Бразилия и Аржентина направиха втора стъпка към Мондиал `22

14 Окт. 2020
Неймар ликува след четвъртия гол във вратата на Перу в четвъртата минута от добавеното време на мача в Лима.

Два от колосите на световния футбол - Бразилия и Аржентина, постигнаха втори победи в квалификациите за световното първенство в Катар `22. Във втория кръг от пресявките в зона "Южна Америка" и двата тима имаха тежки гостувания и трябваше да правят обрат в резултата, но се справиха и запазиха пълния си актив начело в класирането.

"Селесао" се наложи с 4:2 над Перу в Лима благодарение на хеттрик на суперзвездата Неймар. Нападателят на "Пари Сен Жермен" се разписа от дузпи в 28-ата и 83-тата мин. и оформи крайния резултат в четвъртата минута на добавеното време. Домакините два пъти повеждаха - с голове на Андре Карийо в 5-ата и Ренато Тапия в 59-ата мин., но бразилците скоро изравняваха, втория път чрез Ричарлисон в 64-тата.

С трите си попадения Неймар Жуниор натрупа 64 гола в 103 мача за националния отбор и изпревари легендата Роналдо (62), излизайки на второ място във вечната ранглиста на Бразилия. Голмайстор №1 в историята на 5-кратните световни шампиони остава Краля на футбола Пеле със 77 попадения в 92 мача.

Същевременно "гаучосите" се наложиха с 2:1 над Боливия в разредения въздух на Ла Пас. Домакините откриха резултата на намиращия се на 3637 м надморска височина столичен ст. "Ернандо Силес" в 24-тата мин. благодарение на Марсело Мартинс Морено. Аржентинците стигнаха до успеха с голове на Лаутаро Мартинес в 45-ата и Карлос Кореа в 79-ата мин.

С по 6 т. Бразилия (9:2) и Аржентина (3:1) останаха единствените отбори с пълен актив в групата от 10 тима, като "златистите" са на първо място заради по-добрата си голова разлика. Трети и четвърти са Колумбия (5:2) и Парагвай (3:2) с по 4 т., а пети и шести са Еквадор (4:3) и Уругвай (4:5) с по 3 т.

Регламентът предвижда общо 18 кръга всеки срещу всеки с разменени гостувания, след които първите четири тима в крайното класиране ще получат директни визи за Мондиал `22, а петият ще участва в интерконтинентални плейофи. Третият и четвъртият кръг от надпреварата в Южна Америка са насрочени за 12 и 17 ноември.