България започна с победа и загуба за "Били Джийн Кинг къп"

11 Апр. 2023Обновена
БФТенис
Втората ракета в състава ни Изабелла Шиникова допусна обрат срещу Лола Радивойевич в мача, който предреши крайния изход от сблъсъка между България и Сърбия за "Били Джийн Кинг къп" в Анталия.

Женският национален отбор по тенис започна с победа и загуба участието си в груповата фаза на Група I от Евро-африканската зона за "Били Джийн Кинг къп" - световното отборно първенство при дамите. Домакин на надпреварата на клей е комплексът "Мегасарай" в турския курорт Анталия.

Срещу първия съперник - Сърбия, нашите отстъпиха с 1-2. В откриващата среща на сингъл между първите ракети Денислава Глушкова загуби с 2:6, 2:6 от Миа Ристич. След това Изабелла Шиникова допусна обрат с 6:3, 3:6, 2:6 срещу Лола Радивойевич. На двойки пък Гергана Топалова и Лия Каратанчева взеха почетния успех за България - 2:6, 6:3, 6:3 срещу Радивойевич и Катарина Козаров.

Победата бе извоювана срещу тима на Хърватия. Първо дебютантката в отбора - Лия Каратанчева, направи обрат за 4:6, 6:3, 6:3 Петра Марчинко (№211 в световната ранглиста). При това българката изоставаше с 1:3 в решаващия трети сет, след което взе пет поредни гейма. После пък Гергана Топалова се наложи с 6:4, 2:6, 6:3 над 146-ата в света Тара Вюрт, като обърна първия сет от 1:4 до 6:4.

Така българките поведоха с 2-0 победи и последната среща - на двойки, бе без значение за крайния резултат. В нея Изабелла Шиникова и Джулия Терзийска трябваше да играят срещу Тара Вюрт и Лучия Багдарич, но мачът така и не се състоя.

В нашата група са още тимовете на Швеция, Дания и Норвегия.

Общо 11 състава играят в турнира, като в другата група са отборите на домакина Турция, Латвия, Унгария, Нидерландия и Египет. Победителите във всяка група ще се класират за плейофите за влизане в квалификациите за Финалите на "Били Джийн Кинг къп" през 2024 г. Заедно с тях промоция ще получи и трети тим, който ще бъде определен в директен сблъсък между завършилите на вторите места.

Два отбора пък ще изпаднат в Група 2 - завършилият на последно място в нашия поток плюс загубилия баража между петите в двете групи. Преди началото на участието ни капитанът Рангелова заяви като цел запазване на мястото на страната ни в това ниво на глобалния турнир.

Първата ракета на България в женския тенис - Виктория Томова, е отказала да играе за националния отбор на световното отборно първенство „Били Джийн Кинг къп“ в Група I. Това съобщи капитанът на тима ни Дора Рангелова пред БНР.