Медия без
политическа реклама

Формата на обучение за децата със СОП ще се решава съвместно с родителите

Според министър Вълчев е разумно през лятото да има такси за детските градини

Родители и училища заедно ще определят формата на обучение за специалните деца.
Илияна Кирилова
Родители и училища заедно ще определят формата на обучение за специалните деца.

Формата, в която ще учат децата със специални образователни потребности - самостоятелна, комбинирана, индивидуална и др. - ще се решава съвместно от родителите и училището, а не както първоначално предложи МОН с промени в училищния закон - думата да има училището. Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев по време на блиц контрол в образователната комисия.

Както "Сега" писа, МОН предложи мащабни промени в закона за предучилищното и училищното образование, чието обществено обсъждане вече изтече. Сред новостите са нов час по добродетели и религии, подготвителен клас за учениците с майчин език, различен от българския, забрана за телефони, ново оценяване и т.н. Сред промените, натъкнали се на критики, бе и разпоредбата, която даваше последната дума на училищата, що се отнася до определяне на формата на обучение на децата със специални потребности. Причината за това предложение бе факта, че понякога някои родители отказват да преместят детето си в индивидуална форма, въпреки че училищният екип е препоръчал тази опция заради проблеми с детето, като по този начин страдат останалите деца. Родители обаче се разбунтуваха срещу идеята, отнемаща им всяка възможност да се чуе тяхното мнение. Опасението им бе, че така масово децата ще се насочват към индивидуална форма, за да се облекчат училищата.

В търсене на баланс МОН ще предложи корекция на предложения текст, според която формата на обучение ще се определя съвместно между родителите и училищния екип. Ако има различия между двете страни, тогава решението ще се взема от регионалния екип за приобщаващо образование. Друг текст от закона, от който МОН възнамерява да се откаже, е този за сключването на договори между родителите и училището. Според министър Вълчев това е добра практика за сътрудничество, но би могла да доведе и до допълнителна административна тежест. Възможно е министерство да оттегли и част от текстовете, свързани с разделянето на учебниците на две.

Останалите предложения обаче ще бъдат внесени и ще бъдат оставени за решение в ръцете на депутатите. По думите на министър Вълчев най-много критики има към въвеждането на нов предмет по добродетели и религии, но това е, защото по темата се водят "идеологически битки". Според него обаче в обществото има значително разбиране за основната цел този предмет да бъде час по възпитание в добро.

 

Атестация вместо мандатност на директорите 

Относно идеята за мандатност на директорите министър Вълчев посочи, че мандатността има както позитиви, така и негативи, като надделява аргументът, че ако директорите се избират на 4-5 години, то системата ще е в режим на управленска безтегловност, тъй като близо за 25% от местата няма желаещи. "Към 6-тата година ползите надделяват, но на 16-тата може и негативите да са повече. Затова предлагаме алтернативен вариант - ежегодна атестация на директорите с възможност за освобождаване при най-ниска оценка. Т.е. няма да се сменят всички, но ще могат 5 или 10% от директорите, които не си вършат работата, да бъдат освобождавани, а не да се чакат 4 г., докато някой, който не си върши работата, бъде освободен", обясни Вълчев.

 

Националният инспекторат по образование - под шапката на МОН?

Запитан за статута и ролята на Националния инспекторат по образованието министърът посочи, че в момента НИО е в известна безтегловност - не се чувства ангажиран нито към МОН, нито към МС, под чиято шапка е. "Не сме обсъждали промяна в статута му, но мнението ми е, че когато приоритизираме принципа на независимостта пред принципа на отговорност, не печелим толкова с незавивисимостта, зависимостта става от други фактори", коментира той. По думите му ако инспекторатът мине към МОН, ще има по-добра координация с регионалните управления по образованието.

 

Такси за детските градини през лятото?

Министърът бе попитан за позицията си по повод ефекта от премахване на таксите за детски градини, което се случи преди години. По думите му това е довело до повишена безотговорност у доста родители. По Коледа например родителите на десетки хиляди деца са заявили, че ще посещават детска градина, но реално са присъствали 10 пъти по-малко. Така сготвената храна не е била консумирана, което е натоварило много детските градини и персонала. "Моето мнение, че през лятото детските градини предоставят по-скоро социална услуга, отколкото образователна, затова мисля, че общините трябва да имат възможност да събират такси за неучебното време, когато услугата е повече социална", посочи той.

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата