Хамилтън триумфира за петата двойна победа на "Мерцедес" в F1

Шефът Тото Волф планира разговор с пилотите относно вътрешната битка в хегемона при конструкторите

13 Май 2019
Люис Хамилтън води колоната пред съотборника си в "Мерцедес" Валтери Ботас и звездата на "Ред Бул" Макс Верстапен - именно в този ред тримата финишираха на първите три места за "Гран при" на Испания.

Световният шампион от последните две години Люис Хамилтън отново оглави генералното класиране през 2019 г., след като спечели петия старт от началото на новия сезон във Формула 1. Британският пилот на "Мерцедес" триумфира като победител в състезанието за "Гран при" на Испания, изпреварвайки още на старта своя съотборник и основен конкурент за челната позиция Влатери Ботас.

Тръгналият от полпозишън финландец финишира втори и осигури петата поредна двойна победа на "сребърните стрели" - безпрецедентна доминация на отбор в най-комерсиалния автомобилен спорт. Третото място на почетната стълбичка на пистата "Каталуния" зае Макс Верстапен с "Ред Бул", а Топ 5 допълниха двамата пилоти на "Ферари" - асът Себастиан Фетел изпревари новобранеца в тима Шарл Льоклер в трето поредно състезание и се нареди 4-ти.

В зоната на точките завършиха още Пиер Гасли ("Ред Бул"), Кевин Магнусен ("Хаас"), Карлос Сайнц-младши ("Макларън"), Даниил Квят ("Торо Росо") и Ромен Грожан ("Хаас"), които последователно заеха местата от 6-о до 10-о. Бонус точката за най-бърза обиколка получи победителят Хамилтън, който взе общо 26 т. и се откъсна на 7 т. пред досегашния лидер Ботас (112 срещу 105 т. в полза на англичанина). Трети във временното класиране е Верстапен с 66 т.

Взе по-завързаната битка, която водят двамата съотборници в "Мерцедес", накара отборния шеф Тото Волф да си припомни проблемите в тима през 2016 г. Тогава Хамилтън се бореше ожесточено с Нико Розберг, който в крайна сметка извоюва титлата, след като междувременно двамата бяха спрели да си говорят. "Силно се надявам да не се стигне отново до ситуация като преди три години. Но тези момчета сега са в съвършено различно положение едно спрямо друго. Сигурно ще си поговорим с тях относно съперничеството, но те са пределно наясно", коментира Волф.