Медия без
политическа реклама

Частните болници: Обществените поръчки не са панацея

Българската болнична асоциация предлага МЗ отново да поеме договарянето на онколекарствата

19 Яну. 2020
Pixabay

Обществените поръчки не са панацея и не гарантират ниски цени, обяви в предаването "Неделя 150" Свилена Димитрова от Българската болнична асоциация. Тя даде пример с болница, която е провела търг, но пак е купила скъпо лекарството в дъното на последния скандал в здравеопазването.

В петък НЗОК публикува списък с всички болници, купували лекарството Пеметрексед. От списъка се вижда, че при пределна цена 1063 лв., болниците са купували медикамента на цени от 117 лв. до максималната възможна. В горния диапазон са доставките към частни болници. Държавните и общинските са го купували на ниски цени, с едно изключение - СБАЛО "Хасково", която е платила 859 лв. Именно за тази общинска болница говори Свилена Димитрова.

От 124 проверени лекарства едно се оказва с някакъв проблем и същественият въпрос е да установим защо е така, посочи представителката на болничната асоциация. Тя зададе и въпроса ако ниската цена е по-реалната, защо тогава е определена толкова висока пределна цена и защо не е регистрирана ниската. В последните дни се появиха информации, че въпросното лекарство е продавано на ниски цени, тъй като е било с изтичащ срок на годност.

Асоциацията, в която членуват някои от големите болници в страната, предлага посредниците да бъдат отстранени от доставките на лекарства. "Нека болниците бъдат извадени от този триъгълник с лекарствата. Ние не печелим от това, че касата ни реимбурсира за лекарствата, които изписваме на пациентите. Държавата трябва директно да заплаща лекарствата на доставчиците - тя ще съхрани най-добре нашите общи пари, а не да се каля името ни в ситуация, в която нямаме нито лев печалба", коментира Димитрова. Според нея това е далеч по-удачно решение от въвеждането на обществени поръчки за всички.

Димитрова оспори твърденията на касата, че има болници с дистрибуторски фирми. Нямам информация нашите членове да имат дистрибуторски фирми, освен това всички, които бяха проверени, са с окончателни становища, че няма нередности при тях, посочи тя. Известно е, че в скандала наистина няма нарушение, тъй като всички доставки са под пределната цена. На въпрос на водещия морално ли е това, представителката на асоцията изтъкна, че "една болница няма информация какво се случва в друга болница".

След като през 2016 г. извади частните болници от задължението да провеждат обществени поръчки, сега ГЕРБ смята да ги изравни по режим с държавните и общински. И в двата случая управляващите се оправдават с директива на ЕК за публичноправните организации, като през 2016 г. тълкуват директивата като изключваща от този кръг частните болници, а сега казват обратното.

Още по темата