Медия без
политическа реклама

Украйна предложи на НАТО въздушното пространство над Крим

Алиансът може да транспортира войски, оборудване, товари, обяви Киев

14 Февр. 2021
ЕПА БГНЕС архив

Украйна предложи да се използва въздушното пространство в района на Симферопол за въздушни операции на НАТО, предава РИА Новости.

Министър-председателят на Украйна Денис Шмигал заяви, че Киев работи за разширяване на сътрудничеството с НАТО в Черноморския регион. Той направи това след среща с генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг. За 2021 г. са планирани няколко съвместни учения, включително маневри в Одеса.

Веднага след това, украинският министър на инфраструктурата Владислав Криклий проведе разговори със зам.генералния секретар на НАТО по политиката на отбраната и планирането Патрик Търнър. Криклий припомни актуализирания бюлетин на EASA (Европейска агенция за авиационна безопасност), според който така нареченият регион за полетна информация Симферопол е признат за неопасен. Той също така призова да се вземе предвид премахването на ограниченията на Федералната авиационна администрация на САЩ за полети в тази зона.

"Предлагаме да използваме тази част от въздушното пространство за въздушни операции на НАТО  за транспортиране на войски, оборудване, товари и т.н. Надяваме се на подкрепата на НАТО при наблюдението на въздушната обстановка по границата с Русия", цитира Криклий пресслужбата на неговия отдел.

В същото време той отбеляза, че Украйна се придържа към избрания курс на интеграция в евроатлантическите системи за колективна сигурност. "Една от важните области на такава интеграция е участието на Украйна в програмата за обмен на данни за въздушното движение на НАТО. В съвременните условия е важно да се засили контролът на гражданския въздушен трафик и да се отговори на кризисни ситуации в Черноморския регион и в зоната на „антитерористичната операция“ (АТО) (така Украйна нарича непризнатите Донецка и Луганска народни републики," добави министърът.

През декември 2014 г. Върховната Рада се отказа от необвързан статут на Украйна. През юни 2016 г. бяха приети закони, определящи членството в НАТО като външнополитическа цел на страната. През февруари 2019 г. парламентът промени конституцията, осигурявайки държавния курс за европейска интеграция и присъединяване към Алианса.

Украйна стана шестата държава, получила статут на партньор на НАТО с разширени възможности. По-рано такъв статут беше даден на Австралия, Финландия, Грузия, Йордания и Швеция. Статутът на партньор с разширени възможности беше въведен в НАТО през 2014 г. за изграждане на по- дълбоки, по-специализирани двустранни отношения.

Украйна предложи на НАТО да използва въздушното пространство „в Симферополския полетен информационен регион (FIR)“ за операции на Алианса, предава и ТАСС. „Украйна се придържа към избрания курс на интеграция в евроатлантическите системи за колективна сигурност. Една от важните области на такава интеграция е участието на Украйна в програмата за обмен на данни за въздушното движение на НАТО. В съвременните условия е важно да се засили контролът върху гражданския въздушен трафик и да се реагира на кризисни ситуации в Черноморския регион и зоната на АТО (т.нар. Антитерористична операция в Донбас)“, заявили украинските власти. 

Още по темата