Медия без
политическа реклама

Пентагонът осъзна, че Турция няма да се откаже от руските С-400

Държавният департамент: Анкара има все по-малко време преди налагането на санкции

16 Яну. 2020Обновена
БГНЕС архив

Турция не се поддава на натиска от САЩ и отказва да се освободи от зенитните ракетни системи С-400, придобити от Русия, заяви зам-министърът на отбраната по въпросите на снабдяването и логистиката Елън Лорд, цитиран от ТАСС и Агенция Фокус.

"Все още сме в същото положение: ние ясно заявихме, че американските изтребители-пето поколение F-35 и С-400 са несъвместими. За съжаление Турция не реши да направи никаква стъпки за С-400, така че ние продължаваме да прехвърляме работа от Турция по самолетите F-35", каза зам.-министърът, имайки предвид прехвърлянето на производството на компоненти за F-35 от Турция в Съединените щати.

В тази връзка Лорд потвърди, че до март 2020 г. "основната част от веригата за доставки" на компоненти за F-35 се планира да бъде прехвърлена от Турция в Съединените щати.

Тя каза още, че Вашингтон и Анкара все още не са обсъдили съдбата на четирите самолета F-35, които Турция вече е закупила. 

САЩ не поставят конкретни срокове за налагането на санкции срещу Турция заради покупката на зенитно-ракетни системи (ЗРС) С-400 от Русия, но на Анкара й остава все по-малко време да разреши разногласията си с Вашингтон. Това пък заяви на брифинг пред чуждестранни журналисти пом.-държавният секретар на САЩ по военно-политическите работи Кларк Куупър.

По неговите думи, би било грешка да се каже, че Турция „се е отървала“ за покупката на С-400 от Русия. „Разпоредбите на CAATSA (Законът „За противодействие на противниците на САЩ чрез санкции) все още са приложими (спрямо Турция). Няма конкретни срокове за налагането на санкции. Така че на Турция й остава все по-малко време, за да се справи с тези въпроси“, заяви той.

„Технически санкциите още не са въведени. Но ние веднага изключихме Турция от програмата за F-35”, подчерта Куупър. „Урокът за другите държави не е, че Турция се размина с всичко, а че е загубила и все още може да загуби“, каза американският дипломат.

През декември 2019 г. Комитетът за външни отношения на Сената на САЩ одобри пакет от санкции срещу Турция и нейния финансов сектор във връзка с военната операция на Анкара в Североизточна Сирия и закупуването на С-400. Законопроектът също така отбелязва, че администрацията на Вашингтон е длъжна да наложи ограничения съгласно CAATSA. Сега той ще бъде представен в Сената, където могат да бъдат направени изменения в документа. Подобен законопроект беше одобрен от Камарата на представителите на САЩ в края на октомври 2019 г.

Освен това президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа през декември 2019 г. военен бюджет за фискалната 2020 година (започна на 1 октомври 2019 г.), в който се споменава, че придобиването на С-400 от Турция попада в разпоредбите на друг закон - „За противодействие на руското влияние в Европа и Евразия“. Той също така предвижда въвеждането на санкции от президента срещу Анкара.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ

Санкциите на САЩ заради закупуването на руски системи за противовъздушна отбрана С-400 и изграждането на газопровода „Турски поток“ няма да попречат на Турция да предприеме стъпки за защита на националната сигурност. Анкара ще предприеме мерки в отговор на действията на Вашингтон, обяви само преди дни в официално съобщение на външното министерство на Турция. То дойде веднага след като Сенатът на САЩ и Камарата на представителите гласуваха бюджет за отбрана на стойност 738 милиарда долара, който включва “защита на европейската енергийна сигурност чрез налагане на санкции върху газопроводите “Северен поток – 2 “и” Турски поток “. Бюджетът за отбрана включва и забрана на прехвърляне на най-новия американски самолет F-35 в Турция в отговор на закупуването от Анкара на С-400.

„Нелоялното възпрепятстване участието на страната ни в програмата F-35, по която тя изпълнява всички свои задължения, призива за санкции срещу страната ни поради доставки на С-400, подобни мерки срещу проекта „Турски поток“свидетелстват за неуважението на Конгреса към решенията, които ние взимаме като суверенна държава “, се казва в изявлението на турското Министерство на външните работи. „Членовете на Конгреса на САЩ, преследвайки вътрешнополитическите цели под въздействието на враждебни на Анкара кръгове, продължават да подкопават турско-американските отношения”, обяви още турското външно министерство.

“Припомняме още веднъж, че езикът на заплахите и санкциите няма да попречи на Турция решително да предприеме необходимите стъпки за осигуряване на националната си сигурност. Никой не трябва да се съмнява, че Турция ще предприеме необходимите мерки в отговор на тези враждебни инициативи към страната ни”, заяви Турция.

Анкара също осъди “опитите за премахване на американското ембарго върху доставките на оръжие за Кипър, които биха нанесли удар върху усилията за уреждане на конфликтите на острова”.

Доставките на най-новите руски системи за ПВО С-400, които предизвикаха криза в отношенията между Турция и САЩ, започнаха в средата на юли. Според турския президент Тайип Ердоган, С-400 ще бъдат напълно действащи през април 2020 г. Вашингтон поиска от Анкара да се откаже от сделката и в замяна да придобие комплексите „Пейтриът“.

 

Още по темата