Медия без
политическа реклама

Елитни атлети получиха ултиматум след допинг скандала в Доха

Предупредителни писма получиха всички възпитаници на отлъчения за 4 г. американски треньор Алберто Салазар

ЕПА/БГНЕС
Етиопката с холандски паспорт Сифан Хасан, която спечели световната титла на 10 000 м в Доха, е сред възпитаниците на Алберто Салазар, които получиха предупредителни писма в катарската столица.

Скандалът с легендарния треньор по лека атлетика Алберто Салазар продължава да отеква на световното първенство в Доха (Кат) два дни след като стана ясно, че американската антидопингова агенция (USADA) му е забранила да практикува професията си в следващите 4 години. Международната атлетическа федерация (IAAF) отне акредитацията му за шампионата на 1 октомври, а вчера Звеното за интегритет в атлетиката (AIU) изпрати предупредителни писма на всички участници, които работят с 61-годишния американец.

Сред тях е Сифан Хасан, етиопката, която спечели за Холандия световната титла на 10 000 метра още във втория ден на първенството (28 септември). Хасан е фаворит за медал също и на 1500 м и снощи стартира в квалификациите на дисциплината.

Предупреждение има и за още един световен шампион в Доха - американеца Донован Брейзиър (800 м). А също за осмия в същата дисциплина - Клейтън Мърфи (САЩ). И още: за етиопеца Йомиф Киелча (10 000 м), Крейг Енгълс (САЩ, 1500 м), германката Констанце Клостенхалфен (1500, 5000 м), австралийката Джесика Хъл (1500 м).

Официалното обяснение на AIU е, че след като акредитацията на Салазар за световното е отнета, предупрежденията се разпращат автоматично, като с тях се изисква от атлетите "да не се асоциират по никакъв начин - прикрито или открито, с него, след като той е санкциониран".

Според говорителя на AIU Дейвид Хофман "нито един спортист не подлежи на санкции за забранени контакти, ако не е бил предупреден официално преди това. Затова им написахме формални писма и те вече са предупредени".

Все пак от AIU се придържат към презумпцията за невинност. "Нито един атлет не може да е виновен по подразбиране само заради работата си с някого. Но има няколко състезатели, които ще бъдат под наше наблюдение тук, и сме ги предупредили, защото ще участват на първенството. Има и други, които пък ще бъдат предупредени от USADA да прекратят контактите си с г-н Салазар", допълни Хофман.

Одобрението за писмата към атлетите е дадено лично от президента на IAAF Себастиан Коу.

"С Алберто се знаем отдавна, държахме световни рекорди по едно и също време. Обвиненията от USADA обаче са много сериозни и вече с него сме в бизнес режим. Разпоредихме спортистите, които тренират при Салазар, да прекратят контактите си с него", заяви Коу, по чието лично нареждане бе отнета и акредитацията на американския треньор.

Наказанието на Салазар е "за ръководене и улесняване на забранено допинг поведение" като главен треньор на проекта "Найки Орегон", в който се развиват предимно лекоатлети от САЩ, но и от чужбина, като легендата сър Мохамед "Мо" Фара (Вбр) - двукратен олимпийски шампион в бяганията на 5000 и 10 000 метра. Роденият в Сомалия бегач обаче престана да работи със Салазар през 2017 г., две години след като срещу треньора започна разследването, инспирирано от предаването "Панорама" на Би Би Си през 2015-а.

За 4 години бе наказан също и д-р Джефри Браун, ендокринолог в проекта "Найки Орегон", който лекува много от атлетите, трениращи при Салазар. 

Доказано е, че Салазар и Браун "са притежавали и разпространявали забранено вещество, подобряващо представянето, като са прилагали или са се опитвали да приложат забранен метод на множество атлети". Освен това Салазар "е подправял и/или се е опитвал да подправи процеса на допинг контрол".

Салазар и Браун "са комуникирали многократно за състоянието и представянето на спортистите от "Найки Орегон", обменяйки информация без официално разрешение от самите спортисти. Тази информация е била с цел подобряването на представянето на атлетите чрез медицинска намеса, с наблягане на изкуственото повишаване на нивата на тестостерон".

Самият Салазар, трикратен победител в Нюйоркския маратон (1980-1982) и веднъж в Бостънския (1982), отрече да има каквато и да е вина. "Проектът "Найки Орегон" никога не е позволявал и няма да позволи употребата на допинг. Ще обжалвам наказанието и се надявам този нечестен процес да достигне до заключението, че съм невинен", заяви той.

Още по темата