Контузен Димитров пропусна 3 мачбола и се отказа от Ролан Гарос

Болки в кръста спряха българския топтенисист във втори пореден турнир от Големия шлем

30 Май 2021

Григор Димитров беше на път да извоюва изстрадана победа в I кръг на Откритото първенство на Франция по тенис, но вместо това беше принуден да прекрати участието си във втория за годината турнир от Големия шлем заради контузия. На старта на "Ролан Гарос" в Париж днес поставеният под №16 българин поведе с 2-0 сета и стигна до 3 мачбола срещу Маркос Хирон (САЩ), но се отказа при резултат 6:2, 6:4, 5:7, 0:3 след два часа и половина, приключили в агония за 30-годишния хасковлия.

Първата ни ракета (№17 в света) откри двубоя с пробив в подаването на американеца, но веднага допусна рибрейк, преди отново да вземе сервиса на съперника си и най-сетне да затвърди за 3:1. Григор реши окончателно изхода на първата част с нов пробив в седмия гейм. Във II сет имаше един-единствен брейк - в седмия гейм, и той отново бе решаващ в полза на нашия.

Въпреки че вече все по-видимо изпитваше дискомфорт и болка при изпълнението на ударите и движението си по корта, в третата част Димитров имаше шанс да постигне унизителна разлика. Нашият направи два ранни пробива и при 5:1 стигна до три поредни възможности за затваряне на двубоя - 0:40 в сервиса на Хирон.

Той обаче не само ги неутрализира, а в следващия гейм успя върне единия брейк и впоследствие сви пасива си до минимум. В тези моменти Григор едва се придвижваше по корта, но взе медицински таймаут едва когато съперникът му обърна резултата до 6:5 в своя полза. Приложеният му масаж в областта на кръста от страна на дежурния физиотерапевт не оказа съществено влияние и българинът предаде подаването си на нула, а с това - и третия сет.

Въпреки тежкото си физическо състояние Димитров не се отказа и реши да пробва силите си в IV сет. След като успя да се добере до общо три точки в два сервис гейма на съперника си и спечели само две разигравания при свое подаване, Григор най-сетне реши да сложи край на мъката си и стисна ръката на Хирон. Във II кръг 27-годишният американец ще се изправи срещу Гуидо Пея (Арж).

Проблемите в кръста на Григор Димитров бяха фатални за него и в първия за годината турнир от Шлема - Australian Open. В Мелбърн през февруари българинът поведе със сет в 1/4-финала срещу Аслан Крацев, но след това заради болката в гърба и краката практически спря да играе и загуби от руснака с 6:2, 4:6, 1:6, 2:6.