Медия без
политическа реклама

Тръмп изрази задоволство от големия брой заразени с COVID-19 в САЩ

Неизбежна е втората вълна на коронавируса, предупреди Европейският център за превенция и контрол на заболяванията

20 Май 2020Обновена
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Така изглежда училище в Корея преди първия час за 2020 г.

- "Значка на честта" е фактът, че в САЩ има най-голям брой заразени с коронавируса, обяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, цитиран от в. "Гардиън". Според него това означава, че в страната се правят най-много тестове за COVID-19. Инфектираните с коронавируса в САЩ са повече от 1,5 млн. души от общо над 5 млн. болни в глобален мащаб. "Когато казваме, че имаме най-много заразени, това означава, че правим най-много тестове от всички в света", каза държавният глава. Тръмп заяви също, че "приемам това като нещо добро, тъй като означава, че тестовете ни са много по-добри".

Според официалните данни до вчера в САЩ са инаправени 12,6 милиона теста за коронавирус.

Часове по-късно в Туитър Доналд Тръмп за пореден път атакува Китай заради COVID-19. "Некомпетентният Китай", и никой друг, причини това световно масово убийство", написа той в отговор на китайски коментар. Според Тръмп в "съобщението се обвиняват всички други с изключение на Китай за вируса, който уби стотици хиляди хора". 

- Перспективата за втора вълна на коронавирусната инфекция в Европа вече не е далечна теория, предупреди в интервю за в. „Гардиън“ д-р Андреа Амон, която е директор на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. „Според мен въпросът е кога и колко голяма ще бъде тази вълна“, допълва тя.

„Разглеждайки характеристиките на вируса, как се появява от различните държави спрямо имунитета на населението – който е между 2% и 14% и все още 85- 90% от населението e податливо на заразата - вирусът е около нас, циркулира много повече от януари и февруари ... Не искам да рисувам зловеща картина, но мисля, че трябва да бъдем реалисти. Сега не е моментът, в който да можем напълно да се отпуснем", категорична е Амон.

Директорката на базирания в Стокхолм Европейски център за превенция и контрол на заболяванията смята, че ключов момент за разпространението на COVID-19 на Стария континент е била първата седмица на март. Тогава по родните си места се завръщат много от хората, решили да отидан на скиваканция в Алпите.

„Видяхме, че новозаразените в цяла Европа са били на ски в Алпите, в Италия, в Австрия. Ски курорите са места, пълни с хора, а и лифтовете са тесни и пълни с хора. Идеалното място за такъв вирус. Напълно съм сигурна, че това е допринесло за широкото разпространение на заразата в Европа“, обяснява д-р Андреа Амон.

Според последните данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията общият брой на заразените с COVID-19 в ЕС, Великобритания, Норвегия, Лихтенщайн и Исландия, е 1 324 183 души. Смъртните случаи са 158 134, като най-много жертви коронавирусът е взел във Великобритания – 35 341, в Италия -32 169 и във Франция – 28 022.

- Броят на заразените с COVID-19 по света надхвърли 5 милиона души. Според актуализирани данни на сайта Worldmeters заразените вече са 5 010 113 души. Жертвите достигат 325 332, а броят на оздравелите е 1 995 978. Лечението на 2 706 484 души все още продължава.

Повечето случаи на инфекция с нов тип коронавирус са регистрирани в САЩ - 1 570 583. Следва Русия (308 705), Испания (278 803), Бразилия (271 885), Великобритания (248 818), Италия (226 699), Франция (180 809) и Германия (177 827). Броят на заразените в Турция е достигнал 151 615 души.

- Работник във ферма за отглеждане на норки в Нидерландия се е заразил с коронавируса от животните, съобщава в писмо до парламента министърът на земеделието Карола Шутен, цитирана от Дойче веле. Това е първи случай в страната, при който е констатирано предаване на заразата от животни на човек.

Експертите са започнали проверка, след съобщения, че заразата се разпространява в две ферми за норки, намиращи се край южния град Айндховен. Заключенията на учените са, че „наистина работник в една от фермите се е заразил от норка“, пише в писмото Шутен.

Властите наредиха задължително да бъдат тествани за коронавируса работещите във фермите за норки, както и забраниха достъпа до заразените стопанства. Според Шутен малко вероятно е вирусът отново да се пренесен от животни на човек, тъй като пробите от въздуха и прахта извън затворените помещения за норките не са показали наличие на заразата. През 2013 г. правителството забрани създаването на нови ферми за норки, а съществуващите в момента трябва да бъдат затворени до 2024 г.

Заразените с коронавируса в Нидерландия са над 44 хил., а жертвите надхвърлят 5700.

- Испания направи задължително носенето на предпазни маски на закрити и открити места, където не може да се спазва дистанция от поне 2 метра, съобщиха местните медии. Мярката влиза в сила от утре и важи за всички хора, който на възраст от 6 години и нагоре. За малките деца е препоръчително. Властта дописка и изключения за хора, които имат дихателни затруднения и за тези с други заболявания, които не им позволяват да носят предпазни маски. 

Испания е сред най-силно засегнатите от коронавируса държави в Европа, като инфекцията взе почти 28 000 жертви. Страната започна да разхлабва строгите ограничителни мерки заради намалване на случаите на новозаразените, но засега не е вдигнала извънредното положение, въведено заради COVID-19.

Испания ще започне да посреща туристи "веднага, когато е възможно" и безопасно, обяви външният министър Аранча Гонсалес Лайа в интервю за радио Би Би Си. Тя подчерта, че в градовете с най-голям брой на заразените с коронавируса - като Мадрид и Барселона - остават в сила по-строгите правила отколкото в други райони. 

- Цялото население на Люксембург, което е около 600 хил. души, ще бъде тествано за коронавируса, като изследванията започват до края на седмицата. Тестовете ще бъдат правени безплатно на всеки, които пожелае. Идеята е да се започне с по 1500 теста на ден и постепенно да бъдат увеличени до 20 000. Един човек може да поиска да бъде изследван за коронавируса няколко пъти. 

С масовото тестване на населението властите се надяват да предотвратят възможността от избухването на втора вълна на заразата. В момента болните от COVID-19 в Люксембург са около 4000, а жертвите са малко над 100.  

Лекарството „Авиган” („Фавипиравир”, „Фавилавир”), на което се възлагат големи надежди във връзка с лечението на коронавирус, засега не е потвърдило своята ефективност по време на клиничните изпитания.

Китайски лекари обявиха, че разработеният в Япония препарат е ефективен при лечение на коронавирусна инфекция. Тогава започнаха клинични изследвания, за да може до края на май да одобри прилагането му при такива случаи, предаде РИА "Новости", цитирана от БГНЕС.

До момента, обаче, няма научни доказателства на ефективността на лекарството. За да бъде одобрено за прилагане при лечение на болни от коронавирус, са необходими конкретни данни за намаляване на вируса в организма и за подобряване на състоянието при пневмония.

В момента се правят клинични изследвания с 86 пациенти с леки симптоми или без такива. На една група са започнали да дават препарата от първия ден на хоспитализацията, а на друга – от шестия ден. Според междинните данни, няма видима разлика в коефициента на намаляване на вируса.

Лекарството е разработено в Япония преди 6 години като противогрипен препарат. При опити върху животни са констатирани странични ефекти върху развитието на ембрионите, поради което той не се изписва на бременни жени. Лекарството попада в списъка на препарати, които може да се ползват за лечение след специално правителствено разпореждане, в случай че другите лекарства не действат. Междувременно китайски лекари заявиха, че е ефективен при лечението на пневмония, предизвикана от новия вид коронавирус. Япония дари на 80 държави "Авиган", като България е сред тях.

- Зрелостниците са първите ученици от гимназиите в Южна Корея, които влязоха в класните стаи през 2020 г., съобщиха информационните агенции.  Училищата в азиатската страна поетапно започват да приемат ученици, след дългото отлагане на пролетния семестър заради епидемията от коронавирус.  Учениците и учителите трябва да носят маски през целия ден, с изключение на часовете за хранене. Младежите са длъжни редовно да дезинфекцират чиновете. 

Условията в южнокорейските училища не приличат на обичайните. Децата бяха посрещнати от мотоциклети, върху които имаше хора с пръскачки, натоварени със задачата да обеззаразяват периодично района. Периодично се мери и телесната температура на ученици и учители и всеки с температура над 37,5 градуса ще бъде пращан у дома.

- Румънският архиепископ на Сучава и Радауц Пимен е починал тази нощ в Института за инфекциозни болести "Матей Балш" в Букурещ, след като се зарази с новия коронавирус, предаде агенция Аджерпрес. Румънската патриаршия съобщи, че 90-годишният архиепископ е получил втори сърдечен удар и е починал около 00,50 ч. днес.

Опасността от заразяване с коронавирус накара престижния британски университет Кеймбридж да отмени класическите лекции и да премине изцяло онлайн, пише Би Би Си. Мярката ще бъде в сила цялата следваща учебна година, така че не се очакват лекции на живо поне до лятото на 2021 г.

От университета казаха, че при определени случаи ще "бъде възможно събирането на малки класове, ако спазват необходимата социална дистанция".

Кеймбридж си остави вратичка да промени това решение, като в обявлението за налагането на мярката се казва, че ако здравните власти направят друга препоръка в бъдеще, нормалните лекции може да се завърнат преди средата на 2021 г.

От два месеца цялата преподавателска дейност на Кеймбридж се извършва онлайн, а изпитите също са виртуални.

Това е вторият голям висш институт във Великобритания, който обявява цяла година класове в интернет, след като подобна мярка взе Университета на Манчестър. Университетите могат да продължат да изискват пълни такси от студентите, въпреки промяната на формата на обучение.

- Училищата в Полша вероятно ще останат затворени до края на лятото като мярка срещу разпространението на коронавируса, обяви правителствен говорител пред общественото радио. Децата ще се върнат в класните стаи в края на август, когато приключва ваканцията. 

Учебните заведения в страната затвориха врати през март, след като беше открит първи случай на COVID-19 в Полша. От 25 май семействата с малки деца ще имат възможност да изпратят малчуганите в дневни центрове към училищата, но самите ученици ще продължат обучението си онлайн до началото на ваканцията, която започва на 26 юни. 

- Сингапур забрани разговорите между пътниците в обществения транспорт като мярка в борбата срещу разпространението на корованируса, предадоха агенциите. Не може да се провеждат и разговори по мобилни телефони.  "Осъзнаваме, че ще бъде много трудно да се пази дистанция от един метър в градския транспорт и затова се налага да приложим допълнителни предпазни мерки", казва министърът на регионалното развитие Лорънс Вон.

Сингапур налага тежки наказания, ако гражданите не спазват изискванията, въведени заради борбата с коронавируса. Глобата за липса на предпазна маска е над 200 щатски долара. Повторно нарушение води до санкция от 700 долара, а при трето - нарушителят може да бъде изпратен зад решетките за 6 месеца или да бъде върнат в родната си страна, ако е чуждестранен гражданин.

 

 

Още по темата