Аржентина най-сетне спечели "Копа Америка" с Меси

11 Юли 2021

Аржентина е новият шампион на Южна Америка, след като на финала на "Копа Америка" победи с 1:0 вечния си футболен враг Бразилия в неговия храм - стадион "Маракана" в Рио де Жанейро.

Така дългото чакане на суперзвездата Лионел Меси да спечели значим трофей с "гаучосите" най-сетне приключи. За последно Аржентина спечели "Копа Америка" през 1993 г., когато Лео е бил едва 6-годишен. Той участва с националния отбор на три финала в турнира (2007, 2015, 2016), но и трите бяха загубени.

Това бе 151-ви мач на Меси за родината, след който той бе подхвърлян във въздуха от своите съотборници. А в другия лагер голямата звезда на Бразилия - Неймар, напусна разплакан терена.

Купата е 15-а за Аржентина в историята на континенталния турнир, който започва през 1916 г. Така "гаучосите" се изравниха на върха по титли с Уругвай, който също е с 15, но за последно триумфира през 2011-а. Бразилия е на трето място с 9 купи, следват Парагвай, Чили и Перу с по 2, а Колумбия и Боливия са печелили турнира по веднъж.

За разлика от всички мачове на "Копа Америка", които тази година се играха пред празни трибуни, на финала бе допуснато ограничено количество зрители - 7800 човека, точно 10% от капацитета на "Маракана". Те и милионите пред ТВ екраните видяха нервна и груба игра, в която средно на всеки две минути имаше нарушение - общо 41. В крайна сметка уругвайският рефер Естебан Остоич показа общо 9 жълти картона.

Fecha: 10 de julio de 2021Estadio: MaracanáMira los mejores momentos del partido de Argentina y Brasil en la CONMEBOL Copa América 2021, por la final.Suscríb...

Аржентина откри в 22-рата мин., когато Анхел ди Мария бе изведен сам в наказателното поле и прехвърли излезлия да го пресрещне вратар Едерсон. В самия край на първото полувреме Бразилия можеше да изравни: Неймар изпълни ъглов удар, Ричарлисон насочи топката към далечната греда, но там нямаше кой да я довкара.

Почти веднага след почивката Меси подаде отлично на Ди Мария в наказателното поле, но този път Едерсон блокира удара му. А в 52-рата минута Ричарлисон изравни, но голът му не беше зачетен заради засада.

В 88-ата минута Меси можеше да удвои аванса на Аржентина, но пропусна да вкара от близо след подаване на Родриго де Паул. До края на мача (съдията даде и 5 минути продължение) опитите на бразилците да изравнят и да стигнат до дузпи (на "Копа Америка" не се играят продължения) не сполучиха и така купата отпътува за Аржентина.

Лионел Меси и колумбиецът Лукас Диас станаха голмайстори на турнира, като завършиха с по 4 попадения.