Шифрин стана световна шампионка на шесто различно първенство

Българките се класираха в Топ 50 на гигантския слалом, а трима национали преодоляха квалификацията за мъжкото състезание

16 Февр. 2023Обновена
Микаела Шифрин е зяпнала от изумление, виждайки, че времето ѝ отрежда първо място в гигантския слалом на световното първенство по ски алпийски дисциплини в Куршевел и Мерибел.

Микаела Шифрин все по-уверено може да се нарича най-добрата скиорка на всички времена, при това не само при жените. 27-годишната американка извоюва световната титла в гигантския слалом в Куршевел и Мерибел и спечели златен медал на шесто различно първенство на планетата в алпийските дисциплини.

Това е общо седмо злато и 13-и медал за Шифрин от световното, като статистически тя заема второ място във вечната ранглиста. Първа е германката Кристъл Кранц с 15 медала, от които 12 златни, но спечелени в съвсем друга епоха на ските - през 30-те години на ХХ век.

При мъжете пък най-много отличия от шампионати на планетата има норвежката легенда Киетил Андре Аамод - 12 (5 златни). И като се има предвид, че Шифрин е само на крачка от рекорда на шведската икона Ингемар Стенмарк за най-много победи за Световната купа (86), то до голяма степен е ясно кой ще бъде №1 в историята на алпийските ски.

Любопитното е, че за Шифрин това е първа титла на гигантски слалом. Досега тя имаше златни медали на слалом (Шладминг `13, Бийвър Крийк `15, Санкт Мориц `17, Оре `19), комбинация (Кортина д`Ампецо `21) и супер Г (Оре `19). На първенството в Куршевел/Мерибел `23 това е втори медал за американката, която взе сребро на супер Г. А тепърва предстои коронната ѝ дисциплина - слаломът в събота.

На пистата днес шампионката комбинира общо време от 1:02,54 мин., след като беше най-бърза в I манш и 12-а във второто спускане. На почетната стълбичка се качиха още италианката Федерика Бриньоне (+0,12 сек.) и норвежката Рагнхилд Мовинкел (+0,22 сек.).

В състезанието участваха и две български представителки, като и двете успяха да намерят място в Топ 60 и да карат и в двата манша. Италианката с наш паспорт Луиза Бертани се нареди 35-а в крайното класиране с изоставане от 9,15 сек. спрямо Шифрин. Юлия Златкова пък зае 42-ро място с пасив от 18,65 сек.

Третата ни националка в шампионата на планетата - Бояна Радева, получи контузия и беше извадена от стартовия списък. Участваха общо 114 състезателки, от които 93 успяха да стигнат до финала на I манш. Във II манш по трасето отпаднаха още седем скиорки, а две не стартираха и така в окончателното подреждане времена записаха 51 алпийки.

Италианското попълнение на българския национален отбор по ски алпийски дисциплини Луиза Бертани се спуска по трасето в I манш от гигантския слалом за жени на световното първенство във Франция.

ПРИ МЪЖЕТЕ

Паралелно с дамската надпревара днес се проведе и квалификацията за мъжкия гигантски слалом, който е в петък. По право в утрешното състезание ще участват най-добрите 50 скиори в дисциплината по ранглистата на международната федерация (FIS), а останалите участници се бориха за 25 квоти от пресявките.

Сред тях бяха и трима българи, като и тримата влязоха в същинската надпревара. Звездата на отбора ни Алберт Попов даде трето време с общ резултат от двата манша 2:21,46 мин. По-бързи от него бяха само израелецът Бенямин Солош (2:21,13) и полякът Пьотр Хабдаш (2:21,43).

Константин Стоилов зае 13-о място с изоставане от 2,42 сек., а Калин Златков е 16-и с пасив от 2,95 сек. Вторият ни най-добър алпиец Камен Златков пък се отказа от участие в гигантския слалом, за да съсредоточи усилията си изцяло върху слалома в събота и неделя.

В днешната квалификация се включиха общо 107 скиори, като 85 финишираха в I манш. Във втория отпаднаха още 11 състезатели.