Медия без
политическа реклама

Яз. "Студена" ще стигне мъртвия обем до 10-15 дни

69% от българите винят институциите за водната криза

22 Яну. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Метър и половина от водното ниво остават до "мъртвия обем" на язовир "Студена", при това потребление той ще бъде достигнат до 10-15 дни, заяви новият управител на ВиК-Перник инж. Борислав Иванов пред БНТ. 3,5 млн. кубически метра е обемът на водата в яз. "Студена" по данни от вчера. 

"Хората не трябва да се притесняват, взели сме решение как да може да се пречисти водата, която е от т.нар. "мъртъв обем". Ремонтът на утаителя, който е в пречиствателната станция, не се случи навреме, затова взехме решение направим своеобразен утаител на самия язовир, като преградим трасето на водата, така че да се получи обем, в който да могат да се утаят частиците, които предизвикват замътяването. Това ще бъде направено в рамките на два дни", обясни Иванов. 

Според него няма законово обоснование, за да бъдат дадени компенсации на хората. Водата от пречиствателната станция била с добри параметри.

Обмисля се вариант да бъда възстановен водопроводът за промишлени нужди от яз. "Темелково", каза още инж. Борислав Иванов. Все още се правят проучвания, около 300 метра от тръбата ги няма, амортизациите също били големи.

Голяма авария по довеждащия водопровод от пречиствателната станция за питейни води в Перник оставя голяма част от града без никаква вода днес, предаде БНТ. Заради аварията е променен графикът на водния режим в засегнатите райони. Тя е в квартал "Железни заводи". За по-бързото отстраняване на аварията работят екипи от Перник и София. Аварийните дейности ще нарушат водоподаването на Перник, ЦГЧ, кв. "Твърди ливади", кв. "Могиличе", някои части на кв. "Иван Пашов", кв. "Рудничар", кв. "Ралица", кв. "Драгановец", кв. "Проучване", кв. "Каменина", кв. "Клепало", кв. "Радина чешма", кв. "Стара чешма", селата Дивотино, Мещица, Витановци, Богданов дол, Лесковец, Черна гора, Ярджиловци и град Батановци.

"Аварията е доста сериозна, на единия от двата главни водопровода. Засегната е централната градска част и няколко населени места. При постоянното спиране на водата авариите са се увеличили драстично", каза шефът на ВиК-Перник инж. Борислав Иванов.

Днес проблеми с водоснабдяването ще има и в Асеновград. Заради авариен ремонт на водопровод днес без вода ще бъдат кварталите западно от река Чая, живеещите край автогарата и жп гарата в града, както и тези в района на стадиона, съобщи БНТ. Ремонтът обхваща 70-метров водопровод. Ще бъде подменена старата етернитова тръба и ще се премести съоръжението, което преминава през двора на една от детските градини, която беше наводнена по новогодишните празници заради спукан водопровод.

 

Галъп: Според 69% от българите институциите са виновни за кризата с водата

Категорично, хората и институциите, а не климатът и природата, са виновни за кризисната ситуация в Перник, според българите. Това е изводът от актуално проучване на "Галъп интернешънъл", направено през януари. Помолени да избират само една между опции (които могат и заедно да са верни), 12% избират, че по-близо до тяхното мнение е опцията „Водната криза е последствие от промени в природата и климата“. 69% обаче се определят по-близо до варианта „Водната криза е последствие от дейността на хората и институциите“. 15% предпочитат опцията „Не съм достатъчно запознат с този въпрос“, а 4% се затрудняват да отговорят. Между електоратите на различните партии почти няма разлика в отговорите. Само при привържениците на управляващите са малко по-високи дяловете на отговори от типа „природата е виновна“.

Българите виждат сериозна вина в институциите за водната криза и на този фон обществото възприема искането за вот на недоверие по темите като водоснабдяване, качество на въздуха и т.н. като справедливо, се казва още в анализа. Най-общо желание за смяна на правителството преобладава, макар и не с много, но когато стане дума по-конкретно за предсрочни избори, надделява неохотата. Отново проличава предубеждението на българите спрямо частната собственост – обществото ни, по традиция, предпочита, най-общо казано, държавна собственост на т.нар. дружества за комунални услуги, като водоснабдяване, електроснабдяване и т.н. 

 

Още по темата