Медия без
политическа реклама

САЩ влагат десетки милиони долари във военната база на Крит

The National Interest: Базата „Инджирлик“ се превърна в риск за САЩ

12 Яну. 2021Обновена
ЕПА БГНЕС архив

Вашингтон финансира с 53 милиона долара пълна модернизация на военната база на НАТО на остров Крит, предава БНР.  Гърция модернизира своята отбрана с техника и специалисти на НАТО, съобщават гръцките медии. Проектът включва  изграждане на база за подводници и фрегати, които Алиансът ще има готовност да използва за учения и отбрана в Егейско море. Предвижда се изграждане и на хранилища за гориво на самолети, както и за обучение на пилоти. 

Новата военна база увеличава мащабите на съществуващата база „Суда“ на остров Крит. Авиобазата също се модернизира технически, но и със специалисти.

На остров Крит вече пристигна американски военен кораб с екипаж и няколко бойни самолета, съобщават местните медии. Американски специалисти оперират и проучвателен кораб за качеството на морската вода около гръцкия остров.

Договорът за финансиране на военната мощ на Гърция от Вашингтон беше подписан при посещението на американския държавен секретар Майк Помпейо на остров Крит през септември миналата година. Кореспондентите на гръцките медии от Вашингтон съобщават и за силен американски интерес към гръцката военновъздушна база в Кавала.

Настъпи моментът, в който САЩ трябва сериозно да обмислят прекратяването на американското присъствие в авиобазата „Инджирлик“ в Турция, тъй като тя се превърна в риск за страната, коментира в същото време изданието The National Interest, цитирано от Агенция Фокус.

В момента Военновъздушните сили на САЩ имат 5000 военнослужещи, разположени в авиобазата на НАТО в Турция. Продукт на Студената война, „Инджирлик“ даде на САЩ летище точно на границите на бившия Съветски съюз. Въпреки че не притежаваше почти никакъв капацитет, тя беше домакин на въздушно крило, способно да доставя бързо конвенционални и ядрени боеприпаси в чувствителни райони на тогавашния Съветски съюз. Въпреки това, с края на Студената война през 1991 г. и нарастващата енергийна независимост на САЩ, въздушната база вече не е жизненоважна за интересите на националната сигурност на страната.

На фона на нарастващото напрежение между Турция и Европейския съюз, както и със САЩ, най-вече заради решението на Анкара да закупи от Москва руската система за противовъздушна отбрана С-400, е време във Вашингтон да обмислят сериозно да прекратят американско присъствие в авиобазата.

„Инджирлик“ е домакин на части от военновъздушните сили на САЩ от 1955 г. насам. Първоначално тя носи името „Адана“, но е преименувана през 1958 г. Настоящата американска ескадрила в базата 39-то въздушно крило на ВВС на САЩ. Във военновъздушната база се съхраняват около 50 петдесет ядрени боеприпаси.

 

 

Още по темата