Медия без
политическа реклама

Германски учен: Задава се "вирусен ураган"

Рекордните 20,5 млн. американци са загубили работата си през април заради COVID-19

08 Май 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- "Вирусен ураган" може да се разрази още през есента, предупреждава проф. Александър Кекуле, който е сред най-авторитетните вирусолози в страната, цитиран от Дойче веле.  "Липсата на имунитет, занемаряването на предпазните мерки, недостатъчната закрила на рисковите групи - всичко това може да доведе през есента до вирусен ураган", казва той. Според него пандемията не е катастрофа, случваща се в забавен каданс, а има експлозивна динамика. Проф. Кекуле е на мнение, че най-опасният ни враг сега е не толкова вирусът, колкото времето“.

Учените са единодушни, че новият вирус ще обикаля земното кълбо още години. Броят на новозаразените в онези страни, които взеха сериозни мерки, най-вероятно ще спадне в следващите месеци и заради по-високите температури през лятото, но пандемията тепърва ще се разпространява в развиващите страни и в южното полукълбо.

Проф. Кекуле предупреждава властта в Германия, че разхлабва прекалено бързо и с широка ръка въведените ограничения заради коронавируса. Той признава, че строгите карантинни мерки са на път да разрушат социалния, политическия и икономическия живот в Германия, както и че произтичащите от тях отрицателни последици за човешкото здраве могат да се окажат по-сериозни в сравнение със смъртността от пандемията. Въпреки това настоява, че облекчения за контактите между хората могат да се въвеждат едва когато има надеждна защита срещу болестта. В скоро време обаче  най-вероятно няма да има нито ваксина или лекарство срещу COVID-19, нито стаден имунитет.

Институтът "Роберт Кох" също алармира, че от три дни насам броят на новозаразените в Германия отново расте. Общият брой на заболелите от коронавирус в страната надхвърля 166 000 души.

- 20,5 млн. американци са загубили работата си само през месец април - това е рекорден срив на заетостта в САЩ след Голямата депресия от началото на ХХ век, сочат официалните данни, представени от Министерството на труда и цитирани от информациноните агенции. Безработицата в САЩ скочи до 14,7%, след като през март беше 4,4%. Нивото й през април е най-високото в САЩ след Втората световна война, като превишава предишният следвоенен показател от 10,8%, отчетен през ноември 1982 г.  Историческият връх на безработицата в САЩ е 25%, достигнат по време на Голяма депресия през 30-те години на миналия век.

Миналата седмица 3,2 млн. американци кандидатстваха за помощи за безработица, с което общията брой на останалите без работа от средата на март досега възлиза на около 33,3 млн. души или 20% от работната сила в САЩ, отбелязва Би Би Си.

Представените днес данни са поредното доказателство за дълбоката криза, която коровирусът причини на американската икономика, след като само преди два месеца, през февруари, безработицата в страната беше 3,5% - най-ниското ниво за последния половин век. 

- Германският износ отбеляза през март рекорден срив в историята, след като коронавирусът засегна силно световното търсене и потребление. Според официалните данни износът на Германия се е сринал през март с 11,8% спрямо февруари, когато нарасна с 1,2%, като това е най-големият спад на немския експорт от август 1990 г., откакто се води статистика. Вносът пък се е понижил през март с 5,1% и отбелязва най-голям спад от януари 2009 г., когато беше световната финансова и икономическа криза.

- Португалия отчита значителен ръст на новоразазените с коронавируса, след като на 2 май започна да разхлабва ограниченията, съобщи електронното издание "Политико". В последните три дни властите отчитат скок на заболелите, което принуди властите настоятелно да напомнят на гражданите, че трябва да спазват правилата за социална дистанция. "Там, където не се спазват мерките за физическа дистанция, за превенция и контрол, се появиха нови огнища на заразата", обясняват от Министерството на здравеопазването. 

553 новите случаи за последното денонощие, което е скок с 2,06% на заразените сравнено с досегашните средно 0,79% новозаболели на дневна база. Португалия успя сравнително успешно да се справи с ограничаването на разпространението на заразата, макар е близо до Испания - едно от огнищата на коронавируса в Европа. 

- Китай ще подкрепи създаването на комисия под егидата на Световната здравна организация за оценка на "глобалния отговор" на коронавируса, но това ще стане след края на епидемията. Това съобщават чужди агенции, цитирайки китайското външно министерство. Китай е поставен под сериозен настик от отделни държави като САЩ и Австралия да допусне разследване на огнището на вируса от края на миналата година. "Оценката трябва да бъде дадена открито, прозрачно и всеобхватно в подходящ момент след края на епидемията", коментира говорителката на ведомството Хуа Чунин. Тя изрично отбеляза, че това не е разследване срещу Китай, а оценка, която предполагаемо ще обхване всички страни по света.

- И Германия влезе в сблъсък с Доналд Тръмп за произхода на коронавируса. Министерството на отбраната на ФРГ и разузнавателните служби поставят под съмнение твърденията, че вирусът е създаден в лаборатория в Китай, както от седмици настояват Тръмп и държавният секретар на САЩ Майк Помпео, писа сп. "Шпигел". Във вътрешен документ на военното ведомство, изготвен за министъра Анегрет Крамп-Каренбауер, американските обвинения се определят като „обмислен опит за отвличане на вниманието“ от провалите на администрацията във Вашингтон. Президентът на САЩ се опитва да „отклони вниманието от собствените си грешки и да насочи гнева на американците към Китай“, се казва в доклада, до който сп. "Шпигел" твърди, че се е добрало. Говорител на Министерството на отбраната обаче отказва да потвърди съществуването на подобен вътрешен документ.

Твърденията на Тръмп и Помпео за произхода на заразата не получават потвърждение дори от разузнавателните служби на САЩ. Преобладава мнението, че коронвирусът има естествен произход. Китай категорично отхвърля думите на Тръмп и Помпео, като дори държавни медии нарекоха държавния секретар на САЩ "лъжец".

- Стремглаво се увеличава броят на заразените с коронавируса в Русия - за шести пореден ден положителните проби в рамките на 24 часа надхвърлят 10 000. В последното денонощие заболелите са 10 699 души, сочи официалната статистика на властите. Вчера обаче беше поставен рекорд с 11 231 заразени с COVID-19. Общият брой на болните вече наближава 200 000 души. Жертвите са 1723, а излекуваните - 26 608. По брой на заразените Русия се нарежда на пето място в света, като изпревари Германия и Франция, сочат данните на университета "Джонс Хопкинс".

- Близо 19 000 затворници ще освободи условно република Южна Африка заради опасения от разрастването на епидемията от коронавирус в затворите. 172 затворници и персонал са регистрирани до момента с вируса. От условното освобождаване ще се възползват само затворници с малки присъди. В затворите в страната има близо 155 000 души. 

- Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова да бъдат положени всички усилия за слагане на край на "цунамито от омраза и ксенофобия", предизвикано от коронавирусната пандемия. "Пандемията продължава да отприщва цунами от омраза и ксенофобия, търсене на изкупителни жертви - заяви Гутериш, без да посочва конкретни страни. - Настроенията срещу чужденците се засилват и онлайн, и по улиците. Разпространяват се антисемитските конспиративни теории, извършват се свързани с COVID-19 антимюсюлмански атаки."

Според генералния секретар на ООН мигранти и бежанци са наклеветени за носители на вируса и лишавани от медицинско лечение. "Трябва да сложим край на речта на омразата в глобален мащаб, а образователните институции да учат младите хора на "дигитална грамотност", призова лидерът на ООН.

- Словакия удължи до 27 май контрола по границите заради коронакризата. Дотогава ще остане в сила забраната за влизане на чужденци, включително от страни членки на ЕС, както и задължителна 14-дневна карантина за завръщащи се от чужбина словашки граждани. В страната са потвърдени 1445 заразени и 26 починали от коронавируса.

- Латвия удължи до 9 юни въведеното заради COVID-19 извънредно положение. От гражданите вече се изисква и да носят маска в обществения транспорт. Някои мерки обаче започват да се облекчават. От 12 май се разрешават събирания на групи до 25 души на открито при спазване на физическо дистанциране. Възобновява се и работата на културните, развлекателните и спортните обекти.

- Ирландия също планира да започне да разхлабва ограничителните мерки от 18 май.

- Властите в Дания обявиха, че от понеделник ще отворят наново търговските центрове.

- Исландия регистрира двама заразени от коронавируса вчера след три дни без никакви нови заразени. Това обаче няма да се отрази на планираното облекчаване на ограничителните мерки.

По данни на българския оперативен щаб за борба със заразата, по света има общо около 3,9 млн. регистрирани случая, като увеличението на заболели за последното денонощие е с 96 262. Смъртните случаи са нараснали с 5589 и са достигнали 270 720.

Основно нови заразени се откриват в САЩ, Русия и Великобритания. В Бразилия за ден има над 9000 нови случая.

На Балканския п-ов: В Турция има около 2000 нови случая за денонощието, в Румъния – 392, Сърбия – 57, Албания и Хърватия са съответно с 10 и 6 нови случая.

Още по темата