Медия без
политическа реклама

Трудовите лагери за уйгурите създават все повече проблеми на Китай

Официалната пропаганда представя лагерите като места за професионално обучение

18 Септ. 2020
БГНЕС
Протестиращи в Хонконг носят маски по време на протест в подкрепа на уйгурите от Синцзян.

Държавният съвет на Китай публикува Бяла книга за заетостта и трудовата сигурност относно северозападния Синцзян-уйгурски автономен регион, предаде "Гардиън". В документа се казва, че средно 1,29 милиона местни работници годишно са преминали през "професионално обучение“ между 2014 г. и 2019 г. "Чрез своите активни политики за заетост Синцзян непрекъснато подобрява материалния и културен живот на хората, гарантира и развива техните човешки права във всяка област“, се казва още в книгата. Данните сочат, че между 2013 г. и 2019 г. бедността в региона е спаднала от 19,4% до 1,24%, а до края на тази година се предвижда да стигне 0%. 

Бялата книга идва на фона на обвинения, подкрепяни с все повече доказателства, за опитите на Китай да ограничи религиозните и културни вярвания на етническите уйгури и други етнически групи, живеещи в региона. Експерти по правата на човека казват, че практиките представляват културен геноцид, а въпросното "професионално обучение" се извършва в трудови лагери за превъзпитание. След това работниците се местят във фабрики, където работят при нечовешки условия срещу много ниско или никакво заплащане.

Пекин отрича обвиненията, но въпреки това журналисти и правозащитни групи не са допускани да отразяват т.нар. "професионално обучение", на което са подложени хората. Нараства и международният натиск върху Китай да прекрати насилственото асимилиране на мюсюлманските малцинства в региона. Това включва санкции и забрани за внос от Синцзян в Америка, а големи модни компании обмислят да спрат работа с производителите в региона. Питър Ървин от Уйгурския проект за човешки права заяви, че Китай често издава бели книги, "когато страната се почувства застрашена от засилен интерес към въпроси, които се смятат за чувствителни“. 

Според Бялата книга, от  2018 г. до 2019 г. 155 000 души от бедни домакинства в южната част на Синцзян и близките райони "са намерили работа извън родните си градове и са се спасили от условията на бедност“. "Бедните домакинства в южната част са основната цел на масовата кампания за насилствено превъзпитаване“, казва немският антрополог Адриан Зенц. Името му нашумя покрай изготвен от него доклад, според който жените от етнически малцинства в региона се подлагат против волята им на операции за стерилизация като опит за ограничаване на популацията на  уйгурите.

През юли коалиция от правозащитни групи заяви, че всеки пети памучен артикул, продаван в света, е резултат от принудителен труд в Синцзян. Във вторник шведският моден гигант за облекло H&M заяви, че постепенно се отказва от бизнес сделките си с производители от региона, докато не получи повече яснота относно твърденията за принудителен труд.

Още по темата