Фаворитите изгледаха отстрани паметен двоен триумф на "Макларън"

Верстапен и Хамилтън финишираха един върху друг в пясъка, а Рикардо и Норис станаха първи и втори на "Монца"

12 Септ. 2021
Моментът, който сложи край на състезанието за двамата топфаворити - Макс Верстапен се е качил със своя "Ред Бул" върху "Мерцедес"-а на Люис Хамилтън и двамата излитат заедно от трасето на пистата "Монца".

Изключителна драма предложи състезанието за "Гран при" на Италия във Формула 1 на легендарната писта "Монца". Противно на очакванията двамата основни претенденти за световната титла този сезон въобще не завършиха надпреварата, а двоен успех извоюва отбор, който не бе печелил старт от 9 години насам.

Победител стана Даниъл Рикардо с "Макларън", а втори финишира съотборникът му Ландо Норис. Двамата се възползваха по най-добрия начин от неразборията, която предизвикаха в средата на състезанието лидерите в генералното класиране Макс Верстапен и Люис Хамилтън.

В 27-ата от общо 53 обиколки нидерландският ас на "Ред Бул" се засече със световния шампион от "Мерцедес" точно когато той излизаше от бокса след смяна на гуми. Двамата влязоха едновременно в завой №1, но Макс не прецени добре траекторията в малкото пространство, оставено му от Люис, гумите на двата болида се закачиха, а този на "червените бикове" подскочи и от бордюра и се качи върху колата на "сребърните стрели".

Катастрофата извади и двата автомобила от трасето и те затънаха в пясъка отстрани, останали закачени един върху друг. За щастие и двамата пилоти останаха невредими въпреки страховития контакт и излязоха от кокпитите си само вбесени от развръзката.

След като колата за сигурност се прибра в бокса, начело на колоната сензационно се озоваха двата болида на "Макларън", които удържаха преднината си в битка с втория пилот на "Мерцедес" Валтери Ботас. Финландецът се пребори за третата позиция на почетната стълбичка, след като тръгна от последната позиция на стартовата решетка заради сменен двигател.

Двойна победа за МакЛарън, Ферстапен и Хамилтън катастрофираха

За Рикардо това е седма победа във Формула 1 и първа от 2018 г. за "Гран при" на Монако (всичките му шест предишни успеха бяха с кола на "Ред Бул" в периода 2014-2018 г.). Пилот на "Макларън" пък не беше печелил състезание в най-комерсиалния автомобилен спорт от 2012 г., когато Дженсън Бътън триумфира за "Гран при" на Бразилия. А последната двойна победа на британския тим датираше от 2010 г. в Канада, където първи и втори станаха Люис Хамилтън и Дженсън Бътън.

Отпадането на фаворитите днес запази разликата помежду им на върха в генералното класиране на 5 точки - Верстапен води с 226,5 пред Хамилтън с 221,5. Третият Ботас вече има 141 т. в актива си, а четвърти излезе Норис със 132 т. Победителят Рикардо се изкачи на осма позиция с 83 т.

Следващото състезание е на 26 септември за "Гран при" на Русия по уличното трасе в Сочи.