Медия без
политическа реклама

ПОЛИТЕКЗОТИКА

За руските олигарси яхтата означава сила и власт

Огромни басейни, гигантски трапезарии и дори система за противоракетна отбрана се помещават в най-луксозните плавателни съдове

Pixabay
Много от най-богатите руснаци преместиха яхтите си на места, където не могат да бъдат конфискувани.

Активите на руските милиардери -  включително техните мегаяхти - попаднаха под строгите санкции, които голяма част от света наложи на Русия след нахлуването в Украйна. Много от най-богатите руснаци преместиха яхтите си на места, където не могат да бъдат конфискувани, като например Малдивите, които нямат договор за екстрадиция със САЩ. 

Олигарсите и техните наследници трябваше да се простят и с частните си самолети, и с луксозните имоти в Европа. Но именно плавателните съдове на стойност стотици милиони долари приковаха вниманието на обществеността, защото

 

какво е един супербогаташ без своята суперяхта?

 

От частните лодки с дължина над 39 метра богаташите от САЩ притежават приблизително 23%, а руснаците около 9%, се казва в доклад на Super Yacht Times за 2021 г. Притежаваните от руски олигарси яхти са със средна дължина около 60 метра, което е повече от корабите, собственост на граждани на Великобритания, Франция, Италия и Германия. Размерът и стойността им показват къде в йерархията на най-богатите се намират бизнесмените, свързани с руския политически елит. 

За да бъде класифициран като суперяхта, един кораб трябва да е с дължина най-малко 24 метра. Мегаяхтите по дефиниция са по-дълги от 64 метра. Веднъж качили се на борда, гостите не трябва да се притесняват за нищо - хапват храна, приготвена от най-добрите готвачи, карат водни ски и изследват подводните красоти на отдалечени и мистериозни острови. Много от олигарсите изключиха радарите веднага след въвеждането на санкциите и доста яхти в момента пътуват в неизвестна посока.

Една от първите жертви на санкциите срещу Русия бе ''Аморе Веро'' - 85-метрова мегаяхта, свързана с олигарха и политик Игор Сечин, която се оценява на 120 млн. долара. На борда ѝ е разположен плувен басейн, който при нужда се трансформира в хеликоптерна площадка. Според в. "Уол Стрийт Джърнъл'' ''Аморе Веро'' е "собственост на компания, чийто мажоритарен акционер е Игор Сечин", въпреки че изданието не съобщава името на въпросната фирма.

 

Сечин, известен в родината си като "Дарт Вейдър" 

 

и "най-страшният човек на Земята", е главен изпълнителен директор на петролния гигант ''Роснефт'' и бивш вицепремиер. Известният довереник на Путин беше санкциониран както от ЕС, така и от САЩ, а яхтата му беше конфискувана във Франция.

''Аморе Веро'' обаче не създава проблеми само на Сечин. Френска корабостроителница заяви, че не знае на кого да прехвърли таксите за акостиране и поддръжка, натрупани след задържането на лодката, защото не е изяснен статутът ѝ. Френските власти не знаят дали яхтата вече е на държавата, или на двете фирми, които преди това са отговаряли за нейната поддръжка.

Олигархът Алишер Усманов беше санкциониран от ЕС, САЩ, Великобритания и Швейцария. Неговата ''Дилбар'' е най-голямата моторна яхта в света по брутен тонаж. Дължината ѝ е 156 метра и тежи 15 917 тона. Корабът се е намирал от месеци на пристанище в Германия, но властите отрекоха официално да са конфискували ''Дилбар'', макар че множество издания съобщиха, че Усманов е уволнил екипажа. 

Роденият в Узбекистан мастит бизнесмен е сред най-върлите поддръжници на Путин. В интервю за "Форбс'' през 2010 г. той казва: 

 

''Гордея се, че познавам Путин

 

и фактът, че всички не го харесват, не е проблем на Путин''.

С дължина от 162 метра ''Еклипс'' на Роман Абрамович се славеше като най-голямата яхта в света до 2013 г., когато 179-метровата ''Азам'', притежание на президента на ОАЕ шейх Халифа бин Зайед Ал-Нахайян, я детронира. Абрамович беше санкциониран от Обединеното кралство в началото на март заедно с още шестима руски богаташи. Смята се, че бившият стопанин на "Челси" притежава пет суперяхти на обща стойност над 1 милиард долара.

Сред удобствата на луксозната ''Еклипс'' са включително девет палуби, три хеликоптерни площадки и подводница за трима души. Говори се също, че яхтата има система за противоракетна отбрана и лазерно насочена светлинна система, която да възпира папараците да правят снимки. Данните от радарите показват, че корабът е акостирал близо до Мармарис в Турция на 22 март.

Роман Абрамович притежава и яхтата ''Соларис''. Плавателният съд на стойност около 600 млн. долара е с дължина 140 метра и може да побере общо 36 души. Той акостира първо в Бодрум, a после е бил засечен до плаж Яликавак в Югозападна Турция след натиск върху лондонската компания, която управлява круизното пристанище в Бодрум, да откаже услуги на ''Соларис''. 

 

Украински протестиращи също се опитаха да спрат акостирането

 

на яхтата. Членове на Optimist Sailing Team Ukraine се изправиха срещу гигантския съд в малка лодка, скандирайки ''Не на войната в Украйна'' и развявайки знамето на страната. Те са част от юношески ветроходен отбор, пристигнал в Турция малко преди началото на войната за ежегодно състезание.

Яхтата ''Грейсфул'', за която се съобщава, че принадлежи на самия Владимир Путин, предпазливо напуска Германия точно преди инвазията в Украйна, пише "Инсайдър''. Тя е дълга 82 метра и разполага със салон, фитнес зала, спа център, библиотека и закрит басейн с дължина почти 15 метра, който служи за дансинг, когато се покрие. Все още остава неизвестен собственикът на огромната яхта ''Шехерезада'' на тосканското пристанище "Марина ди Карара". Цената на кораба е 700 млн. долара и се спекулира, че също е собственост на Путин.

Суперяхтата "Лена" на олигарха Генадий Тимченко беше задържана в пристанището на Санремо, Италия, на 5 март. Тимченко е собственик на частната инвестиционна група ''Волга Груп'' и акционер в Банката на Русия. Олигархът е санкциониран от ЕС заради дългогодишното си познанство с Путин, а яхтата му се оценява на около 50 милиона евро. Има сгъваеми тераси, както и огромен луксозен апартамент, чиито врати се отварят към морето и наподобяват крила на чайка.

По това време на годината много суперяхти обикновено започват да се отправят към популярни европейски дестинации като пристанището за луксозни лодки ''Порт Еркюл'' в Монако или ''Марина Гранде'' на италианския остров Капри. Яхтите на руснаци, които не подлежат на санкции, обаче не получават топлото посрещане, с което са свикнали. В Монако например някои изпълнители отказват да извършват работа по поддръжката на яхтите поради опасения, че плащанията им може да бъдат конфискувани от ЕС.

Още по темата