Медия без
политическа реклама

Президентът наложи вето на Закона за здравното осигуряване

Причина са болничните лимити

24 Юли 2025Обновена
Румен Радев
Илияна Димитрова
Румен Радев

Президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.

В мотивите се казва, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ. В същото време Радев смята, че промените създават предпоставки за ограничаване на конституционни права на българските граждани.

Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ. Това е мярка, която не само е малко вероятно да доведе до пълноценна реализация на поставената от законодателя цел за по-добро планиране и разходване на средствата на НЗОК, но и по естество представлява необоснована намеса в принципите на здравното осигуряване. Промените създават потенциална възможност да бъде ограничен достъпът на здравноосигурените лица до медицинска помощ, предоставяна от избрано от тях лечебно заведение, когато пациентите имат нужда от нея, са част от мотивите на държавния глава за връщането.

Според Радев приетите от Народното събрание текстове притеснително напомнят на вече обявена за противоконституционна разпоредба, въвеждаща забрана за НЗОК да заплаща оказана от лечебните заведения медицинска помощ, ако е в нарушение на посочените в техните договори обеми и стойности. По този начин здравноосигурените лица се поставят в несигурно положение от гледна точка на възможността да се лекуват в лечебното заведение, което са избрали, независимо дали би се стигнало до реална забрана за плащане. Според президента именно това положение влиза в противоречие с чл. 52, ал.1 и 2 от Конституцията.

"Не може да се подмине и начинът, по който е приет въпросният текст - без необходимата публичност и без възможност за адекватна реакция от засегнатите лица", заявяват от президентството.

Тази година се очертава дефицит около 416 милиона лева в бюджета на НЗОК. 

Позиция

От "Демократична България" приветстваха ветото на президента Радев. Според Александър Симидчиев в здравеопазването бързи неща много често не могат да се случат и това е класическият пример със Закона за здравното осигуряване. 

Според него е необходим надпартиен консенсус в здравеопазването, за да се постигнат огромните предизвикателства в областта на здравето. По думите му промените в Закона за здравното осигуряване са противоконституционни.

Сега с ветото на държавния глава, смята Симидчиев, законът за здравното осигуряване се връща отново и това дава възможност за консенсус, защото с едностранни мерки в здравеопазването нищо не се постига.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

болници, лимити, вето

Още новини по темата