Медия без
политическа реклама

Борисов прие оставката на Нено Димов

Той е 9-ият министър, който си отива от кабинета "Борисов-3". Рано е да се каже дали ще предложим нова кандидатура, обяви Каракачанов

10 Яну. 2020Обновена
Снимка: Архив

В кабинета на министър-председателя Бойко Борисов бе депозирана оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов, съобщиха от правителствената информационна служба. Премиерът Борисов приел оставката на министър Димов. Не става ясно как точно е стигнала оставката на Димов до Борисов след като към момента на обявяването й, той още е бил в ареста.

За оставката на Димов се подразбра още часове по-рано от думи на лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, който е разговарял с премиера Бойко Борисов. Каракачанов потвърди за срещата. Той не заяви в прав текст, че екоминистърът Нено Димов подава  оставка, но заяви пред БНР: "Имах разговор с премиера. Ще ви кажа, ще прочетете (дали ще има оставка) след това показно убийство". 

Кой ще го замени Димов на поста ще стане ясно след заседание на Коалиционния съвет на ГЕРБ и Обединените патриоти, който се очаква да се събере в началото на следващата седмица.

"Не пледирам някой да е в ареста, наш или ваш. Просто казвам, че Нено Димов е един добър специалист, експерт. Това сложи кръст на неговата политическа кариера. Защото след 6 месеца или година и 6 месеца, когато се установи, че той не е виновен, ще е късно - хората ще са останали с впечатлението, че той е виновникът". Това заяви лидерът на ВМРО и вицепремиер Красимир Каракачанов след като стана ясно, че е приета оставката на Димов пред DarikNews.
По думите му единствената отговорност на Нено Димов е била да разписва графиците за водоподаването от язовира, подготвени от ВиК, които са на подчинение на МРРБ, а не на МОСВ. Вицепремиерът напомни, че ВиК е към регионалното министерство, а язовир "Студена” е 51% на областната управа, тоест държавна собственост, и 49% на общината.

В отговор на въпроса дали тогава разглежда събитията като атака срещу по-малкия коалиционен партньор, тъй като други, освен неговия министър, в ареста няма, Каракачанов каза: „Не коментирам политически въпроси, коментирам факти. Споменах кой е отговорен за поддръжката на язовирите и кой ги ръководи, а най-вероятно са подавали по-високи количества за вода, знаейки, че намалява, защото имаше избори".
В същото време Каракачанов разкри, че заповед на министъра не е била спазена от ВиК-Перник. „Има един много интересен факт - през ноември ВиК заявява 1,5 млн. куб. метра, министърът ограничава и казва: „Отпускам ви един милион". И въпреки това, ВиК източва 1,5 куб. м вода. Я ми кажете сега - тези факти за какво говорят?!", коментира още вицепремиерът пред DarikNews.
Той не пожела засега да каже дали ВМРО ще напусне коалицията и кабинета, нито дали ще предложи нов човек за поста на Нено Димов. „Рано е да се каже", отговори лидерът на ВМРО и на въпроса дали ще предложи нова кандидатура за министър.

Екоминистърът бе един от десетките отведени за разпит при вчерашната акция на Специализираната прокуратура, Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция "Национална сигурност" и Антикорупционната комисия заради водната криза в Перник. 

Разследващите търсели при обиска в кабинета на министър Димов и доказателства за аферата с италианския боклук.

По неофициална информация на Националното радио, освен Нено Димов, вчера в Националното следствие за по няколко часа са били и бившият областен управител на Перник Ирена Соколова и директорът на ВиК- Перник Иван Витанов, но те не са задържани.

 

Нено Димов е 9-ият министър, който си отива от кабинета "Борисов -3"

Нено Димов е 9-тият напускащ министър от кабинета „Борисов 3“, който дойде на власт в резултат на предсрочните парламентарни избори на 26 март 2017 г., припомня БГНЕС.

Първи си отиде министърът на здравеопазването проф. Николай Петров, който преди да заеме този „най-горещ“ пост във всички правителства на ГЕРБ ръководеше Военномедицинска академия /ВМА/. Именно неговата предишна работа стана повод за оттеглянето му – конфликт на интереси при обществена поръчка във ВМА. Проф. Петров беше начело на здравното министерство от 4 май 2017 г., денят на встъпване в длъжност на третото правителство с премиер Бойко Борисов, до 10 ноември 2017 г. Негов наследник стана заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.

Най-много оставки наведнъж бяха подадени след трагедията край Своге, когато автобус се преобърна и загинаха десетки пътници. На фона на голямото обществено недоволство заради лошото строителство в края на август 2018 г. оставки дадоха министърът на вътрешните работи Валентин Радев, министърът на транспорта Ивайло Московски и министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Радев и Московски, които бяха от квотата на ГЕРБ, фактически слязоха от политическата сцена, докато Нанков става заместник в МРРБ. Нови министри станаха съответно Младен Маринов – МВР, Росен Желязков – МТИТС и Петя Аврамова – МРРБ.

След скандал си отиде и вицепремиерът и лидер на по-малкия коалиционен партньор Валери Симеонов. Той даде оставка след масови протести на майките на деца с увреждания, които бяха обидени от негово изказване. Това стана в късната есен на 2018 г.

Нова вълна от оставки, която засегна управляващите, предизвика скандала с имоти на партийни дейци и министри, избухнал през пролетта на 2019 г. Той стана повод за оставката на правосъдния министър Цецка Цачева, която преди това беше председател на Народното събрания и кандидат за президент през 2016 г. С постовете начело на партията и като депутат се раздели и вторият в ГЕРБ Цветан Цветанов. В правосъдието на 5 април 2019 г. влезе председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов, а председател на ПГ на ГЕРБ стана Даниела Дариткова.

На 14 май миналата година оставка подаде и министърът на земеделието и горите Румен Порожанов. Той беше разпитван по делото срещу бизнесмена Миню Стайков за злоупотреби с еврофондове. Прокуратурата твърди, че дружества, свързани със Стайков, са получавали неправомерно средства от европрограми за земеделие. Парите били отпускани за развитие на селските райони и засаждане на нови лозя. Земеделското министерство премина в ръцете на Десислава Танева, която го оглавяваше преди това.

2019 г. завърши с още една оставка на министър. Този път това беше социалният министър Бисер Петков. Борисов обясни неговото отстраняване с липсата на комуникация от страна на другите министри с Петков. Той се оттегли от поста от втори път, защото по-рано през есента на 2018 г. вече беше подавал оставка, но тогава заради обществената подкрепа за него, включително от майките на деца с увреждания, запази поста си. В началото на декември за нов министър на социалната политика беше избрана Деница Сачева, която преди това бе заместник-министър на просветата. 

 

Още по темата