Медия без
политическа реклама

Иран категорично отрича ракета да е свалила украинския самолет

Техеран го нарича "научно невъзможно". Пентагонът обаче твърди: Иранска ракета случайно е свалила пътническата машина

09 Яну. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Ръководителят на Организацията за гражданска авиация на Иран, Али Абедзаде, отрече предположението на украинските власти, че катастрофиралия в Техеран Боинг 737 на МАУ може да бил свален погрешка, предава БГНЕС.

Абедзаде подчерта, че ракетното нападение на самолета е „научно невъзможно“. Той обясни, че на същата височина в този момент са били още няколко пътнически самолета. "Версията, че самолетът е бил свален от ракета, не може да бъде вярна при никакви обстоятелства", каза Абедзаде. Той подчерта, че има "пълна координация" между военния и гражданския сектор в страната.

Абедзаде също отрече съобщенията, че Иран отказва да предаде черните кутии на САЩ. Той отбеляза, че на всички заинтересовани от разследването страни ще бъде предоставена необходимата информация. Длъжностното лице добави, че ако е необходимо, дешифрирането на данните на "черната кутия" ще бъде извършено във Франция или в друга държава.

Украинският самолет е бил свален случайно от иранска зенитно-ракетна система, обявиха часове по-рано пред "Нюзуик" служител от Пентагона, високопоставен представител на американското разузнаване и източник от иракското разузнаване. Машината "Боинг 737", която падна край Техеран вчера и уби всичките 176 души на борда, е била ударена от ракета, изстреляна от произведена в Русия ракетно-въздушна система "Тор М1", наричана от НАТО Gauntlet, твърдят трите източника на "Нюзуик". Според Пентагона инцидентът е станал случайно. Това се е случило, когато най-вероятно Иран е задействал противовъздушната си отбрана, след като предприе ракетен обстрел на две бази в Ирак с американски военни и техника в отговор на убийството на ген. Касем Солеймани. От Централното командване на САЩ обаче отказват да потвърдят информацията пред "Нюзуик". 

Малко преди това украинските власти обявиха, че не изключват вероятността иранска зенитна ракета руско производство да е свалила пътническия самолет край Техеран вчера, съобщават местните медии. Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна проучва версия, че машината "Боинг 737" на Украинските международни авиолинии е свалена с ракета, изстреляна от зенитен комплекс "Тор", руско производство, заяви секретарят на ведомството Олексий Данилов пред руското онлайн издание "Цензор", цитирано от ТАСС. Появиха се съобщения, че в района на инцидента край столицата Техеран, са открити части от ракетата. Зенитно-ракетни комплекси "Тор" са на въоръжение в 11 страни, според руски медии.

Президентът Володимир Зеленски изпрати в Техеран украинската делегация, състояща се от 45 души от 12 министерства и ведомства. Те проучват няколко версии за внезапното падане вчера на машината, чийто двигател по първоначални данни се е запалил. Според Данилов "една от основните" е за поразяване на самолета с ракета от зенитно-ракетен комплекс, включително модел "Тор". Разглежда се и възможността самолетът да се е сблъскал с безпилотен летателен апарат или друг летящ обект, двигателят да се е разрушил и взривил по технически причини, както и експлозия в самолета в резултат на терористичен атентат.

Досега като най-вероятна причина за падането на украинския самолет, пътуващ от Техеран за Киев, се посочваше техническа неизправност на самолета.

Бившият зам.министър на инфраструктурата на Украйна Александър Кава обаче заяви пред украинските медии, че е необходимо да се проучат всички версии - особено като се има предвид, че трагедията стана в деня на обстрела от Иран на две американски военни бази в Ирак. Пред  портала Страна.ua той припомнил, че украинската авиокомпания от доста време изпитва финансови затруднения. „Украинските международни авиолинии има сериозни финансови проблеми. Авиокомпанията не плаща таксите си на украинските авиодиспечери и на киевското летище „Бориспол“, заяви бившият заместник-министър. „Дългът вече се изчислява в милиарди гривни. Дългът към летището е приблизително съпоставим. “ Независимо от това, според Кава, дори и в трудната финансова ситуация, Украинските международни авиолинии не спестява от въпросите свързани със сигурността.

„Техническите проблеми могат да възникнат със самолети и на тези компании, които имат нормално финансово положение. Засега не бих направил никаква връзка между тежкото финансово положение на Украинските международни авиолинии и тази катастрофа. Необходимо е да се проведе разследване, да се анализират данните на полетните записващи устройства. Когато трагедията се случи на сушата, обикновено не е трудно да се намерят черните кутии ", обясни бившият служител. „В момента не бих изключил всички версии. Като се има предвид, че тази нощ беше неспокойна в Техеран - иранската страна нанесе удари срещу американските военни бази в Ирак, всякакви възможни причини за катастрофата са възможни при това положение. Включително терористичен акт."

Кава подчерта: „Струва си внимателно да се проучи списъка на пътниците. „Имам такова предположение, че е имало много чужденци. Никога не е имало особено сериозни връзки между Украйна и Иран, но Украинските международни авиолинии активно транспортира транзитни пътници до други страни през базата си на летище „Бориспол“. Също така не би трябвало да се изключва версията с терористичен акт“, каза бившият заместник-министър на инфраструктурата на Украйна. Според него „сблъсък с птици“ също може да причини самолетна катастрофа , като може да доведе до пожар в двигателя.

Украинският президент Володимир Зеленски проведе спешно съвещание за трагедията с пътническия самолет в Иран. В срещата са участваха министър-председателят на Украйна Алексей Гончарук, секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Алексей Данилов, министърът на отбраната на Украйна А. Загороднюк и министърът на външните работи Вадим Пристайко, обявиха от пресслужбата на държавния глава.
Трагедията със самолета стана рано сутринта на 8 януари, след като машината излетя от летището в Техеран. На борда имаше 167 пътници и 9 членове на екипажа, всички загинаха. Украинският външен министър Вадим Пристайко каза, че сред жертвите има 82-ма иранци, 63 граждани на Канада, 11 души от Украйна (2 пътници и 9 членове на екипажа), от Швеция - 10 души, граждани на Афганистан - 4 души, по трима от Германия и Великобритания. Катастрофата съвпадна във времето с ответната атака на Иран срещу американските позиции - като отмъщение за смъртта на влиятелния ирански генерал Касем Солеймани.