Беатрис Чебет стана първата жена, слязла под 29 минути в дългото бягане

26 Май 2024
Беатрис Чебет позира до светлинното табло с изписания резултат от бягането ѝ
Ютюб

Беатрис Чебет постави нов световен рекорд в бягането на 10 000 м и стана първата жена слязла под 29 минути - 28:54:14 мин. Това е с близо 7 секунди по-бързо от досегашното най-добро постижение на етиопката Летесенбет Гидей - 29:01:03 от 2021 г.

Куриозното е, че на състезанието в Юджийн (САЩ) - преди началото на програмата на Диамантената атлетическа лига - 24-годишната кенийка не бе предвидена да бяга за рекорда, тя влезе в състезанието в ролята на т.нар. "заек" (или пейсмейкър), задаващ темпото на етиопката - Гудаф Цегай, световна рекордьорка на 5000 м. В протежение на дистанцията двете бягаха рамо до рамо, но три обиколки преди края Цегай започна изненадващо да изостава и така Чебет се откъсна напред сама постави рекорда.

Цегай все пак завърши втора, с третия най-добър резултат в историята на 10 000 м - 29:05:92. Трета финишира кенийката Лилиан Ренгерук (29:26:89), като общо 4 участнички слязоха под 30 минути във феноменалното бягане.

Чебет, която притежава сребърен и бронзов медали на 5000 м от световни първенства, имаше и още един мотив в състезанието - то бе и квалификация за кенийския атлетически отбор за игрите в Париж 2024 (тя и Ренгерук се класираха).

🏃Beatrice Chebet Smashes 10,000m World Record to Win Kenyan Olympic Trials at Pre ClassicBeatrice Chebet set a new world record in the women’s 10,000 meters...

"Влязох в това бягане с идеята да се класирам за Париж 2024, където искам да участвам на 5000 и 10 000 м. Когато Гудаф поиска да опита рекорд си казах: "Нека пробвам това темпо, да видя как ще издържи тялото ми" - каза Чебет, трикратна световна шампионка на крос кънтри и златна медалистка от световното на 5 км шосейно бягане в Латвия миналата година. - Чувствах се отлично и когато Гудаф започна да изостава, реших да натисна, за да видя как ще върви. А когато влязох в последните две обиколки просто се мотивирах допълнително и реших да гоня рекорда".

Именно в последните 800 м Чебет изпревари светлинния лъч, показващ темпото за световен рекорд и финишира под бурните овации на публиката по трибуните на ст. "Hayward Field".

Забалежителното е, че това бе едва второ официално състезание в кариераа на Беатрис Чебет. И е втори световен рекорд в кариерата ѝ след този на 5 км шосейно от Барселона през декември.