„Ботев“ (Пд) съвсем прекърши мечтите на „ЦСКА-София“ за титла

"Червените" допуснаха първа шампионатна загуба от ноември насам и изостават вече на 9 точки от "Лудогорец"

20 Март 2022
Футболистите на "Ботев" (Пд) са се скупчили да празнуват гола на Самуел Супрайен за 1:0.

"ЦСКА-София" претърпя първа шампионатна загуба за годината, след като бе надигран категорично при гостуването срещу "Ботев" (Пд) в XXIV кръг и отстъпи с 0:2. Така "червените" изостават вече на 9 точки от лидера "Лудогорец" и на практика загубиха шансове за титлата и този сезон.

Мачът започна неприятно за "ЦСКА-София", след като още в 18-ата мин. капитанът Юрген Матей получи травма, беше сменен принудително и даже се наложи да бъде откаран с линейка до болница. След края треньорът Стойчо Младенов заяви, че Матей няма да играе до края на сезона, без да уточни каква е травмата му.

Отсъствието на защитника помогна на "Ботев" да нанесе своя удар в рамките на 5 минути. В 24-ата мин. бившият младежки национал на Франция Самюел Супрайен (играл преди в "Рен", "Дижон", "Оксер" и "Верона") откри с глава след изпълнение на ъглов удар. В 29-ата мин. пък капитанът на "Ботев" Тодор Неделев удвои, след като резервата Християн Петров изчисти топката в краката му и националът бе безпощаден с далечен удар.

До края тимът на "ЦСКА-София" се активизира в търсене на попадения. В резултат обаче не се стигна до реална опасност, а само до няколко удара, които бяха или неточни, или вратарят на "Ботев" Георги Аргилашки спаси без проблеми.

Преди почивката "червените" имаха претенции за дузпа за нарушение на Супрайен срещу Маурисио Гарсес, но нарушение не бе отсъдено, след като ситуацията бе разгледана и от VAR.

"ЦСКА-София" не бе губил мач в първенството от 29 ноември м.г. (0:2 от "Лудогорец"). Тимът обаче все още няма победа (а и отбелязан гол) през март след нулевите равенства с "Левски" и "Царско село", което увеличи напрежението върху треньора Стойчо Младенов. Той обаче заяви, че не се притеснява от уволнение.

"Не мога да кажа, че "Ботев" е надиграл ЦСКА. Две ситуации. Оставихме непокрит човек и ни наказаха. Вторият гол беше неразбирателство между двама наши играчи. Фантастичният ляв крак на Неделев реши мача. Третото беше нашата неефикасност в атака. Ситуацията за дузпата на Гарсес е ясна и категорична. За мен е дузпа. Ако бяхме отбелязали за 2:1, щяхме да обърнем, защото доминирахме през втората част. Тази дузпа щеше да обърне всичко.

За съжаление, поредицата от мачове като почнем от мача на "Левски", работим много в завършващата фаза, но просто не се получава. Отделно болни са и Кери, и Йомов. Цяла седмица с висока температура. И Тибо Вион, и Томас (б.ред. - Лам), всички са болни. Това е причината да не са в състава.

ЦСКА в най-трудните моменти винаги е излизал от ситуации. Историята това показва. Правилният отговор е победи. Само така можем да излезем от тази ситуация. След като не можем да побеждаваме, значи нещо куца. Най-малко се притеснявам за поста си. В това отношение съм доста устойчив. Мачкал съм ги доста години. Нещо да чувате за "Лудогорец"? И те направиха равен, и ние направихме. Кои са "Лудогорец"?! ЦСКА е авторитет, нещо велико. Най-популярният български клуб с най-големите успехи в Европа. Нормално е повече да се пише за ЦСКА. Най-болното е, че наши цесекари са много активни – мачкат футболисти, мачкат треньори. В "Левски" всичко е обединено. Единни са. На кое място са? Няма значение, там са си. Ние винаги сме разединени.

Докато има теоретичен шанс за титлата, ще се борим. Търсим начин как да събудим състезателите. Не можем само да ги тупаме по рамото, когато от десет чисти положения, не вкарват нито едно. Трябва да има критики, както към мен има. Длъжни са да удържат тези критики и да се подобряват. Класата решава мачовете. В играта сме, докато има теоретичен шанс", заяви Младенов.

Наставникът на "Ботев" Азрудин Валентич пък коментира: "Аз съм тук вече 14 месеца и съм горд от моите футболисти, от начина, по който те играят. Това е нещото, което аз искам да виждам. Ние спечелихме двубоя по категоричен начин. През първото полувреме играхме страхотен футбол. Много бързо успявахме да правим прехода от едната в другата фаза. През второто полувреме предимно се бранехме и се борихме за всяка една топката. През второто полувреме определено ни беше по-трудно, но аз съм доволен от начина, по който се представиха нашите футболисти. Ние сме от голямо разстояние от третото място (б.ред. - 6 точки). Но още преди мача казах, че искам да се доближим до ЦСКА и ако може в края на сезона, да спечелим второто място".