Представителите на САЩ и Китай стигнаха до размяна на остри реплики на заседанието на Съвета за сигурност на ООН късно в петък. Вашингтон заяви, че Пекин трябва да "спре да подхранва руската агресия" в Украйна, а Китай контрира, че САЩ опитват да прехвърли вината и да провокират сблъсък.
И.д. длъжността посланик на САЩ в ООН Дороти Ший призова страните, и особено Китай, да спрат да снабдяват Русия със стоки с двойна употреба. Подобни доставки допринасят за укрепването на руската военно-промишлена база и позволяват на Русия да нанася удари по територията на Украйна.
"Изявленията на Пекин за въвеждането на строг контрол върху износа на стоки с двойна употреба се рушат ежедневното изтегляне на произведените в Китай компоненти за дронове, оръжия и превозни средства, които Русия използва срещу Украйна", каза Ший.
Зам.-посланикът на Китай в ООН Гън Шуан отвърна, че Пекин не е започнал украинския конфликт, не е негова страна по него и никога не е снабдявал Русия със смъртоносно оръжие. Той добави, че износът на стоки с двойна употреба, включително дронове, е под контрол.
"Призоваваме САЩ да спрат да прехвърлят вината си за ситуацията в Украйна или да провокират конфронтация и вместо това да играят по-конструктивна роля в улесняването на прекратяването на огъня и мирните преговори", каза той.
"Ако Китай искрено призовава за мир, той трябва да спре да подхранва руската агресия", отвърна остро представителят на САЩ.
Причината за размяната на остри реплики са всъщност китайските двигатели. В сряда агенция "Ройтерс", позовавайки се на документи и на трима европейски представители, съобщи, че Китай, чрез подставени компании, доставят двигатели на руски производител на дронове, като ги обозначават като "промишлени хладилни агрегати", за да избегнат санкциите.
По този начин Русия е увеличила производството на щурмови дронове "Harpy A1", въпреки санкциите, наложени през октомври от САЩ и Европейския съюз. Въпросните дронове се произвеждали и с китайски технологии. Китайското външно министерство отрече тази информация и заяви, че контролира износа на стоки с двойна употреба в съответствие с китайските закони и международните разпоредби.
В началото на юли председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пък разговаря с китайски представители заради предполагаемата подкрепа на Пекин за военните усилия на Русия. Според нея подобни действия представляват заплаха за европейската сигурност.