Медия без
политическа реклама

Родители протестират заради забавени компенсации на деца

Те трябва да се изплащат месец за месец, смятат те

27 Май 2025Обновена
Илияна Кирилова

Родители излязоха на протест заради забавени компенсации на децата им, които не са приети в държавни и общински детски ясли и градини. "Това не е просто бюрократично забавяне - това е сериозна социална криза, която остава напълно игнорирана", казват те. Протестът им започна днес в 8.30 ч. пред сградата на Министерски съвет.

Родители обясняват, че хиляди майки и бащи в София са поставени в крайно тежка и несправедлива ситуация, защото децата им не са приети в държавни и общински детски ясли, а компенсациите, които им се полагат по закон - по 510 лв. на месец, не се изплащат с месеци. "Това са социални плащания, които по закон се изплащат с приоритет, тъй като осигуряват частична подкрепа за семействата, лишени от достъп до обществена грижа за децата си. Забавянето им поставя в затруднение множество домакинства и създава усещане за административна безотговорност", казват те.

По думите им едва през март са платени компенсациите им за ноември и декември, като тогава въпросът е бил решен "пожарно и на парче". "Това решение бе еднократно и към днешна дата проблемът се връща като бумеранг. Само преди месец получихме компенсацията за ноември и декември 2024 г. А вече е краят на май и тепърва започна изплащането за януари и февруари. Парите се бавят с месеци и държавата трябва да преразгледа начина на изплащане на компенсациите", смятат родителите. Те твърдят, че от месеци изпращат многобройни сигнали и жалби до компетентните институции - министерството на здравеопазването, министерството на образованието и науката, МС, Омбудсмана, Президента, но до този момент няма официален отговор, с точни срокове или разяснение относно изплащането на тези компенсации.

"Навсякъде срещаме пълно мълчание и бездействие. Това е не само обидно и некоректно, но и показва пълно пренебрежение към родителите и техните деца", смятат те. Според тях механизмът за реалното осъществяване на помощта не работи добре и затова в спешен порядък отговорните МЗ и МОН е необходимо да предприемат мерки и да променят това. "Родителите разчитат на тези средства, за да закърпят семейния си бюджет. Безкрайните срокове на чакане за получаването на компенсациите утежняват процеса. Трябва компенсациите да се изплащат всеки месец в срок - както е при всички социални плащания на държавата към гражданите", казват те.

"Подаваме документите си 2 месеца до началото на третия съответно и така започваме да губим едни 3 месеца, в които ние всъщност заплащаме таксите, а нямаме приходите, които са ни обещани. Изплащат ги горе-долу на 5-ия месец. Това е доста трудоемко за млади родители, които се опитват да работят, за да гледаме децата си. Тези средства, които аз получавам лично като заплата, отиват абсолютно цялата сума за детската градина на детенцето", коментира пред БНР Моника Василева - майка на малко дете.

Родителите призовават за незабавно изплащане на всички дължими компенсации за 2025 г., за изготвяне на работещ механизъм за подпомагане на засегнатите семейства, както и за гарантиране на навременно и устойчиво изпълнение на тази политика. "Ще понесе ли отговорност някой за това системно забавяне? Вие, господа министри и народни представители, забавяте ли с 5 месеца изплащането на собствените си заплати и бонуси?", питат те.

 

Обещание

Министърът на образованието Красимир Вълчев обеща ускоряване на плащанията за компенсиране на родителите, които не могат да изпратят детето си на ясла или детска градина. "Малко по-голямо забавяне има за първите 2 месеца на тази година, което е свързано със забавеното постановление за изпълнение на бюджета през април месец, но мисля, че това следващите месеци няма да се повтори и сега ще ускорим процедурата за март и април. Няма как да оптимизираме процедурата, тъй като тези средства предварително не се знаят колко къде трябва да бъдат. Не могат да бъдат заложени предварително, така че ние можем с няколко дни да съкратим процедурата, но не можем тотално да я променим. Базовият проблем всъщност е липсата на детски градини и най-вече на детски ясли", каза министърът на образованието Красимир Вълчев.

Вчера институцията на омбудсмана сезира министъра на финансите Теменужка Петкова във връзка с многобройните жалби от родителите. От своя страна от финансовото министерство обявиха, че са превели по бюджетите на общините средства за компенсиране на родителите за месеците януари и февруари.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата