Медия без
политическа реклама

Управляващите обмислят отстъпки при зареждане на гориво

Инфлационна добавка може да има не само за пенсионери, но и за семейства с деца

10 Май 2022Обновена
БГНЕС
Венеция Ангова

Управляващите разкриха част от антикризисните мерки, които обсъждат срещу обедняването на населението. Пакетът е на стойност между 1,5 млрд. лв. и 2 млрд. лева. Предвижда се въвеждане на компенсация за крайните физически потребители на автомобилни горива, по-нисък ДДС за доставка на природен газ и инфлационни добавки не само за пенсионерите, но и евентуално за семейства с деца. Това обясни пред Нова телевизия Венеция Ангова - депутат от "Продължаваме промяната".

Късно снощи коалиционните партньори обсъдиха в почти тричасова среща голям набор от антиинфлационни мерки, като Министерството на финансите детайлно е остойностило всяка една от тях. Сега всяка една от четирите партии ще ги разгледа отново в парламентарните си групи и едва след това ще се обединят около окончателния антикризисен пакет.  Антиинфлационните мерки в него се очаква да се прилагат до края на годината.

Една от мерките е ДДС за доставка на природен газ да бъде намален на 9%, съобщи Ангова. Тя поясни пред Нова тв, че има решение ДДС да се намалява само на стоки и услуги с регулирани цени, защото само по този начин е сигурно, че крайната цена ще падне. С регулирани цени са още ток, вода и парно. "Няма да се намалява ДДС на стоки от малката потребителска кошница", каза Ангова. Припомняме, че първоначално от "Продължаваме промяната", а също и БСП настояваха да се свали ДДС за хляб, плодове и зеленчуци.

Предвижда се още да отпадне акцизът за природния газ, който се ползва за автомобилно гориво. Това щяло да намали разходите на по-бедните  семейства, които карали автомобили на газ. В същото време управляващите обсъждат да въведат компенсация за останалите потребители на бензин и дизел. "Става дума за отстъпка при зареждане, за да може да ви намалява цената. Всеки ще я има - определени стотинки за литър до определен лимит на месец", обясни Ангова. Тя не можа да даде повече подробности за тази мярка, като уточни, че е още дискусионна, но след поредица от въпроси допълни, че става дума за "няколко десетки стотинки".

Участници в срещата посочиха пред БНР, че се обмисля подобни компенсации да бъдат предоставяни под формата на ваучери, вместо да се дават пари в брой. Освен това в пакета с антикризисни мерки не се предвиждат компенсации за бизнеса заради нарасналите разходи за ток, газ или горива, а помощта ще бъде насочени само към хората, при това тези групи, които са най-нуждаещи се и най-силно засегнати от инфлацията. 

Ангова потвърди, че правителството обсъжда от юли да се въведе инфлационна добавка. Социалният министър Георги Гьоков вече обяви, че ще я има за пенсионерите в същия размер като ковид добавката - 60 лв. Представителката на "Продължаваме промяната" обаче допълни, че се обсъжда такава добавка и за други групи, като семейства с деца до 18-годишна възраст.

Окончателни решения все още няма, снощи стартирахме разговора, поясни Ангова, визирайки снощния извънреден експертен съвет на управляващата коалиция, свикан от вицепремиера Асен Василев. "Бюджетът на държавата е като бюджета на семейството. Имаме приходи и може да искаме всичко - може да искаме да си купим дом в Гърция или яхта. Но няма как, трябва да приоритизираме. Затова търсим възможно най-ефикасния път да помогнем на хората", обясни нагледно депутатката.

Предложенията на социалния министър Георги Гьоков за пенсиите:

Вариантите за увеличението на пенсиите от 1 юли започват да се проясняват. Социалният министър Георги Гьоков определи като най-постижимо осъвременяване с 10% от 1 юли и нова инфлационна добавка от 60 лв. която ще замени ковид добавката в същия размер.

"Финално решение още не е взето. Предстои втори коалиционен съвет до края на тази седмица, на който антикризисните мерки отново ще бъдат обсъдени", съобщи в бюджетната комисия на парламента вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Той увери, че следващата седмица пакетът от мерки ще бъде готов и представен в парламента и за обществено обсъждане. Част от мерките ще изискват законодателни промени, други ще бъдат приети само с министерски постановления. Василев дори поиска и опозицията да представи свои идеи за овладяване на инфлацията.

"Средата е променена. Войната в Украйна трайно промени средата в целия свят. Федералният резерв увеличава лихвите, което не е правено от десетилетия, ЕЦБ също се очаква да повиши лихвите. Трайно се променят цените на енергийните ресурси поне за следващите 4-5 години. Несигурност има на пазарите на метали и зърно. Несигурност има и с веригите за доставка. Бизнесът трябва да се нагоди към новите условия. Не може да се върнем на нивата на енергийните цени от 2019 г.", коментира още Василев.

Той посочи, че целта на антикризисните мерки е да се помогне на населението да се пригоди към по-високите цени, както и да се даде време на бизнеса да се адаптира. Затова мерките ще са конкретно свързани с цените на енергоносителите, заедно с целеви помощи за най-пострадалите от кризата.

Още по темата