Медия без
политическа реклама

Пропадна опитът "Магнитски" да се прилага в България

Законодателните предложения на ПП-ДБ бяха подкрепени единствено от МЕЧ и ДПС-ДПС

Идеите на ПП-ДБ събраха по-малко от 50 гласа в пленарната зала.
БГНЕС
Идеите на ПП-ДБ събраха по-малко от 50 гласа в пленарната зала.

Минимална подкрепа получи в Народното събрание предложението на ПП-ДБ да се направят законодателни промени, които да позволят санкциите по американския закон "Магнитски" да се прилагат и в България. За него, освен обединението, гласуваха само групата на МЕЧ и част от депутатите на ДПС-ДПС.

Става въпрос за поредица от поправки в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Те бяха направени между първо и второ четене в законопроект на правителството, съдържащ редица мерки, чрез които властта се мъчи да подобри отчайващото положение на България по отношение на борбата с прането на пари.

Страната ни се намира под засилено наблюдение на комитета MONEYVAL към Съвета на Европа заради лошото представяне на нашата страна в противодействието на финансови престъпления. България дори беше включена в Списъка на държавите със стратегически слабости в системите за борба с изпирането пари и финансирането на тероризма.

От ПП-ДБ настояха, че излизането от това положение изисква да се обърне внимание и на прилагането на санкциите по "Магнитски" в нашата страна. Американският закон няма правно действие в България и, ако искаме да действа у нас, са необходими промени в българското законодателство. Редица обществени фигури са санкционирани по "Магнитски" - като лидера на ДПС-НН Делян Пеевски, бизнесмена Васил Божков, бившия финансов министър Владислав Горанов и др.

Според ПП-ДБ трябва да се ограничи използването на общинска собственост от политически партии, в чиито органи участват санкционирани лица; да се задължи БНБ да публикува всеки месец информация за сметките и сейфовете на санкционираните, без да се обявява стойността им, така че да няма разкриване на банкова тайна; да се приема за съмнителна всяка сделка или операция на санкционирано лице, както и на свързани с него лица, което означава, че трябва да се докладва на финансовото разузнаване; санкционираните и свързаните с тях да подлежат на наблюдение и проверки.

ПП-ДБ никога не са крили, че предложенията им са насочени основно към Пеевски. Дали поради тази или друга причина, при гласуването им всяко едно от предложенията събираше под 50 гласа.

Лидерът на ДПС-НН реагира на тази инициатива на обединението с контраудар – той и неговите депутати предложиха да бъдат спрени държавните субсидии на политическите партии, чиито лидери имат повдигнати криминални обвинения, както и да им се отнемат предоставените за ползване държавни или общински имоти. Това пряко засяга ПП-ДБ – няколко от основните фигури на обединението са попаднали на мушката на прокуратурата. Остава да видим дали другите парламентарни формации ще приемат насериозно тези спорни идеи на "Новото начало".

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата