Световното приключи горчиво за Алберт Попов

Грък сътвори сензацията в заключителния слалом от шампионата на планетата

19 Февр. 2023Обновена
Алберт Попов гледа с празен поглед към пистата, след като пропусна врата в самото начало и отпадна безславно от слалома на световното.

Звездата на българските ски Алберт Попов приключи по разочароващ начин участието си на световното първенство в алпийските дисциплини в Куршевел и Мерибел (Франция). 25-годишният софиянец отпадна още преди първата контрола на слалома, след като пропусна врата в горната част от трасето на най-техничната дисциплина.

За Попов това беше пето участие в шампионата на планетата и четвърти неуспех в коронния му слалом. Той отпадна в I манш също във Вейл/Бийвър Крийк `15 и Оре `19 и във II манш в Кортина д`Ампецо `21, а само в Санкт Мориц `17 записа класиране - 27-о място.

Днес светлият лъч за тима ни беше представянето на Камен Златков (25 г.), който даде 26-о време в първото спускане - 48,55 сек., само на 1,62 сек. от лидера Мануел Фелер (Австрия). По-малкият му брат Калин Златков (22 г.) също намери място в Топ 60 и заслужи право да кара и във II манш, нареждайки се 44-ти (+3,78 сек.).

Четвъртият български участник в последното състезание на световното - Константин Стоилов, не стигна до финала. 21-годишният талант пропусна врата в средата на трасето, след като изоставаше с 1,87 сек. на първата контрола.

Сензацията в заключителното състезание сътвори живеещият в САЩ гръцки скиор Ей Джей Гинис, който стартира с №24 и финишира с второ време както в I манш, така и в крайното класиране. 28-годишният състезател с рождено име Александрос Йоанис постигна комбиниран резултат 1:39,70 мин. и донесе първия в историята на южната ни съседка медал от зимен олимпийски спорт.

Световен шампион в слалома стана Хенрик Кристоферсен (Норвегия) с преднина от 20 стотни. Бронзовото отличие пък заслужи Алекс Винацер (Италия) с пасив от 0,38 сек.

Във II манш с трасето се справи само единият от двамата ни представители - Калин Златков, който финишира с общо време от 1:47,15 мин. (+7,65 сек.) и зае 40-о място. Камен Златков пък отпадна след пропусната врата.

Общо 100 скиори пробваха силите си във финалната надпревара от шампионата във френските курорти. В I манш отпаднаха 28, включително двамата българи, а двама бяха дисквалифицирани. Във второто спускане отпаднаха още седем състезатели, включително нашият национал.

РАВНОСМЕТКА

България изпрати отбор от общо седем алпийци на 47-ото световно първенство: четирима мъже и три жени. Най-доброто класиране за нашите беше 35-о място, постигнато и от Алберт Попов, и от Луиза Бертани на гигантски слалом. В същата дисциплина при дамите Юлия Златкова зае 42-ро място в крайното класиране.

Третата ни националка при жените - Бояна Радева, получи травма и не записа нито един старт в Куршевел/Мерибел `23.