Основните храни в потребителската кошница на българина са поскъпнали с близо 11% спрямо миналата година. Това показват наблюденията на Комисията по стоковите борси и тържища, която следи цените на едро на 30 хранителни продукти. "Ако миналата година те са стрували 91 лв. закупени по единица, то в момента са 101 лв.", заяви пред БНР Владимир Иванов, председател на КСБТ.
Припомняме, че обявената от НСИ инфлация за март е 4% на годишна база, което означава, че инфлацията специално при основните храни на трапезата на българина за последните 12 месеца е два-три пъти по-висока.
Най-сериозно е повишението на млечните продукти на годишна база - с около 20% на киселото и прясното мляко и с около 10% при сиренето и кашкавала, посочи Иванов. Брашното е поскъпнало със 17%, като причината е възстановеният ДДС от началото на годината.
При месата пазарът е устойчив и на свинското, и на пилешкото, на яйцата също. Олиото се стабилизира на нива между 3.15-3.25 лв. за литър. Захарта е под нивата от миналата година. При варивата почти няма промяна през последните две години.
"По отношение на какаото и кафето все още има стрес на пазара, затова наблюдаваме и доста сериозни ценови изменения в сладкарските изделия, най-вече при шоколадите. Ценовият пик от края на март при какаото и кафето сега се отразява на пазара на дребно, но вече имаме стабилно предлагане, а тенденциите са световните запаси да се увеличават, така че тепърва предстои да видим промени в цените на какаото и кафето", коментира Иванов.
Той отбеляза, че напоследък се вижда и плавно намаление на цените при плодовете и зеленчуците с някои изключения като например пресните картофи. От 10-те лева разлика в потребителската кошница тази година в сравнение с миналата, 2.50 лв. идвали от пресните картофи. При зелето и лука също има увеличение на цената, но на годишна база е под нивата от миналата година.
"Годината започна с по-силно поскъпване на храните в сравнение с 2024 г., но през последните 10 дни се наблюдава задържане на цените", каза Иванов. Със затоплянето на времето и увеличаване на предлагането на повече продукти той прогнозира поевтиняване на потребителската кошница и поддържане на разлика от 3 до 3,5% над миналогодишните цени. Например вече има повишено предлагане на сурово краве мляко, тъй като животните са в сезона на пълно млекодаване. В резултат на това цената на кравето масло вече дава индикации, че тръгва надолу.
Шефът на КСБТ отхвърли спекулациите, че предстоящата смяна на лева с еврото може да е причина за по-високата инфлация при храните. "В основата на ценообразуването е пазарният сблъсък и предлаганите количества, като най-мощният фактор са климатичните промени", каза Иванов.