Медия без
политическа реклама

Доброволците за бежанците в Русе изнемогват

Оперативната група към МС очаква нов голям наплив

12 Март 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС

Доброволците, които помагат на украинските бежанци на северната граница при Русе, съобщиха във Фейсбук групата ''Русе помага на Украйна'' за проблемите, с които се сблъскват поради липсата на координация между властите.

Доброволците казаха, че работят без подкрепата на местната и държавната власт. ''Много лоша или направо липсваща координация между властите, практически неефективен ''денонощен телефон'' на Община Русе за помощ на украинци. Мълчалив отказ на БЧК да се погрижи за пристигащите след 18 ч.'', пишат те. През изминалата нощ са пристигнали 3 автубуса със 120 души, на които не е имало кой да предложи помощ. Довечера се очакват още толкова. ''Опитахме с наши сили и средства да направим пункт на централната ЖП гара Русе, но и там имахме проблеми с охраняващите служители'', разказват доброволците.

Те припомниха, че от Украйна пристигат и хора с различно гражданство, които обаче не могат да се възползват от безплатното пътуване с БДЖ, тъй като то се предлага само на украински граждани.

Доброволците призоваха в Русе да бъде изграден Национален координационен център, който да помага на пристигащите, като им предостави временен подслон и медицински услуги.

---

Влезлите в България украински бежанци са 69 735 души, останалите у нас са 33 516 души, а 1/3 от тях са деца. Това, което се случва, е за първи път в историята на ЕС и бягащи хора от война не е имало от десетилетия. Това стана ясно на извънреден брифинг на Оперативната координационна група за бежанците. Тя планира и организира действията на държавните институции за евакуацията и настаняването на пристигащите в България вследствие на войната в Украйна.

Оперативната група ще работи денонощно за справяне със ситуацията с пристигащите хора от Украйна, съставена e от 6 работни групи. Според прогнозите на експертите ще има нов голям наплив на бежанци. 

Само за 2 седмици преминалите границата на България са почти 70 000 душиДесетки експерти работили за това на 9 март Министерският съвет да приеме решения, с които се предоставя временна закрила на бягащите от войната в Украйна хора - достъп до образование, здравеопазване и социални услуги.

Второто решение е оказване на хуманитарна помощ от 40 лева на ден. Сумата ще се изплаща от 1 април на хотелиери, които имат места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър. Началната дата е началото на войната 24 февруари. Вицепремиерът Константинова съобщи, че правителството не предвижда да изплаща по 40 лв. на хора, които са приели бежанци в домовете си, "защото не сме сигурни, че става дума за безопасни условия на живот. И не можем да гарантираме такива, както е в хотелите". Тя съобщи, че има осигурени средства за 3 месеца, колкото е и формалното право на украинците да пребивават у нас - 90 дни. Независимо че основната тежест в тази ситуация пада на общините, правителството не предвижда финансова помощ за тях. 

Константинова изтъкна, че вече работи правителственият информационен портал 

А от понеделник започва работа и горещ телефон на украински. 

Полковник Валери Рачев, съветник към кабинета на премиера и началник на оперативната група, заяви, че предизвикателството е да се смени целият модел по предоставяне на временна закрила. Ще се издават документи, на всички, които поискат временна закрила и се създава нова организацията на границата - процесът на транспортиране, настаняване и предложение за работа. Целият процес започва да тече от ГКПП и вече има изпратени 6-ма консули, които се намират на границата с Украйна, Молдова и Румъния. Още оттам ние разбираме къде хората искат да отидат, каза полковник Рачев.

Създадена е организация за транспортирането на  бежанците - 12 автобуса от МО работят непрекъснато, както и частни превозвачи, които ще работят, ако се увеличи преминаването на украинските бежанци от границите. 

Идеологията на подхода е, когато се отваря хотел, той се да се поддържа пълен. На базата на данните, които са създадени - частни хотели, които са заявили желание да участват, както и държавни и общински структури за настаняване. Когато се запълни капацитетът, правителството ще се обърне към следващия ангажиран хотел, за да се подготвят за настаняване.

"Системата е предвидена да работи като валяк", каза полковник Рачев и добави, че за хотелската база са осигурени на първо време около 40 000 легла. В момента в хотелите има около 10 000 души.

Третият най-важен пункт са областите и общините. На областно и общинско равнище трябва да бъде обърнат целият капацитет, както и доброволческите организации - там се решават проблемите. "Кризата ще настъпи тогава, когато жени с деца ще спят по автогари и когато се наложи да се разпъват палатки в калта. Мобилизацията на местно равнище е започнала, в основните области има индикации, че се насочват пристигащи от Украйна. Убеден съм, че няма да допуснем хора да спят в палатки на нивата", подчерта полковник Рачев.

Той отбеляза, че системата за оповестяване минава от ГКПП, през оперативния център и отива в хората, които се занимават с посрещане и настаняване в центъра за подпомагане на пристигащите във Варна.

Полковник Рачев заяви, че вече има основания да се започне процесът по ниското равнище на регламентирани на дейностите в различните сектори. Има неща, които трябва да се направят в движение, за да се изгради цялостна система, за да няма бъгове в нея, уточни той и добави, че въпросите са организирани като да се решават хоризонтално. Ценността на подхода е в това, че проблемите са комплексни. "Много голям процент от хората са заявили, че искат да работят веднага - почти 80%, но за да работи майката, трябва да се погрижим детето да е или в детска градина, или в училище", коментира той.

До момента са събрани над 3 милиона лева от дарения на гражданите, съобщи Красимира Величкова от Българския дарителски форум, която също е член на оперативната група. Тя специално изтъкна забележителната роля, която имат хилядите доброволци. 

 

Ключови думи:

щаб, бежанци, Украйна

Още по темата