ГП на Сао Пауло: Триумф на "Мерцедес" и междуособици в "Ред Бул"

Ръсел извоюва първа победа в F1, а шампионът демонстративно игнорира съотборника си

14 Ноем. 2022
Целият екип на "Мерцедес" празнува двойния успех в Сао Пауло заедно с дебютния победител Джордж Ръсел и подгласника му - 7-кратния световен шампион Люис Хамилтън.

Джордж Ръсел извоюва първата си победа във Формула 1, а Люис Хамилтън подсигури двоен успех за "Мерцедес" в надпреварата за "Гран при" на Сао Пауло в Бразилия. Това бе изобщо първо спечелено състезание от "сребърните стрели" през 2022 г., дошло в предпоследния старт за сезона.

На другия полюс на емоциите се оказа предварително осигурилият си титлата при конструкторите тим на "Ред Бул". Отборът стана неочаквана жертва на вътрешни междуособици, след като световният шампион Макс Верстапен игнорира заповед от бокса да пусне пред себе си своя съотборник Серхио Перес, борещ се за второто място в крайното класиране.

24-годишният Ръсел потегли пръв и на практика остана необезпокояван начело на колоната през всички 71 обиколки на пистата "Интерлагос" въпреки двете излизания на кола за сигурност на трасето. Младият англичанин заслужи и бонус точката за най-бърза обиколка и направи триумфа на "Мерцедес" пълен.

Хамилтън и Верстапен пък закачиха болидите си след първия рестарт в 6-ата обиколка, вследствие на което британецът потъна в средата на класирането, а нидерландецът се прибра за смяна на предното крило и трябваше да си пробива път от дъното.

След второто прибиране на сейфтикара в 59-ата обиколка Макс първоначално получи нареждане да опита да догони движещите се трети и четвърти болиди на "Ферари", но след като стана ясно, че няма достатъчно време за това, му бе казано да пропусне каращия непосредствено зад него Чеко.

"Вече ви казах да не искате това от мен. Ясно ли е това? Казах ви какви са моите аргументи", заяви по радиото Верстапен веднага след финала.

Самият Перес пък беше бесен: "Това показва какъв е той в действителност. Не разбирам тази негова реакция, той спечели двете си титли благодарение и на мен."

В крайна сметка на подиума заедно с Ръсел и Хамилтън се качи Карлос Сайнц, а зад него финишира Шарл Льоклер с другата кола на "черните кончета". Топ 5 допълни Фернандо Алонсо с "Алпин", а Верстапен и Перес се наредиха шести и седми. Точки в Бразилия заслужиха още Естебан Окон ("Алпин"), Валтери Ботас ("Алфа Ромео") и Ланс Строл ("Астън Мартин").

Така Серхио Перес загуби две точки и бе застигнат от Шарл Льоклер на втората позиция в генералното класиране, като двамата вече имат по 290 т. Монгеаскът обаче има предимство, понеже има три победи през сезона, докато мексиканецът има само две. Финалното състезание за 2022 г. е тази неделя (20 ноември) в Абу Даби.

"Обсъдихме това, което се случи - коментира Верстапен след края на надпреварата в Сао Пауло. - Мисля, че се получи добре, че седнахме заедно, за да обсъдим ситуацията. Няма да ви кажа защо, но имах причина да не пусна Чеко пред мен. Ако в Абу Даби той има нужда от тези точки, за да е пред Льоклер, то тогава ще се разменим."