България изтръгна първа победа в женската VNL

02 Юни 2022
FIVB

Женският национален отбор на България извоюва първа победа в тазгодишното си участие във волейболната Лига на нациите (VNL). Във втория си мач от група 2 в Анкара селекцията на Лоренцо Мичели надделя над състава на Нидерландия с 3:2 (15, -12, -19, 15, 7) гейма.

Капитанът Лора Китипова изведе тима ни като разпределител, Силвана Чаушева беше неин диагонал, Гергана Димитрова и Мирослава Паскова бяха титулярните посрещачи, Нася Димитрова и Христина Вучкова - централни блокировачи, а като либеро игра Жана Тодорова. Като резерви се появиха Мира Тодорова, Александра Миланова и Ралица Василева.

Гергана Димитрова стана топреализатор в мача с 20 т. (1 ас, 2 блока), а втора по резултатност беше Паскова с 19 т. (1 ас, 2 блока). Още три наши националки допринесоха с двуцифрен актив - Нася Димитрова с 14 т. (4 блока), Чаушева с 12 т. (2 аса) и Вучкова с 11 т. (2 аса, 1 блок).

За нидерландките най-резултатни бяха Фльор Савелкул (1 ас, 3 блока) и Елес Дамбринк (1 блок) с по 14 т. Елине Тимерман завърши с 12 т. (1 ас, 3 блока), а Марит Яспер добави 10 т.

След поражението в откриващия мач срещу Тайланд с 0:3 гейма във вторник, българският тим вече има актив от 2 т. (1-1) и заема 9-о място във временното класиране сред 16-те участници във VNL. Следващият двубой на А отбора ни е утре срещу Сърбия, а последният ни съперник в минитурнира в турската столица ще бъде съставът на домакините в събота.