Медия без
политическа реклама

55 жертви и 100 000 евакуирани след земетресението в Япония

Трус от степен 7,6 по скалата на Рихтер удари централната част на страната на 1 януари

02 Яну. 2024Обновена

Мощното земетресение с магнитуд 7,6 по Рихтер, което разтърси централната част на Япония на 1 януари, отне живота на 55 души. Страната се надпреварва с времето, за да открие оцелели , което опустоши централната част на полуостров Ното.

"Трусът беше изключително силен. Започнахме годината по ужасен начин", каза 73-годишният Цугумаса Михара пред АФП, докато се редеше на опашка със стотици други жители на Шика, малък град на полуостров Ното, за да вземе питейна вода от кметството.

Земетресението е с магнитуд 7,5 по данни на Геофизичния институт на САЩ (USGS) и 7,6 по данни на Японската метеорологична агенция (JMA).

Земетресението, което беше усетено чак в Токио, на 320 км по права линия от Ното, причини също така значителни материални щети и цунами по крайбрежието на Японско море. Измерени бяха вълни с височина до 1,2 метра.

Нивото на риска от цунами, което първоначално беше обект на максимална тревога от страна на JMA, впоследствие беше понижено, а днес окончателно отменено. 

Трусът разруши постройки, прекъсна електрозахранването на десетки хиляди домове и накара жителите на някои крайбрежни райони да избягат на по-високи места. Армейски части бяха изпратени да помагат при спасителните операции, а едно от местните летища бе затворено, след като в резултат на земетресението по пистата се появиха пукнатини.

Японският министър-председател Фумио Кишида заяви пред журналисти късно снощи, че е трудно за спасителните екипи да достигнат до най-засегнатите райони поради блокирани при земетресението пътища.

Японското правителство съобщи, че снощи е наредило на повече от 97 000 души в девет префектури да се евакуират от западното крайбрежие на най-големия остров Хоншу. Те прекарват нощта в спортни зали и училищни физкултурни салони, които обикновено се използват като евакуационни центрове при извънредни ситуации. Почти 33 000 домакинства са останали без електричество в префектура Ишикава.

Силният трус на 1 януари бе усетен в Осака, Киото и дори Токио.

В същото време за трети път в цялата страна е задействана системата за предупреждение за мощни земетресения - местните жители са призовани да се подготвят за нови трусове.

Япония започна да проверява състоянието на ядрените съоръжения след трусовете, съобщават енергийните компании. По-специално, столичната компания Tokyo Electric Power проверява състоянието на най-голямата атомна електроцентрала в света - Kashiwazaki-Kariwa, чиито реактори са спрени. Досега не е постъпвала информация за необичайни ситуации в японските атомни електроцентрали.

Спряно бе движението на скоростния влак "Шинкансен". 

Тревога в руския Далечен изток

В градове в руския Далечен изток бе издадено предупреждение за опасност от вълни цунами след серията от силни земни трусове, която разтърси Япония, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Един от тези градове е Владивосток. Евакуация на местното население не се извършва.

"Има опасност западните брегове на Сахалин да бъдат засегнати от вълни цунами", заяви руското министерство на извънредните ситуации в комуникационното приложение "Телеграм", а властите на Владивосток призоваха рибарите в морето да се върнат в пристанището.

"Рибарите и всички останали, които планират излизане в акваторията, следва незабавно да се върнат на брега. Съгласно информация на Центъра за вълни цунами се очаква вълна от страна на Усурийския залив. Вълната ще е с височина 0,3 метра. Опасното явление ще достигне бреговете на Владивосток в 19:36" ч. местно време, се казва в изявление на градската администрация, цитирано от ТАСС.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

земетресение, Япония