Медия без
политическа реклама

Ивайло Мирчев: Вече има Комисия на Пеевски за удари срещу опозицията

Днес, 16:17
Ивайло Мирчев (в средата), Димитър Найденов (вляво) и Добромир Гюлев
Ивайло Мирчев (в средата), Димитър Найденов (вляво) и Добромир Гюлев

Делян Пеевски тотално си е приватизирал Комисията за противодействие на корупцията и тя трябва да бъде закрита. Това заяви съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев на пресконференция в Бургас, съобщи пресцентърът на партията.  
“Това вече не е Комисия за противодействие на корупцията, а Комисия на Пеевски за удари по опозиционери. Именно затова искаме нейното закриване. Който и да бъде сложен там, комисията се използва като бухалка и резултатът е видим за всички. Кел файда, че сме в еврозоната и Шенген тогава, когато няма един закон за всички. Хората виждат, че нещата не са добре и именно затова протестират в различни градове”, каза още Мирчев.

Лидерът на “Да, България” подчерта, че няма нищо лошо в разследването на политици на публични длъжности, но критерият е избирателен и се прилага репресивно спрямо представители на опозицията.

“Очакваме същите усилия да бъдат прилагани спрямо ГЕРБ, БСП и “Ново начало” - такова нещо обаче не се случва. Оказва се, че кметовете на ГЕРБ са най-добре работещите и очевидно нямат никакви проблеми с обществените поръчки. Няма да е лошо КПК да излезе и да заяви това открито пред обществото”, допълни Мирчев.

Народният представител отново засегна темата с 4400 имота, обявени от държавата за продан заради отпаднала необходимост. Според Мирчев само част от имотите наистина трябва да бъдат приватизирани, но много други представляват културно-исторически обекти, рибарски селища и терени, отредени за училища и детски градини.

“Ние сме много притеснени от това и в национален план с платформата uchastvai.bg и Боян Юруков направихме карта с всички тези обекти в цялата страна. Тогава всъщност лъсна огромният проблем, че става дума за твърде голяма разпродажба. Нашето подозрение е, че част от тези имоти се готвят за продан на така наречените “наши хора”. Апетитни места, за които държавата решава, че не ѝ трябват, но всъщност те рязко могат да попаднат в хора, които под една или друга форма са близки до властта”, разясни Мирчев.

Бившият народен представител на “Демократична България” от Бургас Димитър Найденов разказа за рибарското селище край Росенец. Там земята, върху която са построени рибарски къщи и колиби от обществено значение, също е обявена за продан при неясни критерии. 

“Ситуацията крие много сериозен риск. Това са места на първа линия, които в условията на днешните пазарни оценки възлизат на доста значителни суми. Местната общност е силно притеснена, че е възможно тази земя да бъде разпродадена на други хора, които един ден да кажат на рибарите - “Напуснете моята частна собственост!”, и там да започнат да никнат скъпи крайбрежни вили”, предупреди Найденов. 

Представителят на “Да, България” бе категоричен, че формацията ще защити интересите на местните хора и няма да позволи те да бъдат ограбени. 

“Властта е длъжник на рибарите вече цели 40 години. Нашите народни представители вече изпратиха серия от въпроси до Министерски съвет и ще предприемат най-удачния законодателен подход, за да разрешат проблема и да не попадне тази земя в ръцете на търгаши, близки до властта”, зарече се Найденов.

Добромир Гюлев от местната организация на “Да, България” в Созопол разкри друг случай с потенциал за унищожение на археологически обект от национално значение. Става въпрос за разкопките на древен град край нос Червенка и терен с размер 170 декара, който е част от бивше военно поделение.

“От 2013-а година там има усилени археологически разкопки и всяка година излизат нови и нови открития - крепостна стена, антични артефакти и какво ли още не. Този имот става все по-ценен от научна и културно-историческа гледна точка. Същевременно той е на първа линия и е изключително апетитен за частни интереси. Един от последните незастроени подобни имоти в община Созопол. Мястото има огромен потенциал за развитие като археологически резерват и туристически обект от национално значение”, разказа Гюлев.

Веднага след излизането на списъка с 4400 имоти местната организация на “Да, България” в Созопол е потърсила среща с кмета и реакция от страна на общинския съвет - за съжаление, без резултат. 

“Ние предлагаме община Созопол да поиска държавата безвъзмездно да ѝ прехвърли имота, за да го превърнем в полезен за обществеността туристически обект. Опасяваме се, че можем да видим нов пример, сходен на мелницата в Несебър, която бе скандално вградена в хотелски комплекс. Това е исторически капитал, който трябва да бъде използван в интерес на обществото”, заключи Гюлев.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата