Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че е избрал проект за противоракетен щит на име "Златен купол", чието изграждане ще струва около 175 милиарда долара, предадоха Ройтерс и БТА.
На пресконференция в Белия дом Тръмп снощи обяви, че основен ръководител на проекта ще бъде генералът от Космическите сили на САЩ Майкъл Гътлайн.
"Златен купол“ ще защитава страната ни", заяви Тръмп пред журналисти в Овалния кабинет и отбеляза, че Канада е изявила желание да бъде част от него.
За момента няма коментар на казаното от него от страна на канцеларията на канадския премиер Марк Карни.
Тръмп подчерта, че всичко в противоракетния щит ще бъде произведено в САЩ.
"Златен купол", чието разработване президентът нареди още през януари, предвижда създаването на мрежа от сателити за откриване, проследяване и потенциално прехващане на насочени срещу САЩ ракети. Щитът може да разполага със стотици сателити за засичане и проследяване на ракети.
Осъществяването на амбициозния, но спорен проект ще отнеме години, тъй като като той ще бъде подложен на силен политически контрол, а ще бъде изправен и пред несигурност при финансирането си.
Законодателите от Демократическата партия изразиха безпокойство от процедурата по възлагане на обществени поръчки и участието на компанията "Спейс Екс" на съюзника на Тръмп Илон Мъск, която се очертава като фаворит заедно с "Палантир" (Palantir) и "Андурил" (Anduril) за изграждането на ключови компоненти от системата.
Идеята за "Златен купол" е почерпана от наземния отбранителен щит "Железен купол", който предпазва Израел от ракети и снаряди.
"Златният купол" на Тръмп е много по-мащабен и включва огромен набор от сателити за наблюдение и отделен флот от атакуващи сателити, които ще свалят нападателни ракети малко след излитането им.
Огласеният снощи проект поставя началото на процес, предвиждащ Пентагонът да тества, а впоследствие и да купи ракетите, системите, сензорите и сателитите, които ще съставляват отбранителния щит.
Тръмп, според когото "Златен купол" ще бъде завършен до края на мандата му през януари 2029 г., отбеляза, че Аляска ще бъде значителна част от проекта, а щатите Флорида, Джорджия и Индиана също ще извлекат полза от него.
Финансирането на начинанието обаче остава несигурно. Законодателите от Републиканската партия предложиха първоначална инвестиция в размер на 25 млрд. долара за "Златен купол" като част от по-широк отбранителен пакет на стойност 150 млрд. долара, но това финансиране е обвързано със спорен законопроект, който среща значителни пречки в Конгреса.
КИТАЙ СЕ ОБЯВИ ПРОТИВ ИДЕЯТА НА ТРЪМП
Китай веднага разкритикува плановете на Тръмп за изграждане на системата за противовъздушна отбрана "Златният купол". Говорителката на китайското външно министерство Мао Нин заяви, че проектът "увеличава рисковете от милитаризация на космическото пространство и надпревара във въоръжаването", съобщи Ройтерс.
"Съединените щати са обсебени от търсенето на абсолютна сигурност за себе си. Това нарушава принципа, че сигурността на всички страни не трябва да бъде застрашавана, и подкопава глобалния стратегически баланс и стабилност. Китай е сериозно обезпокоен от това и настоятелно призовава Съединените щати да се откажат от развитието на тази система възможно най-скоро и да предприемат мерки за укрепване на доверието между великите държави", заяви китайското правителство.
Русия засега демонстрира неутралност по темата. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече разработването на тази противоракетна система "суверенен въпрос" за Съединените щати. Всъщност съвсем наскоро Русия и Китай съвместно разкритикуваха плановете за създаването на "Златния купол" в съвместно изявление на президентите Владимир Путин и Си Дзинпин.