Поредно наказание за "Мерцедес" топи шансовете на Хамилтън

Световният шампион във Формула 1 ще загуби 5 места на стартовата решетка в Бразилия

13 Ноем. 2021
Люис Хамилтън излиза от болида си в бокса на "Мерцедес" след края на първата квалификация в Сао Пауло, която спечели безапелационно късно снощи.

В пети от последните шест старта във Формула 1 "Мерцедес" реши да смени компонент от двигател на свой болид. Този път това ще коства наказание от 5 места на стартовата решетка за световния шампион Люис Хамилтън, което допълнително ще стопи шансовете му за рекордна осма титла в най-комерсиалния автомобилен спорт.

Четири кръга преди края британецът изостава с 19 т. зад лидера този сезон Макс Верстапен ("Ред Бул"). На официалната пресконференция преди предстоящата утре "Гран при" на Бразилия самият 36-годишен англичанин заяви, че ако не победи нидерландеца на пистата "Интерлагос" край Сао Пауло, едва ли ще успее да го догони в оставащите състезания през 2021 г.

Късно снощи Хамилтън категорично победи Верстапен в първата квалификация. Асът на "сребърните стрели" беше по-бърз с половин секунда от звездата на "червените бикове" и днес ще потегли пръв в спринтовата надпревара, която ще определи реда на колоната за неделния старт. В най-добрия случай сър Люис ще бъде шести в решетката утре.

Проблемите с двигателите на "Мерцедес" костваха на Хамилтън 10 позиции на старта за "Гран при" на Турция на 10 октомври, а съотборникът му Валтери Ботас потегли от дъното на колоната в Италия (12 септември) и Русия (26 септември) и загуби 5 места в САЩ (24 октомври).

В четвърто поредно състезание от Формула 1 пилот на шампионите от "Мерцедес" ще бъде наказан с отнемане на позиции от стартовата решетка заради смяна на двигателя.