Медия без
политическа реклама

Събитието на вота - победата на "чорбаджия, който не е изедник"

Положителна биография, обществени натрупвания, пари, ДПС, намигване от Борисов, добра кампания – такъв букет от причини донесе сензационния успех на Валентин Ревански в Ямбол

20 Ноем. 2019ДИЯН БОЖИДАРОВ
Валентин Ревански и част от сподвижниците му. Снимки: авторът и Фейсбук

Бързият влак бърза, но закъснява за гара Ямбол. В eдин от вагоните възрастна жена пристъпва с патерици и притеснено пита: "С колко, с колко закъсняваме?". Ходила е в София на лекар, връща се обратно в Болярово. Моли се влакът да не закъснее много в областния град, за да не изпусне автобуса за Странджа. Пътници край нея тревожно изчисляват, че най-вероятно ще го изтърве. Питат я няма ли все пак кой да я закара. "Няма! Децата са в Германия, няма!", отвръща жената. Тук вече и кондукторът, който по случайност се оказва от Ямбол, става силно притеснен: "Леле, три нощи на гарата ли ще спиш?". Истина е – събота и неделя няма обществен транспорт между областния и общинския център; точно когато хората разполагат с време, автобуси не се движат. Денят е петък, сърцата на пътниците се свиват.

Тази дребна случка е житейска метафора за България, Югоизточния регион и в частност Ямбол. Но този безрадостен край е с огромно значение - 

 

буфер е между два континента

 

Миналото и настоящето там съдържат важни политически детайли между редовете. В Ямбол се ражда националистическият лидер Волен Сидеров, преминава и част от детството на колегата му Валери Симеонов. Пак в Ямбол дефилира "ловецът на бежанци" Динко Вълев. Без връзка с тези герои (или в може би пряка) две трети от града днес предлага мизансцен от ранните деветдесет: олющени панелни блокове, изоставени корпуси на непотребни сгради, неподдържано корито на Тунджа… - безнадеждна сивота, към която неизбягалите трябва да се приспособят.

Пак в Ямбол на местния вот сега се случи нещо уникално – кмет стана човек, който не бе издигнат от познатите партии. Думичката "уникално" не е пресилена. Досега такъв тип хора печелеха в по-малки селища. Чрез Валентин Ревански, значим местен бизнесмен – вече и в областен център. Преди четири години бизнес дама (Росица Кирова) стигна балотаж във Видин. След изборите сега се оформи тенденция –

 

големите партии стават заобиколими и в областни центрове

 

Чисто статистически процесът е леснообясним: обезлюдяването приравнява уж големи градове до малки, расте значението на активни малочислени гласоподаватели – партиите с мастит, но инертен електорат са уязвими. А Ревански не просто стана кмет. Той направи още нещо, непознато за областен град - с формална партия вкара в общинския съвет група, по-голяма от групите на ГЕРБ и БСП (13 души за него, по 9 за тях). Историята на успеха му заслужава да бъде разказана подробно, защото съдържа информация и поуки за политическия и житейския пейзаж на България. 

47-годишният Валентин Ревански е роден в Ямбол, но корените му са от българомохамеданските райони (любопитен факт за град, създал националистически икони). Близък родственик е на младия кмет на Белица Радослав Ревански (ДПС). Целият живот на Валентин преминава в Ямбол, създава семейство. Отрано се хвърля в бизнеса,

 

първият му милион е прозаична

 

легенда (по линия на ДПС или партньори от чужбини, или ябълка след ябълка…). Постепенно бизнесът му се разширява - създава стотици работни места в заведения, хотел, радио, телевизия, млекопреработвателно предприятие… Успоредно с това е много обществено активен, особено след 2010 г. - два мандата е президент на баскетболен клуб "Ямбол", помага на лека атлетика, бокс, танци и други видове спорт; дарява за църкви, площадки, литературни конкурси… Баскетболното занимание му носи национална известност (популярен е в тези среди), а личното дарителство – местни симпатии. На медийното поле образът му е противоречив. Обвиняван е за връзки с ДПС, за дългове на баскетболния клуб и т.н.

 

Взаимодействието с ДПС е трудно

 

оборимо. През 2013 г. Радослав Ревански от Белица повежда листата на движението в Ямбол – единствената връзка на младия кандидат-депутат с града е, че ще разчита на "вуйчо владика". По-късно Ревански от Белица се жени, кум му е прочут син - Демир Доган. Успоредно с тези очевидности отзивите за Валентин Ревански в личен план са изключително положителни – коректен, човечен, безкористен, помага на много хора, родолюбив (такива бяха свидетелствата на всеки един събеседник на “Сега”).

През 2016 г. той подкрепя

 

начинание, намерило национален отзвук –

 

протести и искане за референдум срещу бежански център в близкото село Бояново. Двигател на проявите е синът му Цветан. Срещу евентуален бежански център се подписват 21 000 души, а на 27 ноември 2016 г. се случва нещо невиждано – над 2000 души се събират на митинг-концерт в зала "Диана", веещи национални знамена. Макар проявата да е "срещу", а не "за", събитието носи изключително позитивен заряд (клипове са качени в интернет, всеки може да ги види).

През 2018 г. Ревански предприема и друго действие с национална значимост. То му носи още по-голямо одобрение. Неговото "Радио 999" всекидневно на място отразява несгодите на стопаните в Странджа с чумата.

 

Заема категорично тяхната страна,

 

журналистите страдат с болките на потърпевшите. Трябва да се признае с ръка на сърце - доколкото стадо оцеля от уж свирепата чума (на Ани Петрова в Болярово), тази малка местна медия свърши работата на 90% от националните.

През последните 3-4 години се случва още нещо решаващо за хода на местните събития. Бизнесменът Ревански и кметът на Ямбол Георги Славов (ГЕРБ) се скарват, след като до този момент отношенията им текат безаварийно. Славов събаря пристройка на хотела на Ревански, войната е обявена. Във взаимните обвинения предприемачът публично се позиционира срещу кмета и ГЕРБ. И още нещо любопитно в комуникационен план – Ревански страда от лек говорен дефект (заеква малко), но това не му пречи в общуването. Обратно – кара го да изглежда добряк, като човек, борещ се с несгоди. 

С тази обществена и лична биография той се появи на изборите сега. А те бяха съпътствани от не по-малко интересен политически пейзаж.

2019 година стартира с амбиция за четвърти мандат на приближения до Цветан Цветанов кмет Славов. Дългото му управление е съпътствано от добри неща (облагороден център, обновени училища и т.н.), но и още повече скандали – множество дела за ощетяване на бюджета, при възлагане на поръчки и т.н. Славов ги печели финално, но слуховете за корупция няма как да победи. Остава като един от най-съдените кметове на ГЕРБ. С напредването на управлението се появяват и други непосилни камъни на шията – скарва се със свой заместник (съученик), който пък се съюзява с други критици. Сформира се инициативен комитет "Да спасим град Ямбол от кмета". Допълнително Славов се конфронтира със семейство Ревански заради референдума за бежанския център. Противопоставя се и на инициатива на БСП за допитване – относно общински заем, пак подкрепена от хиляди.

 

Фронт от много хора, сред тях и влиятелни,

 

застава срещу изолирания кмет. Медиите на Ревански стрелят залпове, към тях се прибавя и друг сайт (поука за всеки, който неглижира местните медии). При такава мощна опозиция единствената опора на Славов остава Цветан Цветанов. Само че през пролетта на 2019 г. Цветанов пада.

Успоредно с това, каквито и проекти да се реализират в града, емблематични начинания се провалят – болницата "Свети Пантелеймон", осветлението, улиците… "Този кмет направи повече от предишните. Но основно в центъра.

 

Дълго стана кметуването вече, натежаха годините",

 

споделя таксиметров шофьор.

Първоначално лидерът на ГЕРБ Борисов не смяташе да пенсионира Славов, това стана в последния момент. Обиденият Славов се кандидатира като независим. Ревански пък заяви амбиции чрез слабоизвестната партия "Пряка демокрация". В града не е тайна, че е сондирал популярни формации от среден калибър. Но са се мъчили да му наложат съветници и екип. Конкретният избор на "Пряка демокрация" цели фактическа и имиджова независимост. БСП добавя в надпреварата председателката си Катя Георгиева, а ГЕРБ издига областния управител Димитър Иванов. Така се оформя интригуваща кандидаткметска четворка. 

Няколко независими източници твърдят, че преди вота Ревански е търсил подкрепата и на БСП, и на Бойко Борисов. Социалистите отказват, окуражени от добрите резултати на евровота в региона. Очевидно и с ГЕРБ работата се проваля, но не съвсем. Източниците твърдят

 

за положително отношение на Борисов към Ревански

 

И тактично дистанциране на премиера от местната структура, в която още важат йерархиите при Цветанов (успешна хватка, приложена също в Благоевградския регион). В крайна сметка на първия тур електоратът на ГЕРБ се разпилява между Славов и Иванов. До балотаж стигат Ревански и Георгиева, а успехът срещу кандидатката на БСП не е чак толкова труден.

Самата кампания на Ревански е проведена интензивно. "Радио 999" и Диана тв (съакционер) го подкрепят активно, в ромската махала се състои тържество, на централния площад пее Васил Найденов. Обещава кръгови кръстовища, зони за отдих, за домашни любимци, нов парк, реконструкция на стадиона… -

 

все неща, които други градове отдавна имат

 

Зарича се да прави и невижданото до момента – референдуми по текущи въпроси.  В "организационен план" работата също е изпипана. Източниците ни твърдят, че ДПС му предоставя квотите си в секционните комисии. А ямболският вестник "Делник" описа вота в ромските секции на първи тур така: "Най-много гласуващите са харесали за кмет Валентин Ревански. Там той е взел 1268 гласа". Видно е, че

 

мургавият електорат е бил запленен от ценностите

 

и идеите на пряката демокрация. Видно е също, че ДПС помага. В общ план е ясно, че и служителите на Ревански са го подкрепили. Но е спорно доколко всичко това е решаващо. На първия тур той изпреварва с цели 5000 гласа Георгиева, ромските са с малко значение (към 500 бюлетини от етноса печели и социалистката). ДПС пък като цяло е слаба електорална сила в Ямбол, традиционно регистрира ниски резултати. Няма как корпоративният вот да направи така, че листата на "Пряка демокрация" да изпревари с 30% листите на БСП и ГЕРБ. Тези фактори допринасят, но не може да се пренебрегне личната репутация на Ревански, а и тази на участниците в листата му. В нея бе световният акробат Енчо Керязов, който чрез фондация подпомага деца. Там бе и Антон Шиков, преподавател по математика и информатика с множество международни награди, два пъти отличен от президентството с грамота "Джон Атанасов".

В крайна сметка Ревански печели първия тур с 40% срещу 21% за Георгиева. На втория събира към две трети от бюлетините. В реални стойности обаче положението е скромно – 10 800 гласа на първия тур за него, 12 700 на балотаж. През първата неделя активността е добра – 44%, следващата – 32%. Данните показват, че когато битката е наситена със силни кандидати, избирателите не пасуват (за разлика от други градове). Но числата още веднъж

 

онагледяват и тъжната демографска картина –

 

кмет в областния център Ямбол се става с десетина хиляди гласа.

"Ревански проведе добра кампания, събра вота анти-ГЕРБ и като цяло протестните настроения. Формира силна листа. БСП няма изявени лидери, личностите й са дефицит", обобщи наблюдател, който следи процесите в страната. Успехът на Ревански не бе изненада за местните хора. Но определено се превърна в национална сензация, което също си има обяснение – Ямбол не бе интересен за социологическите агенции.

Както е видно, повечето от събеседниците на "Сега" пожелаха анонимност. Тогава говори за притеснения от публичност, макар някои от анкетираните да не са зависими от местната власт. А ето все пак и свободно изразени мнения: "Кметове, които зачитат правото на пряко вземане на решение, са добро начало. Предвид инициативите на Ревански е логично „Пряка демокрация" да спечели", коментира политологът Даниела Божинова, активист в подкрепа на референдумите. А местният журналист Росица Бакалова заяви: "Жителите на града не гледат на Ревански като чорбаджия изедник, защото

 

той не е от хората, които се вземат прекалено сериозно

 

А и мнозина са впечатлени от проявите му на човечност и съпричастност с индивидуална помощ за хора в нужда. Кампанията му бе популистка - в добрия смисъл на думата, и професионално направена. Дали ще е успешен кмет, предстои да видим. В листата му има добри професионалисти, но са твърде далеч от политиката. Има и хора, които просто са популярни, но не биха могли с нищо да блеснат в управлението на един град. Оценки ще се правят след първата година от управлението му".

Позитивна биография, лични и обществени натрупвания, пари, ДПС, намигване от Борисов, добра кампания, протестен вот – такъв в крайна сметка е букетът от фактори, случил "чудото Ревански". А първото заседание на общинския съвет бе повече от интересно – след борба с ГЕРБ и БСП за председател бе избран математикът Шиков. Ямбол си струва да бъде наблюдаван в следващите години - не само защото се сдоби с интересен като профил кмет ("чорбаджия, който не е изедник"); и не само да се проследи справя ли се той; а и защото ДПС очевидно не е безразлично към този отруден, оредяващ, важен и много специфичен за България регион.

Още по темата