ДПС да бъде санкционирана от САЩ по закона "Магнитски", защото може да бъде използвана като инструмент за заобикаляне на санкциите от председателя ѝ Делян Пеевски, сам обект на санкции заради корупция. За това настояват група депутати от фракцията в ДПС около почетния председател Ахмед Доган, съобщава EUalive, като се позовава на писмото на депутатите до Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC).
До безпрецедентната ситуация - ДПС да иска "Магнитски" за ДПС се стигна след като де факто партията бе напълно завзета от Пеевски.
Авторите на писмото също отчитат този факт - Пеевски има пълен контрол над ръководството и финансите на ДПС. Миналата седмица Джевдет Чакъров, който беше съпредседател на ДПС, верен на Доган и ръководител на неговата парламентарна група, изненадващо се прегърна с Пеевски, подаде оставка от лидерския пост и изтегли от съда жалбата, с която оспорваше ръководството на Пеевски. Той пък веднага поиска от Софийския градски съд вписване на оставката на Чакъров, т.е. пълният му контрол над ДПС е на крачка разстояние.
Държавната субсидия на ДПС е около 1 млн. лева. Банковата сметка за тази субсидия вече е под негов надзор, алармират депутатите, лоялни на Доган.
В писмото си до OFAC депутатите изразяват загриженост, че ДПС под контрола на Пеевски служи като платформа за незаконни действия като пране на пари, купуване на гласове и търговия с влияние. Те настояват, че настоящата структура на партията - с неограничени правомощия за председателя, създава възможности за заобикаляне на американските санкции. Въпреки запитвания до Министерството на правосъдието, остава неясно коя банка е приела трансфера на субсидията.
Като се позовават на прецеденти в региона, при които политически субекти са били санкционирани заради връзки с лица под санкции, депутатите предлагат четири основни аргумента за оценка на ДПС: едноличен контрол - Пеевски има пълно управленско и финансово влияние върху партията; финансова власт - всички ресурси и сметки са под негово разпореждане; корупционен риск - съществуват основателни съмнения за незаконни практики; рискове от заобикаляне на санкции - структурата на ДПС може да улеснява такива действия.
Депутатите заявяват готовност да предоставят документи, свидетелски показания и пълно съдействие на OFAC или на посолството на САЩ в София.
Самият Пеевски беше санкциониран от САЩ по закона "Магнитски" на 2 юни 2021 г. заради "съществена роля в значима корупция". Санкциите обхванаха и редица контролирани от него компании. Американските власти подчертаха влиянието му върху съдебната власт, прокуратурата и службите за сигурност в България. На 10 февруари 2023 г. и британското правителство обяви санкции срещу Пеевски, и още двама санкционирани като него и от САЩ по закона "Магнитски" - Илко Желязков и Васил Божков, като ги определи като участващи в сериозна корупция. В официалното съобщение се посочваше, че Пеевски е използвал своята медийна империя и политическо влияние, за да се опита да контролира ключови институции и сектори в българското общество чрез подкупи. Санкциите включват замразяване на активи и забрана за влизане в страната.
ПП-ДБ опитаха да прокарат законодателни промени, които да позволят санкциите по американския закон "Магнитски" да се прилагат и в България. Те обаче срещнаха подкрепа само от групата на МЕЧ и част от депутатите на ДПС-ДПС.
И БОЕЦ докладва Ново начало в САЩ
Сигналът на Гражданско движение "БОЕЦ", с който поискахме да бъдат наложени санкции на ДПС, след като санкционираният по "Магнитски" Делян Пеевски пое еднолично контрола върху партията и нейните финанси, вече е докладван на OFAC, съобщиха от гражданското сдружение.
На 29 май 2025г. "БОЕЦ" сезирахме американската Служба за контрол на чуждестранните активи OFAC и правителството на САЩ и поискахме санкции по глобалния закон "Магнитски" и за политически партия ДПС, след като Пеевски се оказа едноличен лидер на партията и разпоредител с нейните финанси и активи.
Документът е изпратен и до Конгреса на САЩ чрез наши контакти с американски конгресмени.