Скоро още 42 столични училища трябва да преминат на едносменен режим на обучение. Това каза кметът Васил Терзиев, цитиран от Нова тв, който днес присъства на символичната първа копка на нов корпус в 143-то Основно училище "Георги Бенковски".
В София 110 училища са на едносменен режим, 42 са преминали частично на едносменен режим, а 23 все още работят на двусменен, казаха от пресслужбата на Столичната община (общо училищата в София са над 220 - бел. ред.). По техни данни в момента в столицата се осъществяват много проекти, извършват се строителни дейности в 7 училища, а в 11 други - ремонтни дейности.
"Нашата голяма амбиция е да прекроим училищния двор, условията, в които учат децата, да имаме модерни съоръжения за спорт и др. Това, което ще се види като нови проекти в различни райони на града, ще покаже как не само на думи, но и на практика ще преминем към едносменен режим и то при създаване на изключително добри условия за децата", коментира Терзиев. По думите му за момента са взети всички мерки, за да не се налага месетене на ученици заради неприключили в срок ремонти.
Данните на столичния кмет изглеждат доста по-добри от тези, изнесени в края на 2023 г., когато 90 от 237 училища в София бяха на двусменен режим. В тях учеха 51% от учениците в София, или над 141 000 ученици. За страната процентът на учениците на двусменен режим към този момент бе 35 на сто.