Медия без
политическа реклама

Стига да поиска, БСП може да излъчи силен кандидат в София

Ако продължи с конфронтацията и разделението в партията, Нинова я чака тежка загуба наесен и нова битка за отстраняването й, казва социалистът и бивш вицепремиер Костадин Паскалев

Илияна Кирилова
Костадин Паскалев е роден през 1961 г. По образование е математик. Бивш вицепремиер и министър на регионалното развитие (2001-2002) в правителството "Сакскобургготски". Два мандата е бил кмет на Благоевград. В периода от 2002 до 2007 г. Паскалев беше съветник на президента Георги Първанов и за кратко депутат от БСП. Паскалев беше предложен от Корнелия Нинова за член на Изпълнителното бюро на партията през 2016 г., когато тя стана лидер на БСП, но няколко месеца по-късно напусна.

- Г-н Паскалев, в медиите се появи информация, че сте един от кандидатите за кмет на София на БСП. Така ли е?

- Разговори с мен не са водени, а и мисля, че още е рано да се провеждат. Знам, че имам номинации от няколко районни партийни структури на БСП в София. Мисля, че да си кандидат за кмет на столицата, е едно страхотно предизвикателство. Но по отношение на местната власт съм изключително прагматичен. Искам да видя каква е волята на партийната структура в София като цяло и тогава категорично ще дам своя отговор дали бих приел да бъда кандидатура на БСП. Разбира се, ще се мине през много процедури дотогава. Много ми се иска обаче да има едно по-радикално поведение на БСП в София, тоест ясно да формулират своите позиции по важните проблеми за столицата.

- Кои са тези проблеми?

- Примерно въпросът с устройството на града. Не мога да приема, че толкова кметове се изредиха начело на столицата и никой не иска да сложи ред в начина на застрояване и в презастрояването. Изобщо липсата на отношение към зелената система на града, в транспортните комуникации, както и нежеланието центърът на столицата да се превърне в исторически паметник на културата, което е възможно и може да се получи по един прекрасен начин.

Не виждам желание някой на държавно ниво да коментира как би трябвало да се разпределят средствата от държавния бюджет, за да има справедливост по отношение и на решаването на един от големите проблеми в държавата - демографския. Населението се концентрира в няколко града и се обезлюдиха другите части на страната. И тази тема за мен е предизвикателство.

Голямо предизвикателство е и предоставянето на публични услуги. Не мога да допусна, че в една столица, която разполага с огромни средства, родителите продължават да си водят децата на частни детски градини. Столичната управа не желае да реши въпроса с осигуряването на нормални условия за децата. Не мога да приема още, че част от училищата са в безобразно състояние и е невъзможно да се провежда не само учебен, но и възпитателен процес. Наистина трябва да възпитаваме подрастващите, а не само привидно.

Не приемам и при едни мащабни инфраструктурни проекти - като „Граф Игнатиев“ примерно, да не се направи адекватна организация за извършването на строително-монтажните работи. Как да приемем и факта, че в столицата бе направена синя и зелена зона за паркиране, които са губещи?! Как се случва така, че вместо събраните средства от тях да се инвестират в изграждането на паркинги за улеснение на жителите на София и на гостите, то средствата потъват?

Да не говорим колко е неприемливо състоянието на общинската икономика - имам предвид търговските дружества на столицата. А ако се впуснем в коментар за състоянието на въздуха, на „Топлофикация“, на чистотата и пр., можем да говорим с часове… Всичко това са големи и доста наболели въпроси. Не само децата, но и възрастните хора вече имат здравословни проблеми, които са свързани с липсата на добра среда за живот в София.

За мен обаче да съм кандидат за кмет на София не е най-важното. По-важното е да участвам във формирането на политики.

- Как да се случи това, ако не сте реално в местната власт?       

- Когато има достатъчно адекватно поведение в хората, които се занимават с политика, те са готови да чуят. По принцип българските политически субекти и техните представители във властта в момента се държат като оглушали. Само продуцират говорене, изразяват някакви позиции, но не са готови да чуят никого.

Ще дам пример с Благоевград, на който бях кмет. Данък сгради и такса смет в София са около 9 пъти по-високи, отколкото в Благоевград, а той е около девет пъти по-чист от столицата. Казвам го от гледна точка на средствата, които се събират за конкретна услуга, и крайния резултат от нея. Всъщност този проблем трябва да се решава и на национално ниво. Ако погледнете Закона за местните данъци и такси, ще видите, че в него има текстове, които са абсурдни. Включително и по отношение на последните промени там, където ГЕРБ приеха решение, че част от събирането на таксите ще е на концесия. Частни лица ще събират дължимите от гражданите такси към общината срещу съответното заплащане, което е допълнително облагане, което е абсурдно. Губи се смисълът от съществуването на съответната община.

На всички тези проблеми трябва да се търси и конкретно решение. Наближава и отварянето на друга тема - какво ще правят ГЕРБ и г-жа Фандъкова в частност с концесията на „Софийска вода“, която приключва съвсем скоро? Ключовите въпроси са как се осигурява събирането на местните данъци и такси, какви са техните размери и как се усвояват средствата от тях. Съответно какво е качеството на услугите и пр. Защото се оказва накрая, че гражданинът има единствено правото да плаща…

- Левицата може ли да намери силен кандидат, който да смени управлението на ГЕРБ в София?

- Според мен левицата винаги е намирала силни кандидати, когато ги е търсила. В състояние е да намери и сега успешен кандидат, стига да го потърси. Убеден съм в това. Не искам да коментирам имена, но всичко е въпрос на реализиране на политики. Имаме пълна неефективност на усвояването на ресурса от страна на ГЕРБ, никаква заинтересованост към гражданския интерес и в крайна сметка една изключителна грижа за пиара, където управляващите са добри.

Не бива да забравяме, че промяната на управлението в София зависи най-вече от столичани. Много често хората използват израза, че управляващите са такива, каквито са гражданите. В крайна сметка, ако гражданите искат категорична промяна, тя може да бъде постигната. Тук е и отговорността на политическите партии.

- Какво се случва в БСП - наблюдаваме една чистка по места, започна се от Варна и с лидера й Борислав Гуцанов? Ще има ли още отстранени шефове на местни червени структури?

- Не мога еднозначно и аз да си отговоря на този въпрос. Случилото се бе в разрез с устава на БСП. Корнелия Нинова се опита да извърши самоуправство. Бих посъветвал нея и ръководството на ИБ да не си позволяват подобно своеволие. Доколкото разбирам, при взимането на решението, свързано с Гуцанов, не е имало и кворум.

Още повече че всички трябва да се научат да се съобразяват с партийния устав. Ако не са доволни от някого - да свикат конференция, на която да се вземат решения и да се постави въпросът, като е ясно, че може и да се отхвърли взетото решение на централното ръководство.

На Корнелия Нинова и на нейния екип им предстои изключително тежък изпит и подходът да тръгнат и да се саморазправят с партийните структури е губещ. Онова, което трябва да се случи, е да се подготви добра платформа за местните избори. Една група социалисти вече изготвихме подобен документ, който внасяме в Националния съвет на партията, за да може на следващия пленум да бъде разгледан като възможна база за подготовка на предизборната платформа. В нашия документ сме се спрели на три основни пункта. Първият е икономика за доброто на хората. Вторият - добра жизнена среда, и третият са мерки за преодоляване на демографския проблем. Вътре много конкретно са описани всички действия за справянето със задачите. Засегнат е и съществен въпрос - местната администрация. През последните 10 г. тя се увеличи значително, което означава, че ГЕРБ създадоха една невероятна хранилка за партийни избиратели.

Опитали сме се да опишем основните мерки и действия, които да се приложат от БСП в местната политика. Разбира се, фигурират и огромните теми за здравеопазването, за заетостта на младите, за бизнеса им и пр. И нямаме предвид само големите населени места, но и малките. За нас гражданите в България, независимо къде живеят, имат равни права.

Мисля, че документът ни ще има добър ефект, ако се разгледа съдържателно. Защото идеята ни е в БСП да се опитаме да работим по този начин, а не на базата на противопоставянето.

- Ако не загърбите обаче това противопоставяне в БСП, което не е невъзможно, какво ще стане?

- За да има диалог в БСП, са нужни поне две страни - ръководството и членовете на партията. Ако го няма този диалог, ако се върви към постоянно противопоставяне, означава, че БСП се води към унищожение. Затова и направихме с колегите нещо, което да е позитивно от гледна точка на предлагането на решения. Не може само с лозунги да обявяваме, че ние сме алтернативата.

- Има ли воля да се постигне всичко това? Все пак има само три месеца до местния вот.

- Ако Корнелия Нинова не разбере, че е нужно воденето на диалог при издигането на кандидатите за кметове, подреждането на листите за общински съветници, формулирането на политики, й предстои тежка загуба и след това поредната битка за нейното отстраняване. Единственият разумен ход е националното ръководство да се опита да обедини максимален брой граждани, които да подкрепят конкретни политики на левицата.

Още по темата