Шаповалов - за 1/4-финалния мач срещу Рафаел Надал. Той ще плати $8000 за неспортсменско поведение и $4000 задето си счупи ракетата на корта след последанта точка на загубения двубой. Шаповалов има и още една глоба за неспортсменско поведение - $3000 от мача във II кръг с корееца Сунву Куон.

Финалът при мъжете между Медведев и Надал е утре. Във финала при жените пък

Ашли Барти донесе първа титла за Австралия от 1978 г.,

когато шампионка, тогава на тревни кортове, стана Крис О`Нийл.

Световната №1 се справи драматично с поставената под №27 в схемата Даниел Колинс (САЩ) с 6:3, 7:6 (2) и вече има три трофея, при това в три различни турнира от Големия шлем. Преди това тя взе титлите на "Ролан Гарос" (2019) и "Уимбълдън" (2021). На четвъртия турнир от Шлема - US Open, най-доброто ѝ класиране е достигането до 1/8-финалите (2018, 2019).

В Мелбърн 25-годишната Барти не бе загубила нито един сет в шестте си мача до финала, като бе позволила на съперничките си да спечелят общо 21 гейма. Срещу Колинс обаче допусна пробив в началото на втората част, а след това още един, с което американката поведе с 5:1 гейма и имаше сервиз за изравняване на сетовете.

Точно тогава обаче австралийката внесе корекции в своята игра и методично започна да трупа гейм след гейм, като изравни резултата и докара нещата до тайбрек. В него Барти бе неудържима и затвори мача след 7:2 точки в тайбрека.