Австриец е първият 1/2-финалист в Лондон

Надал спечели "втори живот" на финалите на АТР

14 Ноем. 2019
Доминик Тим се държи за главата невярващо, че е спечелил последната точка в мача срещу Новак Джокович.

Доминик Тим стана първият австриец в историята, успял да се класира за 1/2-финалите на заключителния турнир на най-добрите осем тенисисти през сезона. Късно във вторник 26-годишният №5 в схемата на финалите на АТР в Лондон изигра мача на живота си и надделя над №2 Новак Джокович (Сър) с 6:7 (5), 6:3, 7:6 (5) във втория кръг от двубоите в група "Бьорн Борг".

"Това беше може би най-добрият мач, който някога съм играл. Беше същинска класика, епичен двубой, какъвто се случва от време на време на тези големи турнири", коментира превъзбудено самият Тим, за когото това беше четвърти успех в 10 мача срещу сърбина и първи на твърда настилка. Австриецът изоставаше с 0:3 т. в решаващия тайбрек, но обърна развоя и стигна до два поредни мачбола, като успя да реализира втория при сервис на Джокович.

"Не мисля, че съм преживявал много мачове като този, в който съперникът ми рискува при всеки един удар - посочи Ноле. - Той беше невероятен, в някои моменти беше просто необяснимо, че той просто размазваше топката с всичка сила и тя просто влизаше в корта."

С втория си пореден успех Тим (2-0) си гарантира първото място в групата и днес ще изиграе протоколен мач срещу Матео Беретини (0-2). Джокович (1-1) пък ще излезе срещу Роджър Федерер (1-1) в мач "всичко или нищо" за определяне на втория 1/2-финалист. "Хубавата новина е, че все още съм в турнира. Сега излизаме лице в лице с Роджър. Победителят отива на полуфинал. Загубилият не се класира. Толкова е просто", обобщи сърбинът, който води с 26-22 в директните мачове с швейцареца и е спечелил последните пет срещи от 2015 г. насам.

От надпреварата на път да отпадне безславно беше третият най-голям тенисист на нашето време - Рафаел Надал (Исп). В ранния мач от група "Андре Агаси" вчера обаче световният №1 постигна знаменит обрат срещу №4 Даниил Медведев (Рус) с 6:7 (3), 6:3, 7:6 (4) и запази шанс за класиране на 1/2-финалите. 33-годишният испанец изоставаше с 0:4 и 1:5 гейма в решаващия сет, но успя да постигне два пробива, когато Медведев сервираше за мача, и в крайна сметка го пречупи в тайбрека.