Медия без
политическа реклама

Китайските власти наливат пари в Huawei, SMIC, BYD и др.

Според властите на САЩ и ЕС именно масивните държавни субсидии на Китай за редица национални индустрии правят продуктите му по-достъпни на чуждестранните пазари. Според проучване на South China Morning Post през миналата година изричните субсидии на китайското правителство са се увеличили забележимо в своите обеми, ако говорим за подкрепа на приоритетни отрасли.

SCMP анализира годишните финансови отчети на 25 от най-известните китайски компании, които ги публикуват, за да установи размера на явните субсидии от китайските власти. Като цяло в края на миналата година правителството на страната е отпуснало 2,82 млрд. долара за подпомагане на тези компании, което е с 35% повече от резултатите за предходния период. Както обясняват авторите на проучването, тези суми на субсидиите са само видима част от мерките за подкрепа, които се прилагат в Китай. Частните дружества например не могат да оповестяват размера на субсидиите, а властите могат да подкрепят участниците на пазара и чрез закупуване на дялове от техните акции или да предоставят изгодни заеми. С други думи, посочената сума от 2,82 млрд. долара е само „върхът на айсберга“.

Huawei Technologies, според източника, е получила миналата година около една трета от всички изрично предоставени от китайските власти субсидии, а размерът им се е увеличил с 12% спрямо 2022 г. и почти три пъти спрямо 2021 г. Ясно е, че флагманът на китайската електронна индустрия е голям залог, защото дори в условията на санкции тази компания успя да разработи и достави 7 nm чипове, използвани както в смартфони, така и в компютърни ускорители.

Китайският автомобилен производител BYD е получил около 641 млн. долара субсидии през миналата година, което е 2,8 пъти повече от държавната подкрепа, наблюдавана през 2022 г. На трето място е санкционирана SMIC, която произвежда 7 nm чипове за Huawei, наред с други. Тази компания е получила 362 млн. долара държавни субсидии през миналата година, което е с 32% повече в сравнение с общия размер за 2022 г. Конкурентният производител на чипове по договор Hua Hong Semiconductor е едва на шесто място в класацията с получени субсидии в размер на 109 млн. долара, което е със скромните 9% повече.

Китайските власти обръщат специално внимание и на субсидирането на производителите на оборудване и консумативи за производство на чипове. Така например производителят на силициеви пластини Sanan Optoelectronics е получил 237 млн. долара субсидии от китайските власти през миналата година, което му е позволило да се изкачи до четвърта позиция в класацията. В този случай подкрепата от страна на властите се е увеличила с 60% през годината. На пето място се класира производителят на оборудване за производство на чипове Naura Technology, който увеличи размера на получените субсидии с 49% до 130 млн. щ. д. Някои компании в тази област получиха по-малки суми субсидии, но те бяха почти удвоени спрямо 2022 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Huawei, Китай, BYD

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?