Медия без
политическа реклама

Борисов към Бучковски: За територии и малцинства няма да говорим

Българското общество се уплаши, че към нас може да има претенции, обясни премиерът на пратеника на Скопие

10 Дек. 2020Обновена

Премиерът Бойко Борисов се срещна  с пратеника на Северна Македония Владо Бучковски преди да отпътува за Брюксел, където ще разговаря с немския канцлер Ангела Меркел.

По време на разговора си с Бучковски Борисов е призовал за намиране на разумен компромис между двете страни. „Винаги съм считал, че на масата на преговорите може да се намерят решения. Сегашните и следващите поколения няма да простят нито на България, нито на Република Северна Македония това, че не сме намерили компромис, който да даде перспектива“, е заявил на срещата Борисов, цитиран от правителствената пресслужба. Според премиера е нужно "връщането към стриктно и необратимо изпълнение на всички поети ангажименти в Договора за приятелство, добросъседство и съгрудничество, подписан през 2017 г."

Борисов е подчертал пред Бучковски, че разговор със Скопие няма да се води по отношение на териториалната цялост на България и за наличието на македонско малцинство в нашата страна. "Аз имам две теми, които те моля да предадеш. С темата за суверенитета на България, териториалната ни цялост, няма политик в България, който би казал, че би се съгласил да бъде коментирана. Второто е малцинствата. Изведнъж тези теми се появиха, завъртяха се в Европа и много уплашиха българското общество, или напрегнаха, или настроиха, защото едва ли не към нас ще тръгнат претенции. Когато сме си говорили със Зоран (Зоран Заев, премиерът на Северна Македония - бел.ред.) никога такава тема не е имало, точно обратното. Влизайки в ЕС границите, движението на хората кой къде ще отиде да живее или кой какъв език говори, няма никакво значение вече, когато сте в ЕС. С една дума виждаш колко много енергия хвърляме ние за неща, които ако вие сте добронамерени, те не би трябвало да бъдат тема, нито за суверенитет, нито за малцинство. Тези две теми притесняват българското общество. Оставете историците да работят", казал е премиерът на пратеника, цитиран от БГНЕС.

Срещата между Борисов и бившия премиер Владо Бучковски, определен за специален пратеник по темата, се състоя ден след проведени разговори в българското външно министерство. "В основата на нашата позиция стои неизпълнение на Договора от 2017 г. От година и половина алармираме нашите съседи за това. Те са няколко неща. Блокирането и политизирането на работата на комисията по исторически и образователни въпроси, административни пречки пред българския бизнес, неофициална подкрепа за лица и организации с претенции за македонско малцинство в България, липса на развитие, съществено забавяне на Коридор 8", коментира след срещата външният министър Екатерина Захариева. След срещата Бучковски уточни, че работата му ще бъде по-скоро свързана с изпълнението на договоро, отколкото с исторически въпроси. Бучковски отхвърли категорично твърденията на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, че преговаря в София за "разпарчетосването" на Северна Македония.

РУМЕН РАДЕВ: НЕ МОЖЕ ИДЕНТИЧНОСТ ДА СЕ ГРАДИ ВЪРХУ ОМРАЗА

"Европейската интеграция на Република Северна Македония /РСМ/ изисква не опити за влияние и натиск чрез трети страни, а постигането на реални резултати в двустранния диалог с България". Това е заявил президентът Румен Радев, цитиран от своя прессекретариат, на собствената си среща с Владо Бучковски.

"България никога не е оспорвала демократичното право на самоопределение на гражданите на Република Северна Македония, но не може идентичността на една държава да се гради върху омраза към друга, особено към братска страна", посочил е още президентът. И е отбелязал, че България принципно и последователно подкрепя европейската перспектива на Северна Македония, но не може да допусне внасянето на нерешени двустранни въпроси в Европейския съюз. Според държавния глава изоставянето на езика на омразата към България в югозападната ни съседка, в обществените  медии, промяната на съдържанието на учебниците, в работата на научни институти и надписите на исторически паметници и в музеи, ще бъде реален принос в изграждането на добросъседски отношения.

„Между нашите граждани няма омраза. Имаме дълг към бъдещите поколения да затворим спорните въпроси“, заявил е Владо Бучковски на свой ред. И е призовал сътрудничеството между България и Северна Македония да продължи да се развива в области от взаимен интерес като икономиката, транспорта, туризма, образованието и науката.

МАДЛИН ОЛБРАЙТ ЗА БЪЛГАРО-МАКЕДОНСКИЯ СПОР

Трагедия, породена от вътрешни причини - така бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт определи българското вето върху преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС. Тя коментира това по време на заседание на Комисията по външни работи на американския Конгрес, съобщи "Дневник".

Въпросът, зададен от бъдещия председател на комисията, демократа Грегъри Мийкс, гласеше следното: "България блокира Северна Македония заради въпроси за етноса и езика, след гръцките съображения за името. България поставя под въпрос македонската идентичност и език. Как администрацията Байдън-Харис може да работи със съюзниците ни в Брюксел, за да гарантира, че съседите на надяващите се да се присъединят към ЕС държави от Западните Балкани не ги държат в чакалнята?"

"Работила съм толкова много време по въпроса с името на наричаната сега "Северна Македония". Когато бях в ООН, я наричахме БЮРМ, "Бившата югославска република Македония", и никой не знаеше за какво говорим. Гърците успяха да постигнат споразумение и по това беше работено много усилено", отвърна Олбрайт. "В много смисли е трагедия, че българите, заради свои вътрешни причини, сега правят това. Този въпрос трябва да се повдигне (пред съюзниците на САЩ в Брюксел, бел. ред.) - как те изпълняват задълженията си на страна членка? Мисля, че е много важен проблем, който подкопава цялостните ни усилия на Балканите - да постигнем сътрудничество в икономически и политически план.", заключи Олбрайт.

ОГЪН ОТКЪМ ЕВРОПАРЛАМЕНТА

8 депутати от Европейския парламент, избрани от ГЕРБ, СДС и ВМРО, излязоха с обща позиция, в която порицаха отношението на Скопие и на премиера й Зоран Заев, в частност, към преговорите с България за еврочленството на Северна Македония. Документът е подписан от Ангел Джамбазки, Андрей Ковачев, Андрей Слабаков, Андрей Новаков, Александър Йорданов, Асим Адемов, Ева Майдел и Емил Радев.

Евродепутатите посочват, че твърдо подкрепят интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС, включително и на Северна Македония. В същото време констатират, че югозападните ни съседи систематично нарушават договора за добросъседство от 2017 г. „Един от многобройните примери са последните изказвания на министър-председателя Зоран Заев, който интерпретира общата история като „преплетена“ и „мултиперспективна“ в явно противоречие с разпоредбите на двустранното споразумение. Призоваваме Република Северна Македония да навакса забавянето, за да могат преговорите да започнат в най-скоро време”, пише в позицията.

И се настоява: „Пропагандата от миналото трябва да бъде прекратена, за да се открие път за обективното и основаващо се на научни доказателства преподаване на историята на младите поколения, както е записано в договора между двете страни. Съвременните реалности са факт, но те не могат да бъдат аргумент за продължаване на фалшификацията на историята и омразата към съседите.”

Още по темата