"Селесао" изтанцува футболна самба и е на 1/4-финал

За едно полувреме срещу Южна Корея бразилският тим покри претенциите си за шеста световна титла

05 Дек. 2022Обновена
Еуфорията преди почивката обхвана и селекционера на Бразилия - Тите (вляво), който спонтанно се включи в "Танца на гълъба", изигран от Ричарлисон (вдясно) след гола на нападателя на "Тотнъм" за 3:0 срещу Южна Корея.

Стадион "974" в Доха видя в последната си вечер един от най-красивите мачове на Мондиал 2022. В 1/8-финален мач Бразилия не само победи категорично с 4:1 Южна Корея, но и подплати с красива игра амбициите си за спечелване на шеста световна титла.

За зрителите по трибуните и пред телевизорите бе радост за очите това, което показа "селесао" до почивката. Още в 7-ата мин. Винисуис Жуниор откри след чудесен пробив отдясно и пас на Рафиня. В 13-ата мин. резултатът вече бе 2:0. Тогава бе отсъдена дузпа за нарушение срещу Ричарлисон и наказателният удар бе реализиран от възстановения от травма Неймар.

За нападателя на "Пари Сен Жермен" това бе 76-и гол за националния отбор на Бразилия (и негов първи на турнира в Катар). Сега Неймар се нуждае само от още едно попадение, за да изравни рекордьора Пеле.

Но това не бе всичко. Слисаните футблисти на Южна Корея се принудиха да бъдат статисти на красивата игра на "селесао". В 29-ата мин. ветеранът Тиаго Силва пусна пас към Ричарлисон, който записа третото си попадение на турнира в Катар. Това отприщи масови танци сред футболистите, които обхванаха и резервната скамейка. Включи се и иначе сдържаният селекционер Тите, който изигра "Танца на гълъба", характерен за Ричарлисон.

Футболната феерия на бразилците продължи и в 37-ата мин. зрители и съперници на терена станаха свидетели на ново прекрасно попадение. Винисуис Жуниор подаде елегантно към Лукас Пакета, който с лекота вкара четвърти гол.

След почивката южноамериканците рязко свалиха темпото, явно пазейки сили за следващия си мач. Сигурният в успеха Тите дори си позволи да пусне в игра третия вратар Уевертон в 80-ата мин. на мястото на Алисон, за да може всичките му 26 футболисти да са записали игрови минути на първенството. Така тимът на Бразилия стана не само първият, който използва всичките си налични играчи на Мондиал 2022, но и първият в историята, ползвал 26 футболисти в рамките на един турнир.

Преди появата на Уевертон титулярът Алисон допусна гол, след като южнокорейците успяха да се възползват от преднамереното отпускане в състава на Бразилия. В 76-ата мин. Пайк Сеунг-хо отбеляза красив гол с мощен далечен удар.

След този двубой стадион "974", съставен от точно толкова корабни контейнера (броят им е и препратка към кода на Катар), ще бъде демонтиран. Част от съоръжението ще бъде дарено на държави, които планират строителство на свои стадиони.

Дали този стадион е приел в последния си мач бъдещия световен шампион - това ще се разбере съвсем скоро. На 1/4-финалите Бразилия ще срещне Хърватия в петък. Това ще е и следващата възможност на Неймар да достигне или дори да задмине Пеле по голове за "селесао". Впрочем, в радостта си след победата футболистите не пропуснаха да покажат подкрепата си към Краля на футбола, който в момента се намира в болница в родината си.

РЕКОРДИ, РЕКОРДИ

Неймар още не е настигнал Пеле по брой попадения за националния отбор, но се изравни с него и друг свой именит сънародник - Роналдо, като стана едва третият бразилец, вкарвал голове на три световни първенства.

Влезлият като резерва в 63-ата мин. Дани Алвеш пък подобри своя рекорд от мача с Камерун (0:1) за най-възрастен бразилец, играл на световно първенство, като новото му постижение е 39 години и 213 дни. Разбира се, то може да бъде подобрено още в петък, ако Алвеш се появи в игра.

Вторият в тази класация - Тиаго Силва, също вдигна тази вечер своята възрастова летва - 38 години и 74 дни. Същевременно той стана най-възрастният футболист, записал голова асистенция на световни първенства, като изпревари Роже Мила (38 години и 42 дни) от Мондиал 1990.

Националният тим на Бразилия пък записа едва втория случай в историята на шампионатите, при който един отбор вкарва четири гола за едно полувреме. Първият път принадлежи също на Бразилия - през 1954 г. при 5:0 срещу Мексико.